• kendisi ile ilgili okuduğum kitap birkaç taneden ibaret. moğol ajanlığı konusunda yazılanları okuyunca, açıkçası bende birkaç tane ışık yandı. insanlara güvenirim ama hep normal şartlar altında kalmaları şartıyla. yani insanlara olağanüstü özelliklere ve yeteneklere sahip gözüyle bakmam. aksine hepimiz insanız gözüyle bakarım. moğol işgali ile yakılan anadolu'da böyle bir insanın pers diliyle yazması açıkçası o kadar millet içinde bana çok büyüleyici geldi. ama işte her büyünün altında da bir gerçek yatıyor. o şartlarda savaşmayalım, aman barış olsun, isteyen bize saldırsın. aşk, sarap, tanrı, kavuşma vs biraz fazla rahat gibi geliyor. kısacası kendisine karşı bazı sorular bende de var. maalesef.
  • moğollarla ilişkisinin olduğu ve nasreddin hoca olarak bilinen ahi evran'ın uğradığı suikastın planlayıcılarından biri olduğu söylenen kişidir.
  • ben sevemiyorum kendisini.
  • herşeyin sırrı şiiri

herşeyin sırrı sabırdır.
    açlığa sabredersin adı oruç olur.
    acıya sabredersin adı metanet olur.
    insanlara sabredersin adı hoşgörü olur.
    dileğe sabredersin adı dua olur.
    duygulara sabredersin adı gözyaşı olur.
    özleme sabredersin adı hasret olur.
    sevgiye sabredersin adı aşk olur.
  • şirk üstadı, türk düşmanı bir moğol ajanı
  • aşk üzerine “ya yaşat ya öldür; ama sakın yaralı bırakma” demiş müthiş tarihi kişilik.
  • "sevenler, en sonunda bir yerlerde buluşmazlar. onlar, en başından beri birbirlerinin içindedir. bütün mesafeler yürekte başlar ve biter."
  • "hak dostlarının cümlesi, nefislerini adeta ayaklar altında paspas ettikten sonra başlara tâc olmuşlardır. zira tasavvufta her şey, ilahi kudret ve azametin sonsuzluğu karşısında bir hiç olduğunu idrak ettikten sonra başlar." diyor osman nuri topbaş. ben de diyorum bu hak dostlarının kelamları neden bu kadar tesir ediyor kalplere. mevlâna da onlardan, başlara tac edilesi sözlere sahip birisi. eee hiç olmayı başaranla kibir abidesi insanların sözleri bir olur mu?
  • gerçekten de spinoza dururken bu adamı peygamberimsi ilan etmek bana çok mantıksız geliyor.

okuyacaksınız spinoza okuyun, yilis yapış romantizm olmadan daha akıllıca bir felsefedir.
  • 13. yüzyılda selçuklu anadolu'sunda yaşamış mistik kişilik, şair.

çevirisi orhan veli'ye ait şu rubaisi çok hoştur :)

bak! bağ ü bahâr ü serviler ey cânım,
    gönlüm yine gitmemek diler ey cânım,
    aç, arkana at nikabını*, kal burada.
    yok kimseler evde... gittiler ey cânım.
hesabın var mı? giriş yap