• özellikle iş güç varken yagan yagmura, kara, esen rüzgara, tatile cikacakken cikan sise neden olan hadise.. kiziyorum bazen allah biliyor.. günah yazmasin ama "yahu gece gündüz gibi, ilkbahar kış gibi devamli aynı zamanlarda olsa bu doga olaylari ne kaybederdin ey tanrim? yani nihayetinde dünyayi yaratan sensin? kim kizacak "yanniz su yagmur saatleri olmamis" diycek?" dediim zamanlar oluyor ama bu meteoroloji olmasa neden bahsederdik bilemiyorum?

nerede muhabbet sıkıştı hop sok meteorolojiyi "yagmur da şey oldu dimi bu sene. ekinler serpildi vallahi" kivaminda bir ciftci agzi yap, "sıcakladi ya evet sicakladi.. bence artik sen de daha ince bir şeyler giy" diyerek yildirim mayruk cakasi sat..

vallahi bunu planlayarak mi yapti tanri bilmiyorum ama hakket işe yariyor "öyle bir sistematige baglayayim ki kullarim sosyallessin" demis olabilir sanirim.. bu fikri de pucca ilhamladi ya saolsun varolsun..
  • %70'in üzerindeki doğru tahmin oranıyla, dünya üzerindeki en iyi meteoroloji tahmin kurumlarından biri "meteoroloji genel müdürlüğü"dür.

bununla beraber, çok sayıda değişkenin aynı anda devreye girdiği "istanbul" gibi bölgeler için yapılan tahminlerin birkaç gün önce veya sonra gerçekleşmesi de "normal" olarak kabul edilir. uzun dönemli tahminler söz konusu olduğunda, bu bütün bölgeler için geçerli olur.

o nedenle "ertesi gün" tahminlerinin tutma oranı %95 civarındayken, 3 gün veya 5 gün sonrası için yapılan tahminler %70'ler seviyesine iner. 15 gün sonrası için "günlük" tahmin yapıyorsanız bu oran %40, bir ay sonrası için ise %15'ler civarındadır.

ayrıca "elalem" uzayda 20 tane meteoroloji uydusuyla küresel izleme yapıp tahmin yürütürken, bizim meteoroloji müdürlüğün 1 (bir) uydusu dahi yoktur.
  • belediyelerin buna gore hareket etmesi ne kadar dogrudur bilemem ama; avcilarda kar kureme aracinin icinde 3 gundur bir adam yatiyor. artik meteoroloji ne dediyse. bizde arac orda oldugundan her an kar bekliyoruz amina koyayim. her sabah kalktigimda camdan bakiyorum lan. ayrica, kesin bir tahmin soz konusu degilse adamlari vardiyali dikmeyin bari o arabalarin tepelerine yaziktir.
  • aslen aristoteles'in ismini verdiği ve bizzat kendisinin "havada olanların bilimi" olarak tanımladığı, kökenleri antik grek kültürüne dek götürülebilen modern bilim dalı.

(bkz: meteorologica)
  • meteor, 'yukarıda olan' demektir. meteoroloji ise yukarıda/gökyüzünde olup biten şeylerin bilimi, anlamına gelir.
  • twitterdaki etkileşim köpekleri yüzünden ele ayağa düşen bilim dalı.

şöyle soğuk böyle kar şöyle kıyamet yok şu iller kendine dikkat etsin falan diye aralık gibi yaygaraya başladılar bir sikim olmadı şubat boyu nerdeyse tişörtle dolaştım.

hayati önem taşıyan bir bilim dalını kahve falına çevirdi çapsızlar.
  • istanbul için fırtına uyarısı yapılmış.

fırtınaya karşı en iyi önlem yakalanmamak(!).
  • istanbul için tık

minsk için tık

yukarıdaki linklerden görüleceği üzere, hava minsk'te nasılsa, ertesi gün istanbul için hava tahmini olarak kullanabilirsiniz.

meteorologlar şok ben iptal.
  • teknolojinin gelişmesiyle orantılı olarak gün geçtikçe artan doğru isabet oranı nedeniyle eskisinden çok daha fazla saygı duyduğum, bu günlere gelmesinde emeği geçen herkese de ayrı ayrı teşekkürlerimi sunduğum bilim dalı.

bir gün umarım yerin üstü kadar yerin altında olacakları da öngörebileceğiz...
hesabın var mı? giriş yap