• "istanbul üniversitesi antropoloji bölümü mezunuyum. piyano çalıyordum; bir grubum vardı ancak dağıldı. şarkı yazmaya devam ettim.
    2012 yazında sziget festivali’ni izlemek üzere gittiğim budapeşte’de erkek arkadaşım jan ile tanıştım. kendisi hollandalı bir grubun bas gitaristiydi. ilişkimiz ilerledikçe hollanda-istanbul arası mekik dokumaya başladım. iki yıl sonra yerleşmeye karar verdim. ailem halen istanbul’da.
    hollanda’da kendi projemi hayata geçirmek üzere çalışmalara başlamıştım ancak facebook’ta bir ilan gördüm. altın gün’ün kurucusu jasper verhulst, türkiye’ye gelip dinlediği barış manço, selda bağcan, erkin koray gibi isimlerin müziğinden çok etkilenmişti. onların cover’larını yapacak bir grup kurmak istiyordu. ilana başvuran diğer türk solist erdinç yıldız ecevit’le birlikte altın gün kadrosuna dâhil olduk."

tolga akyıldız, hürriyet röportajı, 2018.
  • bbc turkce'nin grubu altin gun'u feature ettigi videoda konusmus kendisi. sahsen sesini ve altin gun'un tarzini cok sevsem de, gitarist arkadasa iki kelime konusturmadigi icin kendisine kil oldum. adam roportajin tamaminda 3 cumle falan kurdu sanirim, onu da agzina tikti kendisi.
  • winterthurda ki konserinden sonra arkadaslarimla sahnenin arkasindan gecerken kendisini gördük. merve hanim diye nazikce seslendim duymadi merve diye bagirinca duydu. döndü bize bakti "çok güzel bir konser oldu cok iyi vakit geçirdik, tesekkür ederiz" gibisinden biseyler söyledim.
    sag elini gögüs kafesini üstüne koyup hafif öne egilerek bize vucut diliyle
    "eyvallah koçerolar" hareketi yapti.
    femdom bir karakter oldugunu net olarak belli. allah sevgilisine, kocasina-ogluna sabir, dayanma gücü versin. amin
  • herkes tatlış, ciciş falan demiş de bu kadın türkiyeyi tanıtmakla görevli bir mit ajanı, derin devlet görevlisi falan değilse ben de bir şey bilmiyorum...
  • geceleri deri çizme ve kırbaçla uyuyor olması muhtemel hanfini.
  • eskiden gülhan diye bir şarkıcı vardı. şuan var mı bilmiyorum. belki hala vardır.

kendisini o kadar gülhan'a benzetiyorum ki;

gülhan'ın da cover yaptığı, beni güldürmeyen bu dünya yansın parçasını merve de söylesin kampanyası yapmak istiyorum.
  • (bkz: altın gün)'ün iki türk üyesinden bir tanesi. coverladıkları psychedelic türk müziği parçalarını çok başarılı bir şekilde icra ediyorlar. (bkz: goca dünya)'yı birçok dönem sanatçısından daha iyi yorumlamış.
  • holly stone konserinden bildiriyorum çok güçlü bir enerjisi var. dünya umurunda değil. bir kot bir crop bodyle, salınık saçları, makyajsız suratıyla sesine çekiyor bütün ilgiyi. grupta ki her üye çok başarılı fakat bu kız bir başka. gezin durun dünyayı. o güzeller güzeli anadolu müziğimizi duyurun dünyaya.
  • altın gün'den neden ayrıldığını bilmiyorum ama muhtemelen, altın gün ile avrupa'da küçük bir kitleye hitap edebiliyor ve grup da bu halinden memnun, hollandalı müzisyenler avrupalı olmanın kafasıyla rahat rahat takılıp çok para kazanma derdinde değil. arada bir turneye çıkıp takılıyorlar kazandıklarıyla, erdinç de hollanda doğumlu ve benzer bir kafada ek olarak bir sürü müzik aleti vs de çalabildiği için başka işler de yapıyordur.

merve ise hollandaya sonradan göç eden türkiye'de türk kafasıyla büyümüş okumuş bir karakter, muhtemelen sahip oldukları şöhreti kullanıp daha fazla kazanmak daha büyük işler yapmak istiyor tabi bunu büyük oranda türkiye'de yapabilirler ama grup buna çok yanaşmıyor uğraşmak istemiyor olabilir. hal böyleyken merve de şansını tek başına ağırlıklı türkiye'de denemek istemiş olabilir, zeynep bastık'ın cover starı olup yürüdüğü ortamda ben de hele ki anadolu ezgilerilyle iş yaparım diye düşünmüş olabilir. zaten söyledikleri şarkıların çoğu anonim türküler. türkiye'de iyi bir yapımcı ve menajer ile anlaşmışsa, anadolu'nun 4 köşesinde festivallerde belediye konserlerinde, istanbul'da ankara'da kalbur üstü mekanlarda iyi paralar kazanabilir.
    merve ultra süper bir sese sahip değiş ama bir aurası var. altın gün sayesinde insanların aşina olduğu bir tarza da sahip oldu, bunu paraya çevirebilirse ne mutlu olmazsa geri döner altın gün'e devam eder zaten. yolu açık olsun
  • bana göre yerli jefferson airplane'dir. bence sahneye güzel yakışıyor, bu çağda bu tarz bir müzik yapıp dinletmek gerçekten çok zor bir iş.

altın gün grubunun bence temeli bu kadındır. eğer gruptan ayrılırsa, aynı tadı vermezler. umarım ayrılmazda kendisini sahnede izleriz. goca dünya yorumu cidden aşmıştır. merak edenler için link
hesabın var mı? giriş yap