• elbette belli bir mantık çerçevesinde bunu açıklayabiliriz. şöyle bir baktım da kötüleyen kötüleyene. herkes ar-ge uzmanı, herkes arabadan en iyi anlayan, herkes marketing'den en çok anlayan, herkes her şeyi bilen.

çünkü burası ekşi sözlük. herkes her şeyi daha iyi bilir.

öncelikle hater'lara söylemek gerekir ki mercedes nissan motoru da kullanıyor. yakın zamanda bakmadım ama peugeot citroen grubundan bile motor alabilir yani. alsın, hiçbir sorun yok.

şimdi gelelim mercedes ne kullanıyora. mercedes çok güçlü araçlar üreten bir firma. daimler'in kafası da motor know-how'ını büyük araçlara yatırmaya yönelik. yani bir s klasse aldığınız zaman aklınızı başınızdan alacak bir performans ve uzun vadede çok dayanıklı bir motora sahip olursunuz. fakat mercedes ufak hacim motorlarda bu kadar başarılı değil. başarısız demiyorum, sadece gücünü ufak motor geliştirmeye büyük motordaki şekilde harcamıyor. bunun için de marketing yönünü konuşturmuş.

bu sektörde ufak hacim motorlarda çok çok başarılı firmalar var. gerçekten pazarın öncülerinden. kim bunlar? renault, ford, citroen, peugeot, nissan, volkswagen, fiat vs vs. mercedes yoğun olarak 1.5 ve 1.6 dizel motorları kullanıyor. kullandığı sınıflar ise a, b ve c klasse. biri yukarıda bahsetmiş, güldüm ve katıldım.

insanlar sanırım olayın şöyle olduğunu sanıyor.

- ahmet, olum şu clio motorlarından mercedes'e de stok ayırmıştık
    + evet abi
    - hah, onları kargolayın da taksınlar arabalarına

yok abi böyle bir şey. mercedes lan bu. daimler gibi dünyanın en büyük şirketlerinden birinden bahsediyorsun. mercedes bunu kendi ar-ge'si, kendi kontrolü olmadan alır mı? ürettirir mi? kendi kalite standartlarını, kendi audit'lerini yaptırtmadan kabul eder mi? hadi hater'sınız ama iq'nuz da mı yok bunu düşünecek?

yukarıda düşük hacim motorda iyi olanları söyledim. bak kimler kimlere ne motorlar veriyor söyleyeyim. olay sadece mercedes'te değil. hangi kasa hatırlamıyorum ama mesela peugeot citroen grubu bmw'ye motor sağlıyor. volvo'ya sağlıyor. keza volkswagen grubu kendi grubuna bağlı olan audi, porsche gibi markalara motor sağlıyor. örneğin bugatti veyron ve bentley'nin bazı motorlarını volkswagen group kendi bünyesinde kendi tesislerinde üretiyor. bu demek değil ki bugatti gidip golf'e takılan motoru kullanıyor. ford mesela, range rover, land rover'lara falan motor sağlıyor.

saldırmadan önce biraz otomotiv ve marketing bilginiz olsun. elinizin altındaki interneti "eheühehammoğa merso'ya reno mu kullanıyormuş la" demek için kullanmayın.

devir bu sektörde artık eskisi gibi değil. çok araç satmak için ve bunu olabildiğince farklı seviyede insana satabilmek için bazı şeyleri kısmanız, değiştirmeniz, kaliteden ödün vermeden bunu ayarlamanız gerekiyor. örneğin c klasse bazında ufak motora geçince o kadar arttı ki satışları, anlatamam. anlatırım gerçi de gerek yok. bu noktaya kadar okuyan ve anlamayan varsa onu da anlatmayıvereyim.

neyse özetle etrafta yukarıda bahsettiğim, piyasada ufak hacim motorları kuvvetli ekipler varken, kendisi bir ufak hacimli motor yatırımı yapmak, burada vakit ve para harcamak istemiyor en basit anlatımla.

direkt olarak renault aracında kullanılan motoru kullanmıyor mercedes, evet. fakat kullanmış olsa bile renault dci motorlar inanılmaz kalitelidir. bir aracı genel hatlarıyla alıp mercedes ile kıyaslarsanız yanılırsınız. motor bambaşka bir dünya.
  • bırak motoru komple renault kangoo olan modeli bile var.

(bkz: mercedes citan)
  • anadol alacak kadar bile para olmadığı için beni ilgilendirmeyen durum.
  • reno'yu köylü arabası gören ekşicilerin götünde patlayan eylem. hahahhahahahah
  • birkaç senedir süren bmw-peugeot/citroen, bmw-hyundai gibi ortalıkların varlığı gibi mercedes'in de renault/nissan ortaklığının sonucudur.

mercedes acizliğinden almamıştır, ortak motor geliştiriyorlar. son zamanlarda emisyon oranlarının azaltılması, tüketimin azaltılması adına birçok marka beraber teknoloji geliştirmeye uğraşıyorlar. ileride elektrik motorları ve bunların pilleri için de ortak çalışma ve hatta üretim gerçekleştirecekler. plan bu yönde.

kaldı ki renault dediğimiz firma formula 1'in gediklilerindendir ve formula 1'de kendi motorunu üreten bir firmanın kötü motor üreteceğini düşünmek cahilliktendir. belli sınıf seçip ona odaklanıp motor yapmaları ayrı konudur. her firma kendi maksimumunu yapmak zorunda değil, seçtiği pazara uygun yapar. çünkü ne kadar iyi yaparsan masraf artar ve yüksek fiyata sattığın zaman o pazarı terkedersin. pazar payları zamanla markaların kendi içlerinde paylaşılmıştır. game theory diyebiliriz bir nevi. yani renault da lüks segmente girip muazzam motorlar yapabilir fakat ortak faydada herkes kendi pazarında devam etmektedir.

günümüzde ise gelecekte daha verimli motorlar üretilmesi için birçok firma ortak projeler yürütmektedir. mercedes chevy'den motor alsa bile mercedes mühendisleri onu araca uygun görmüşse müsterih olunuz. h
  • gayet normal durumdur. bir nevi ne kadar ekmak o kadar köfte durumu. 90000 tlye golf satılan yerde size 100000'e mercedes sunuluyorsa onda mercedes motoru beklemeyeceksin. adamlar d ve e segmentindeki araçlarında kullanır kendi motorlarını. çünkü düşük motorlar için argeye para ayırmak istemezler. oraya ayıracakları bütçe ile otomobillerindeki detayları güzelleştirerek mercedes olurlar. bu arada renoult motorunu da küçümsemeyin. gayet başarılıdır o segmentte.
  • bu otomobil camiası hakkaten kafayı yemiş onu gösteren haber.
    şimdi bi formula takımı var. redbull racing. 2010, 2011, 2012 ve 2013 yıllarında formula 1 şampiyonu olan. hani vettel'in yarıştığı. bu takımın tam adı infiniti red bull racing. infiniti bir araba markası. ama bakıyoruz araçlarda kullanılan motorlar renault. e adam adını arabaya koyuyorsun, gidip renault'tan motor mu alıyorsun demiyorlar mı bunlar?
    ya da renault iyi motor yapıyor da, araba yapmayı mı bilmiyor bilemedim ki.

aldığım mesajlar üzerine edit: infiniti nissan'ın nissan renault'un markası. o yüzden infiniti renault motoru kullanıyormuş.
  • dusuk hacim dizel motorlarda

fransizlardan;

renault dci peugeot ve citroen hdi

almanlardan;
    vw tdi, ford tdci ki kendisi hdi motorun revize esilmisidir opel cdti ki kendisi bildigimiz fiat multijet motorudur, bmw 1.6 dizelin adini bilmiyorum ama harika motordur.

ıtalyanlardan;

meshur fiat multijet

japonlardan;

toyota d4d

korelilerden;

hyundai kia crdi

goruldugu uzere ufak hacimli dizel motor ureticileri bellidir. firmalar satis yapacagi kesim icin arge calismalarini ona gore yapar ve motorlarini ona gore uretirler.

dizel motor teknoloji son 10 yildir inanilmaz gelisti. dci motor dunyanin en verimli ve saglam dizel motorlarindan birisidir. 1.6 130 beygirlik motor harikadir.

mercedes yuksek hacimli dizel motorundan tum dunyada 10 adet satarken 1.5 dci motorundan belki 1 adet satacak. bunun icin arge calismasi ki yillar surebilir. motor parcalari uretimi icin tedarik sureci, yeni bir fabrika kurulumu derken astari yuzunden pahaliya gelecektir. koskoca mercedes koskoca almanlar elbetteki bunun planini ve hesabi yapmistir ve bu karara varmistir.

bence kendi bacagina sikmak degil bir satis hamlesidir. yetkili satis temsilcisi mercedesi sadece türkiyede arac satiyor diye dusunmesin. senin halkin 3.0 motora binemiyorsa mercedes sana ozel motor gelistirmez. alir koyar bu motoru kullan der.
  • oturduk tartıştık vardığımız sonuçlar şöyle:
    - ekonomik kriz bütün markaları vurduğu için adamlar alım gücü yüksek olmayan halka hitap edecek araçların üzerine gittiler bunları pazarladılar.
    - türkiyede vergi artışı ve benzin fiyatlarının yüksekliğinden dolayı 1.6 dizel motorun çok sattığını gördüler
    - en iyi dizel motorlardan biri dci motor olduğundan kullanmaya karar verdiler.
    - 2.0 altında dizel motor üretecek de deneyecek de falan filan hiç bu işe girmedilee
    - dci ödüllü motor diyorlar.
    - zaten mercedes e serisinden başlar. ( ben buna katılmıyorum)
    - hepsini geçtim mercedes dci yerine yeni mci 1.5 diye motorun üzerine yazsaydı kimse anlamazdı dci motoru o kadar küçümsemeyin.
    - renault motoru kullanmak istemiyorsan benzinli mercedes alırsın ne kadar yaktığına bakmazsın.
    - dci kullanırsan seversin.
  • (bkz: çarşıdan aldım mercedes eve geldim renault)

oh amk nası olsa binemiyom bari bok atim.. zik gibi motor...
hesabın var mı? giriş yap