• kadın yaşamının her evresinde olduğu gibi bin türlü saygısızlığa ve aşağılamaya maruz kalan son evredir.
  • bebek getiren leyleğin sarhoş avcılar tarafından öldürülmesi (tanım için homer simpson'a şükranlarımızı sunuyoruz).
  • kadın için hayatının en sıkıntılı dönemi olabilir. yumurtlama sona ermiş, her ay kanamalar, sancılanmalar bitmiştir belki ama daha beteri başlamıştır.

ruh hali birdenbire değişir, alınganlık, aşırı sinirlilik halleri baş gösterir. unutkanlıktan aynı lafı bir saat içinde beş kere tekrar eder, biri uyarıncaya kadar farketmez altincı kere söylemeye hazırlanır. basit bir uyarıdan bile maraza çıkaracak kadar sinirlenebilir, şiddet uygulama isteği bile duyabilir. ota boka ağlama krizlerine girebilir; depresiftir.

kolestrol seviyesi yükselir. vücutta hızlı bir şekilde yağlanma başlar. en küçük bir sıkıntıda tansiyonunda ciddi oynamalar gerçekleşir. kemiklerde erimeler başlar.

ve en önemlisi, ateş basar. her yarım saatte bir kendini sıcak jölenin içinde hapsolmuş gibi hisseder. saçının her telinin dibinden ayak parmaklarının ucuna kadar ter içinde kalır. öyle bir sıcak basar, öyle bir sıcak basar ki dışarısı kar, kış, kıyamet giderken don paça çıkıp karlarda yuvarlanma isteği duyar. kendine hakim olmayı başarır ve bunu yapmaz belki ama hava sıcaklığı sıfır civarlarındayken, fanila ve şortla balkon kapısını açıp kendini rüzgara, soğuğa verir ki biraz rahatlasın.

ve tabii ki bu dönem, "hayat kırkında başlar" diyenlere de ana avrat küfretme dönemidir.
  • anneler girince bir an önce çıkması için dua edilen dönem..
  • televizyondaki salak bir sokak roportajindan alintidir:
    1- spiker mikrofonu uzatir: hanimefendi menopoz konusunda bilginiz var mi?
    kadin ko$arak uzakla$ir ve arkasindaki adami gosterek: ben bilmem beyim bilir!
    2- spiker mikrofonu yine uzatir: hanimefendi menopoz konusunda bilginiz var mi?
    kadin kendinden emin bir $ekilde cevap verir: monopoz kadinlara bula$an bir ce$it zehirdir!

boyle bir toplumda cinsel birle$me amacinda olan erkegin penisi ile karisinin gobek deligini zorlamasi ve ba$arili olarak -tabiri caiz ise- karisini gobeginden skmesi gayet dogaldir kanimca...
  • dişi kökenli vatandaşlarımızın doğuştan gelen yumurta rezervlerinin tükenmesi sonucunda artık regl olmamaları ve doğurganlıklarını kaybetmeleri manasına gelen tıbbi terim.

gece gece aklıma takılan konu ise şu: sanayii devrimi ve ardından tıp & biyoloji alanında gelişmeler sonucunda ortalama yaşam süresi 35'lerden 80'lere kadar vardı ya, e o zamanın kadınları menopoz olmadan ölüyorlarmış yani? yani bu olay aslında bilmem kaç bin yıllık insanlık tarihinin son 100-150 yılında 'yaygın' olarak tecrübe edilmeye başlamış.

bu pencereden baktığında insanlık tarihinde hiç bir kere rastlanmamış bir sürü hastalıkla uğraştığımızı görüyoruz. peki gece gece bu aklıma nereden geldi. gerçekten bilmiyorum sevgili hanımlar.
  • annelerin ergenliğidir. sizin ona ergenken çektirdiklerinizi menopoza girdiğinde fitil fitil burnunuzdan getirir.

edit: imla
  • doğumda var olan yumurtaların hepsinin tükenmesi ve doğurganlığın sona ermesiyle sonuçlanan süreçtir. büyük oranda genetikle belirlenir. annenin menopoz yaşı ile kızının menopoz yaşı genellikle yakındır.
    insanlık tarihinde eşsiz bir yeri vardır.
    insan evriminde çok önemli bir avantaj sağlamış bir dönemdir. avcı toplayıcılardan modern insana geçen süreç menopoz olmadan düşünülemez.

bir erkek bir kadın halvet olup sperm yumurtaya girip döllediği anda annelik süreci başlar. 9 aylık ağrı,bulantı,iştahsızlık,ruh hali farklılıkları,sosyal yaşantıdan izole olma,çalıştığı işe ara verme vs. derken doğum olur. artık kadının memesi kavramsal olarak ''anne memesi''dir ve doğan bebeğe erişkin olana kadar ciddi bir yatırım yapma süreci başlar.gazı,bezi,agu gugusu,eğitimi,öğretimi maddi manevi türlü türlü sıkıntısı vardır. bu ciddi yatırımın değerlenip verimli döl verip nesli sürdürecek bir erişkin olabilmesi için annenin harcayacağı emek çok büyüktür.doğum sonrası süt salınımı doğal bir doğum kontrolü sağlar. sonrasında gebelik tekrar mümkündür.

bu doğurganlık doğan çocuklara verilecek genel yatırımın kalitesini ciddi düşürür. gebelik dönemlerinde ve sonrasında yeni çocuğa harcanan mesaide doğan çocuklar ihmal edilir. bu döngü doğum kontrol yöntemleri kullanıldığı müddetçe engellenir. doğurganlığın önüne bu yöntemlerle geçilebilir.

ancak bu kadar gelişkin doğum kontrol yöntemlerinin olmadığı,nüfus yapılanmasının olmadığı zamanlarda menopoz bu döngüyü kıran en önemli şey olarak göze çarpıyor. menopozla birlikte artık doğurganlık bitmiş ve kadın birikimini çocuklarına ve çocuklarının çocuklarına aktarabilir. bilginin,yeni yöntemlerin,tecrübelerin nesilden nesile aktarılmasını ve bugünleri menopoza borçluyuz.

menopoz insanın hikayesinde böylesine önemlidir. verimli döller oluşması ve insanlık birikiminin aktarımı için doğurganlık feda edilmiştir.

menopoz teyze vs. şakalarını yapmadan önce bir daha düşünün.

menopoz olmasaydı bu noktada olamazdık.
  • bir arkadaşım yeni girdi. aslında doktoru ilaçla ertelemek istemiş ama o kabul etmemiş. neyse olayı yaşarım hiçbir şeyden korkum yok dedi ve yaşıyor işte. araştırmadım hiçbir fikrim yok vücudu için iyi mi yapıyor bilmiyorum ama şu an gayet iyi geçiriyor. daha bir dobra oldu, lafını esirgemiyor. eskiden iş çıkışı buna hadi kahve içelim bira içelim falan derdim, yok kocam, yok kızım, bir sürü iş vs bahaneleri olurdu. şimdi bakıyorum her yere geliyor, evde durası yok ve müthiş bir cesaret sergiliyor. özellikle yıllar boyunca onu ezen herkese karşı, bildiğin savaşıyor.

bunu böyle görünce sordum. “sana menopoza hoş geldin partisi yapalım mı?” önce sorarken tırstım tabi. cevap hemen geldi “ tabi yapalım.” sonra diğer gruptaki kadın arkadaşlara da sordum. böyle bir eğlence için ne düşünürdüler diye. pasta yapılacak, üzerine menopoza hoş geldin yazılacak, hediyeler verilecek ve o kişi grubun ermişi, bilge kişisi ilan edilecek... herkes bayıldı valla.

annem bu dönemi çok zor atlatmıştı. birçok kadının böyle olduğunu biliyorum. bunu saklamak yerine ilan etmenin olumlu olduğunu düşünüyorum. gruptaki diğer erkeklere de ilan edip partiye başlayacağız. ömrümüz yettikçe de her birimizin vakti geldiğinde o kişiye de yapacağız. size de tavsiye ederim. saklamayın, utanmayın, rahat olun. inanın bu şekilde hayat daha kolay. bence regl partisi ve menopoza hoş geldin her toplum için şart. biz kızlarımıza da aktaracağız olayı. kadınız ve dünya bizim de olacak ahahah!
  • 50 yaşımda kendisi ile tanıştım. ablam 40 yaşında, diğer ablam 52, annem de ben gibi 50 yaşında girmişti menopoza.
    daha girmeden burada* menopoz teyze denildiği de çok olmuştur bana, neyse bu başka bir mesele.
    ped fiyatlarının fahiş olduğu dönemde başladı menopozum, dedim bebeğimsin*
    ilk bir ay ciddi ateş basması yaşadım. kalp atışlarım hızlanıyordu ve ateş fışkırıyordu her yerimden. ben de çok üşüyen bir kadın olarak, bu duruma başta çok sevindim. ah dedim ne güzel, artık ayaklarım üşümeyecek, kışın boğazlı kazak giymekten kurtulup, çatalıma kadar açıp, ay kusura bakmayın menopozdan böyle diyecektim. bulunduğum her yerde, ay pencere açın ayol! diye sinirlenecektim ki, bir ay geçtikten sonra hala üşümeye devam ettim.
    artık ped almıyordum. sürekli ardımı kontrol etmiyordum. oldukça hijyenik bir hayattı, güzeldi.
    sonra baktım ki ufak ufak, yüzümde çizgiler, cildimde kurumalar başladı. 40'tan, 50'ye kadar ki o yaşsız dönem, birden yaşlanıyorum ulan'a evrildi.
    şimdilerde herkesi bacı gardaş olarak görmek suretiyle libido geberdi.
    bunların dışında ise, öyle aman aman bir sıkıntı yaratmadı.
    iki sene zarfında bir defa regl oldum menopoz içinde, kuruluk filan yok henüz.
    galiba kolay bir süreç yaşıyorum.
    galiba biraz da duygusallaştım.
    yani oluyor herkeste bir şeyler. bende böyle oldu.
hesabın var mı? giriş yap