• sergio leone tandansli dovus sahneleriyle bezenmis bu guzide eser, en cok chuck norris'le bruce lee'nin collesium'da kapistigi finaliyle ve bruce abimizin centilmen vedasiyle hatirlanmaktadir. bir de chuck norris'in apoletleri meselesi var tabi, gece gece o konuya hic girip ambiyansi bozmak istemiyorum. final sahnesinde ayrica bir de kedi vardir bir gorunup bir kaybolan, kanimca bruce lee'nin trademarklarindan olan hciyaa seklindeki kedigiller cigliginin dovus sanatlarindaki yeri ve onemini simgelemektedir.

filmin bir diger ozelligi de cesitli ulkelerde binbir cesit adla gosterilmesi, bu nedenle de entrylerimi koyacak yer birakmamasidir. soyle ki imdb verilerine gore bu film hem way of the dragon, hem enter the dragon, hem return of the dragon, hem de fury of the dragon olarak gosterilmis. bir de turkce adi var ki en rezili o galiba (alttaki listeden bakiniz)

also known as (aka)
    a sárkány visszatér hungary
    bruce lee - die faust des drachen west germany
    dünyada benden büyük yok turkey (turkish title)
    die faust des drachen west germany
    die todeskralle schlägt wieder zu west germany
    drakens väg sweden
    fureur du dragon, la france
    furia del drago, la italy
    furor del dragón, el spain
    furour du dragon, el spain (basque title)
    fury of the dragon europe (english title)
    kitrinos praktor enantion tis mafias, o greece
    lohikäärme finland
    lohikäärmeen tie finland
    mang lung goh kong hong kong (cantonese title)
    na zmajevom putu serbia
    return of the dragon usa
    revenge of the dragon usa (cable tv title)
    the way of the dragon hong kong (english title)
    urlo di chen terrorizza anche l'occidente, l' italy
    vôo do dragão, o brazil
    way of the dragon finland (dvd title)
  • bu filmin bir bölümünde bruce lee abimizi eve atmaya çalışan italyan bi abla vardır ki, benim, adları bilinmeyen taş gibi hatunlar listeme 1 numaradan giriş yapmayı başarmıştır.

gönül isterdi ki o italyan abla bruce lee’nin komşusu olsun, bruce lee eve girip çıkarken merdivende karşılaşsınlar, sonra italyan ablamız yaptığı aşureyi ikram etmek amacıyla esas oğlanın kapısını çalsın, sonra da olaylar olaylar.
  • ingilizce ismi: the way of the dragon
    türkçe ismi: dünyada benden büyük yok

hey yavrum hey. devam filmleri de lazımmış buna;
    (bkz: kesin lan en büyük benim amk)
    (bkz: hepinizin mına korum part i - ejderin gözleri)
  • chuck norrisin nasıl bir kıllı mahlükat olduğunu cümle aleme gösteren film.
  • roma'da çin lokantası açtıktan sonra mafya tarafından tehdit edilen kızın hong kong'taki akrabalarından yardım istemesiyle köyden bruce’u yollarlar...kızın gözü bruce'u önceleri pek tutmaz; hani ''sen mi kurtaracan bizi’’ gibilerinden bir tavır takınır ama bruce adamları kafa göz haşat etmeye başlayınca işler değişir.
  • bruce lee’yi birilerini döverken izlemenin son derece keyifli olduğu yapıtlardan bir diğeri.
  • sinemada ilk izledigim film - muzigi kulaklarimdan gitmemisti gunlerce
  • filmi izlemiş ve izlememiş arkadaşlara naçizane tavsiyem özellikle dövüş sahnelerinde görüntü hızını yavaşlatmaları çünkü bruce abimiz gerçekten çok hızlı saygılar
  • bruce lee nin dövüş yetenekleri hariç yönetmenlik, görüntü ışık renk, ses, senaryo, diyaloglar ve oyunculuk adına görülmeye değer hiçbir şey barındırmayan berbat bir film bu. neresiyle efsane olmuş, bruce lee böyle bir filmle nasıl ünlü olmuş anlamak mümkün değil. üst üste izlemek zorunda kalınsa iq düşürecek kadar kötü bir film hatta. 70'lerde artık dünya sinema adına nasıl bir yokluk içindeyse...
  • bruce lee'nin chuck norris'le olan dövüş sahnesi tüm zamanların en iyi dövüş sahnelerinden birisiymiş. ben demiyorum (netekim filmi izlemiş de değilim) espn diyor: "bruce lee's duel with chuck norris in "the way of the dragon" is considered one of the best fight scenes of all time. norris, who won world titles in karate, became a close friend and sparring partner for lee."

benim şahsi tercihim; yine aynı dönemde çekilmiş olan bitirim kardeşler filminde kartal tibet'le kadir inanır'ın arasında olan tabiki:)
hesabın var mı? giriş yap