• karısını ve iki çocuğunu fatma girik için terk eden adam. vay babasının canına 40 yaşındaki adam 16 yaşındaki fatma girik'le birlikte olmaya başlıyor ve hikayenin gerisini biliyorsunuz. eşi, intihar etmekle tehdit ettiği için eşini de boşamamış. "fatma girik çirkinleşseydi onu da bırakırdım" demiş. ahaha ulan neyine çirkinleşecek aranızda 24 yaşlık çıtır farkı var. bugün olsa ne derdik acaba? sorry guys. 2 sayfa entry yazılmış, kimse bu müthiş ayrıntıdan bahsetmemiş. kendinin hayatı dolu dolu da ben eşinin hayatını merak ettim daha çok. eşiyle evlenmesinin sebebi de "kadın işlerinden sıkılması, başıma bela alacağıma helal süt emmiş birini alayım" demesi. adamın, "zeki müren'den sonra homoseksüellik yayıldı, çocuğum homoseksüel olacak mı diye endişelenirim" filan diye sözleri var. trollemediyse, karakterinin çapı buymuş yani. ben şaşırdım ya, ne yalan söyleyeyim. yaş görece ufak olunca, "büyük usta" diye lanse edilen insanların geçmişinden bihaber oluyoruz tabii...
  • yaşam savaşını kaybeden yönetmen, fatma girik'in hayat arkadaşı.
    hatta hayat arkadaşı sözcüğünün tanımı bu iki isim bence. mükemmel ilişki. fatma girik zamanında şöyle bir şey söylemiş;

"memduh 90'lı yaşlarında artık ve benim için çok değerli. o benim ilk ve son aşkım. birbirimizin yaşamına imza atmışız, bu yetiyor. aşk benim için 20'de neyse 70'de de o. onun yanında 20 yaşında duyduğum heyecanı hala hissediyorum. aşk olmazsa yaşayamam. çocuk yapmak çok uzun yıllar o tempoda aklıma bile gelmedi. aklıma geldiğinde ise artık geç kalmıştım. tedaviler sonuç vermedi ve fiziksel olarak anneliği tadamadım. ama manevi kızım (ahu'nun annesi ve babası hayatta, ama 20 yıldır fatma girik'in manevi kızı, onlarla birlikte yaşıyor), yeğenlerim, çevremdeki çocuklar bana bunu doya doya yaşattılar. pişmanlığım uzun sürmedi anlayacağınız. bodrum'da yaşıyoruz. sadece kitap okuyorum, 17 kedim ve köpeklerim var, onlarla ilgileniyorum. memduh, kedilerim ve kitaplarım olmasa yaşayamam! bir daha dünyaya gelsem yine sanatçı olurum yine memduh'a aşık olurum..."

şapka çıkarıp eğilmek gerek ...
  • beşiktaşın efsanevi kadrolarından baba hakkı'lı, şeref'li kadrosunda forvet oynamıştır bu adam
  • duyduğum en güzel teşekkür konuşması:
    “91 yaşındayım, fazla konuşacak halim yok, filmi restore ettiğiniz için teşekkür ederim.”

:))
  • yazdığı kitabın kapağını beğenmediği için ve içeriğindeki bir iki eksiklik nedeniyle piyasadan toplatıp tümünü yakmayı tercih etmiş vatandaş. yakarsanız tepki çekersiniz sözlerine ise, başka bir öneriniz varsa söyleyin demiş. söyleyeyim:

kağıt geri dönüşümlü bir mamüldür.
  • cüneyt arkın, kemal sunal filmlerinde soğuk bakışlı, duygulardan arınmış, sadece menfaat ve güç için yaşayan asıl kötüsüydü. (aslında kötü değil gerçek dünyanın ta kendisiydi) büyüyüp o filmlerin asıl kötü adamının o filmlerin yönetmeni de olduğunu öğrenince insan bir aydınlanma yaşar.

sen o filmlerin yönetmeni ol ve yarattığın dünyanın en kötüsü, acımasızı olan kişiyi kendin oyna. filmlerde seni her gördüğümde huzursuz olurdum sanki o canlandırdığın kötülüğün bana zarar verecekmiş gibi ama anladım ki aslında sen ne güzel bir insanmışsın.
  • 14 mart 1920 istanbul doğumlu yönetmen. vefa lisesi’nden mezun olduktan sonra tıp öğrenimi gördü. üçüncü sınıfı okurken, futbolu tercih etti.

beşiktaş, ankara karması, iett, adana karması gibi takımlarda yıllarca top oynadı. sinemaya girişi oyuncu olarak oldu (1947).

ellili yılların başında dr. arşevir alyanak ile yapımcı firması yakut film’i kurana kadar sinemanın neredeyse her dalında çalıştı. ellili yıllarda genelde melodramlar çekti. üç arkadaş(1958) ile kendini kanıtladı. altmışların sonuna kadar verimli bir dönemi oldu. orhan kemal, kemal tahir, reşat güntekin uyarlamalarıyla dikkat çekti. sinemaya fatma girik ve çeşitli küçük oyuncular (başta zeynep değirmencioğlu) kazandırdı. altmışların sonlarından başlayarak yapımcılığı ağır bastı.

çektiği filmlerin sayısı düştü. seksen sonlarından başlayarak az ama özenli yapımlarıyla yerli ve yabancı film festivallerinde yeniden gündeme geldi. sekiz yıldan beri deneyimlerini mimar sinan üniversitesi’nde öğrencileriyle paylaşmaktadır.

filmleri

1954 düşman aşıklar

yetim yavrular

1955 öp babanın elini

1956 ana hasreti

zeynep’in aşkı

1957 zeynep’in intikamı

piç

1958 ayşe’nin çilesi

çoban kızı

bir serseri

yetim ömer

1959 murada ereceğiz

üç arkadaş

1960 mahallenin sevgilisi

ateşten damla

ayşecik

kırık çanaklar

1961 ölüm peşimizde

avare mustafa

boş yuva

güneş doğmasın

1962 kısmetin en güzeli

belalı torun

akasyalar açarken

üç tekerlekli bisiklet (yön: lütfi akad)

1963 bire on vardı

çapkın kız

yavaş gel güzelim

1964 ağaçlar ayakta ölür

dağ başını duman almış

halk çocuğu

kanun karşısında

kırk küçük anne

öp annenin elini

1965 namusum için

yıldız tepe

1966 altın çocuk

fakir çocuklar

vahşi sevda

aslan pençesi

1967 aslan yürekli kabadayı

son gece

yaprak dökümü

zilli nazife

ilk ve son

1968 vuruldum bir kıza

1969 büyük yemin

insanlar yaşadıkça

1970 kara peçe

1971 üç arkadaş

1972 murat ile nazlı

para

sezercik aslan parçası

1973 gönülden yaralılar

toprak ana

1974 cellat

1975 kadınım

ağrı dağı efsanesi

1977 birtanem

1978 cevriyem

1980 devlet kuşu

1981 kanlı nigar

1982 gülsüm ana

kaçak

1984 postacı
    1985 oğlum oğlum

1986 garip

1987 gönül dostları (tv dizisi, trt, 6 bölüm)

1990 bütün kapılar kapalıydı

1991 gün ortasında karanlık

1992 zıkkımın kökü

1995 ona sevdiğimi söyle (yerçekimli aşklar başlıklı sinema vakfı’nın ürettiği toplam on orta metrafjlı filmden biri)
  • aldatmalardan, yasak aşklardan, metreslerden, eşini bırakıp yasak aşkıyla evlenenlerden, yıkılan yuvalardan, pedofili eğilimli ilişkiler kuran erkeklerden bolca konuştuğumuz şu günlerde; özel hayatını tam manasıyla öğrenseydiniz asla eskisi gibi hoşlanmayacağınız bir adamdır.
    fatma girik kendisine paye vermiş ve bu ilişkide çok da etik olmayan bir duruş sergilemiştir. ne var ki memduh ün uzun vadeli düşününce onun da hayatını mahvetmiştir. fatma girik "uzun süre çocuk yapmak aklıma gelmedi, geldiğinde de tıbben gecikmiştim." deyip konuyu kapatmaya çalışsa da muhtemelen memduh ün'ün ömrünün son anına kadar evli kaldığı eşinden zaten çocukları olması ve fatma girik'ten çocuk istememesidir çiftin çocuk yapmamalarının altındaki asıl neden.
    eğer fatma girik doğruyu söylüyorsa, memduh ün girik'e attığı son gol de tüm mal varlığını resmi eşine ve ondan olma çocuklarına bırakıp, kendisine ise hiçbir şey bırakmayışıdır. bir tek yaşadığı yarım yamalak aşk ve memduh ün'ün temellerini attığı kariyeri, girik'in yanına kar kalandır.
    memduh ün ve fatma girik'in bilinmeyen hikayesi
    "aşk mı? ihanet mi? tarafını seç."
  • 95 yaşında hayatını kaybetmiştir. türk sinemasının başı sağolsun.
  • çektiği pek çok filmin birkaç sahnesinde kolormatik gözlük takviyesiyle kötü adam rolüyle de karşımıza çıkar, "yine o adam" dedirten usta yönetmen. mekanı cennet olsun.
hesabın var mı? giriş yap