• şu an içinde oldugum şehir.
    iklimi ve havası cennetten bir parça, ne yakar ne dondurur.

dünyada su ana kadar(amsterdam dahil) bazı konularda gördüğüm liberal oldugu şehir.
    eşcinsel ciftlerin toplumda kabulu, ot kullanımı, eglenme ve sex anlayısı gibi....

dunyanın en guzel noel ışıklarını da bünyesinde barındırır. şehir cıvıl cıvıldır herkes dışardadır.

bu şehrin kendine has bir ispanyolca aksanı vardır ve bu şehirden olanlara (tüm antioquia) paisa denir. türkler olarak yüz olarak aslında paisalara baya benziyoruz.

şehrin en güzel kısımları el poblado ve laureles. el poblado cok daha turistik, laureles orta sınıf medellinlerin yasadıgı yer.

tavsiyem bu şehre gelecekseniz 2 yerde de kalıp medellini daha yakından tanımanız.

edit: kötü yönleri, zengin ve fakir arasındaki derin ucurum, ülkedeki neoliberal politikaların bu ucurumu derinleştirmesi, fakirliğe baglı olan büyük küçük suclar... bunları ileri bir zamanda kolombiya atlatılırsa dunyada yasanacak ilk 10 sehir arasına medellin kafadan girer.
  • yillardir filminin cekilmesi beklenen proje, hatta bu sezon entourage dizisi de bu proje uzerine kurulmus, dizinin asil kahramaninin oynamak istedigi pablo escobar rolu ve gelisen olaylar silsilesi.. zannimca filmi cekilse basrolde de kult bir pablo escobar karakteri yaratilsa (mumkunse ibrahim tatlises'e teklif gotursunler) 23 yil aradan sonra sinemalarda scarface tadi yakalanabilir.. say hello to my little friend benzeri guzel anektodlar ortaya cikabilir... ne dersiniz hos olmaz mi ?
  • pablo escobarin sehridir.
  • medejin diye okunuyor.
  • dünyanın uyuşturucu başkentidir. nasıl başmakçı'da yumurta borsası varsa bu şehirde de kokain borsası vardır. her sabah bu kokain kooperatifine telefon açılıp o gün ki kokain fiyatı öğrenilir *
  • ılk olarak medecin diye okunuyor...

havaalanının yaklaşık 2600 metre yükseklikte bulunduğu ve şehir merkezine doğru kabaca 600 metre aşağıya doğru inilen ve yüksekliğin yarattığı basınçtan dolayı ilk saatlerde kulakların ırzına geçen şehir..

son derece yeşil bir yer, harika doğası var..kahveleri mükemmel ve juan valdez ismi altında hem kahve satışı yapılıyor hem de adım başı juan valdez cafe isminde kendi kahvelerinin satıldığı kafeler mevcut ..gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki starbucks yanında halt etmiş..

şehir merkezinde el laboratorio de cafe adında, kahvenin resmen laboratuvar ortamında uzunca ve sarmal ince şişelerin tepesinden verilip alttan süzülerek servis edildiği bir kafe var..ayrıca, dünyada birkaç yıl üst üste en iyi kahve seçilmiş çekirdek kahvelerden satın alabileceğiniz sevimli bir yer..

kadınları gerçekten çok orijinal.. zenci vücudunun beyaz kadınlara yerleştirildiğini ve bu kadınların avrupalılardan daha bakımlı olduklarını düşünün.. size güvendikleri takdirde sıcak kanlı kadınlar..kolombiyalı dostların söylediklerine göre amerika ve avrupa'dan medellin'e sırf evlenmek için gelen çok sayıda zengin erkek varmış ve bu işin artık bir piyasası bile oluşmuş..

velhasıl herşeyiyle orijinal bir yer, dünyanın bir çok yerinden farklı, unique bir bölge..imkanınız varsa ölmeden önce yapılması gereken şeyler listesine kesinlikle ekleyin..
  • az önce madonna’nın yeni single’ını dinledim de ; son zamanlarda duyduğum en kötü şey. kimse kusura bakmasın, bana kimse bu şarkıyı sevdiremez, sevdiremeyecek. pop müziğini domine eden, yaşayan en büyük performansçı, xxx sıfatlarıyla ağzımızın suyunu akıtan madonna, bu mu!?

daha 2012 yılında sırf super bowl half time show için albüme koyduğu give me all your luvin’ i bile zor sevip, hazmetmiştim. ya bu şarkıyı değil albüme almak, kaydetmesi bile hatayken kadın şarkıyı lead single olarak yayınladı. yazık, ne desem boş.

her zaman bir şekilde trend setter oldu. doğanın bir kanunu olarak ise son 10 yıldır trend follower’dı, okey bunu kabul ediyorum. ancak hiçbir trend yakalama heyecanı bu kadar sert son bulmamalıydı.

bundan aylar önce sözlükte “korktuğum başıma gelecek ve haddinden fazla etnik bir müzik yapacak” yazmıştım. korktuğum hiç bu kadar başıma gelmemişti. şu an like a prayer, frozen, express yourself, hung up, girl gone wild ve dahasının kemikleri sızlıyor resmen.

şarkı, rebel heart döneminde kaydedilip albüme alınmayan autotune baby isimli fecaatte eşdeğer kötülükte şarkıda emeği geçen herkese de yazıklar olsun. 61 yaşındaki bir kadına bu şarkıyı söyleten, bu şarkıyı albümüne aldıran, bu şarkıyı lead single olarak sunduran herkese pes. guy oesary, sen bu şarkıyı bu kadına okuttun ya, iflas et umarım. albüme olan tüm beklentim öldü. off...
  • madonnasini sikeyim.
    sehir hakkindaki basligin irzina gecilmis.
    sehirle iligili bilgi yok sayfayinin yarisi sikindirik muzikle alakali.
  • colombo 13 diye göktaşı adı gibi mahallesi var. yoksulların yaşadığı bir yer. mahallenin girişinde yüzlerce basamak merdiveni çıkmak zorunda kalıyormuş buranın insanları, iş bu sebeple dünyada bir eşi olmayan devasa yürüyen merdiven yapılmış.
  • queens boulevard filminin yönetmeni billy walsh un yönettiği ve vincent chase in oynadığı film*
    filmin resmi sitesi>>http://www.medellinthefilm.com/
hesabın var mı? giriş yap