• bir kitabın üzerinde "rusça aslından çeviren: mazlum beyhan" yazması, o kitabı okumak için tek başına yeterli sebeptir.

sanıyorum ki, türkçe okuyan biri için, mazlum beyhan zekası ve emeğinin sonucu olarak türkçeye kazandırılmış bir eseri okumak, edebiyattan alınabilecek estetik hazzın en üst seviyelerinden birine erişmek demektir.

bir gün kendisi kadar türkçeye hakim olmayı umuyorum.
  • rusça eserler konusundaki zannımca en başarılı çevirmendir.
    suç ve ceza, ölü canlar ve bir delinin anı defteri çevirilerinin üçü de çok başarılıdır.
  • gogol'ün ölü canlar romanını da türkçe'ye kazandıran başarılı çevirmen.
  • suç ve ceza çevirisi de bulunan çevirmen.
  • adeta gogol'ü çevirmek için doğmuş emektar mütercim.
  • budala romanında lebedev karakterinin diğer çevirilerde "400 rublem kayıp, yürüttüler!" * diye çevrilen lafını, "efendim 400 rubleme kalk gidelim yapmışlar" diye çevirerek beni yarmış, lebedev gibi yalaka, durmadan kıvıran bir karaktere çok uygun bir çeviriye imza atmış çevirmen.
  • serbest çevirmenlik mesleğinin yanı sıra kendisi izmir'de bir demiryolları müzesinin müdürlüğünü yapmaktadır.
  • radi fis'in bir diger kitabi olan 'bir anadolu humanisti mevlana'yi da cevirmistir. iyi de etmis.
  • yarmış, aşmış bir çevirmen. özellikle rus edebiyatı çevirileri konusunda ülkenin en iyilerindendir.
  • tolstoy 'un 'sanat nedir? ' çevirisini okuduğum işinin ehli insan. sözcükleri hem semantik hem morfolojik olarak türkçeye o denli uyumlu ve şiirsel çevirmiş ki okuması fazlasıyla keyif veriyor diyebilirim. kitap oldukça yoğun. okuma işine girişebilme istencim öyle kolay oluşmadı. gerçi henüz yarılamış değilim ama şimdilik iyi gidiyor diyelim. böylesine, entelektüel dozu yüksek bir kitabın çevirisine dair fikir beyan etmem belki çok da anlamlı değildir, bilmiyorum. sadece şunu söyleyebilirim ki çevirmenin türkçeye hakimiyeti beni çok etkiledi. üstüne üstlük kurgusal olmayan bu tarz bir kitabı tercüme etmek entelektüel bir altyapı gerektirir ki gördüğüm kadarıyla o da fazlasıyla var mazlum beyhan 'da.
hesabın var mı? giriş yap