• 90'lı yıllarda yaşanan bosna katliamı ve o yıllarda yaşananları konu alan bir dizi olacakmış. merakla bekliyorum.

"belki yeter gözyaşlarım, ateşlerdeki bosna'mı söndürmeye..."
  • trt'yi sırf bu yapım için sevebilirim. bosna'da yaşanan acıları ekrana yansıtacak. izlemek isterdim ama sanırım bünyem dayanmaz. sırf müslüman oldukları için öldürülen, tecavüze uğrayan, zulüm gören bosnalı kardeşlerimiz adına en azından çektiklerini, yaşananları unutturmayacak şeyler yapılmalı. çekim kalitesi, reyting oranı ne olursa olsun bu dizi de öyle şeylerden işte.
  • hesaplanarak mı yapıldı bilmiyorum ama yayınlanan ilk bölümünü, efsane boşnak lider aliya izzetbegoviç' in 8. ölüm yıldönümüne denk getirmeleri pek bir anlamlı olmuştur.
  • hilmi önal' ın yine hilmi önal olarak yeraldığı yeni dizi.

(bkz: hilmi önal)
  • ilkokul birinci sınıf öğrencisi bir kızdan duyduğum ve öğretmeni tarafından öğretilmiş dünyanın en psikopat çocuk şarkılarından birinde geçen zavallı kahramanlar.

"mavi kelebekler
    yarın bir gün ölecekler
    :s"
  • cok buyuk umutlarla bekledigim ama hayal kirikligina ugradigim dizidir. gozume carpan baslica aksakliklar:

1. o kadar kara kasli, kara gozlu ve boy ortalamasi 175'i gecmeyen erkeklerin bosnak kisileri canlandirmasi (kadinlarda secim nispeten daha iyi). neredeyse bir tane bile sarisin erkek oyuncu yok! oysa bosnaklarin ekserisi sarisin ve uzun boyludur.

2. mekan referans hatalari. birinci ya da ikinci bolumde bulunulan mekan ve saraybosna hem ayni hem de farkli yerler olarak gosteriliyordu. dizi istanbul bosna arasinda gidip gelirken bosna ayaginda ekranda sarajevo (niye saraybosna degilse) yazip, hemen birkac sahne ardindan ana karakterlerden biri kasabaya saraybosnaya ugrayarak geldi. irmak ve kopru olan sahneler belli ki konjic (konyits)'de cekilmis, en basitinden oranin adi yazilabilirdi.

3. dizide bosnaklar huy ve karakter olarak bir turkten farkli degil. cabucak parlayan, etrafa meydan okuyan, bagirip cagiran bosnaklari izliyoruz. halbuki bunun genel bosnak karakteriyle uzaktan yakindan alakasi yok! bosnaklar munis insanlardir.

4. bazi sahnelerde 'aslinda iyi sirplar da var' mesajini verebilmek icin neredeyse bosnaklari zalim yaptilar.

5. bu aksamki bolumde olen sirp fabrikatorun cenazesinde bir yandan 'topragi bol olsun' diyerek dogru bir canlandirma yaparken diger taraftan bosnak muslumanlar gayri muslimin cenazesinde ellerini kaldirmis dua ediyorlardi. halbuki gayri muslim olarak olenlerin cenazesine katilinsa bile ardindan dua edilmez sadece topragi bol olsun denir.

bu noktadan sonra konusunu seyretmeyi biraktim, bosna manzaralari icin seyrederim artik. umarim bu konuyu daha iyi canlandirabilecek yapimlar da olur ileride. yine de bir ilk olmasi hasebiyle yollari acik olsun.
  • izlenebilecek güzel dizilerden. çarşamba günlerini sahiden iple çekiyorum kuzey güney ve muhteşem yüzyıl izlemeyen biri olarak. ayrıntılarına takılmayıp da büyük resme bakıldığında ise insanı gerçekten çok duygulandırıyor bu dizi. ayrıca marko karakterini çok sevdik ya, nedendir bilmem, hastasınız. azönce bir ufaklığın söylediği sözle de tüylerim diken diken oldu.

--- spoiler ---

"babaanneee...çocukları küçük kurşunlarla mı öldürürler?"

--- spoiler ---
  • oradaki küçük çocuktan belki bir iki yaş küçüktüm o yıllarda. üzerinden 20 yıl geçmiş. her yıl haberlerden izlediğimiz anma törenlerinin ötesine geçip o zor zamanlarda oradaki hayatları ve hayatların nasıl mahvedildiğini görebileceğimiz bir yakın tarih dizisi. halklar arasındaki saygı ve sevgiyle birlikte, bu saygı ve sevginin nasıl bir cinayete kurban gittiğini de ilk bölümde az çok görmüş olduk. o hayatları tekrar rahmetle anarak takip edilecekler listesine alınmasını tavsiye ediyorum.
  • sürekli ders kitabı gibi konuşan stereotipleri ve aşırı şematik anlatımıyla samanyolu tv stilinde dizi olsa da benim gibi boşnak kadınlarını duygulandırmayı başaran dizi. aliya'dan bahsetmesi bile yeter: allah şahidimdir ki köle olmayacağız, evet!
hesabın var mı? giriş yap