• le fabuleux destin d amelie poulain'de dominique bretodeau'yu değil de nino quincampoixyı (teşekkürler settar, keşke herkes senin gibi duyarlı olsa ehi ehe) başarıyla canlandırmış yönetmen. komple insan tabir ettiğimiz güruha dahilmiş demek ki.
  • amelie isimli filmin en romantik sahnesinde yanımdaki arkadaşın "lan bu herif davut güloğluna benziyo resmen" demesiyle konsantrasyonumun içine etmiş fizyonomiye sahip oyuncu+yönetmen.
    "la haine" isimli filmi lezizdir,başyapıttır.
  • la haine'de ufak bir rolde oynuyor aynı zamanda. hangi rol, söylemeyeceğim. bir dahaki izlemenizde görürsünüz. la haine'i daha önce izlediyseniz mutlaka bir daha izleyeceksinizdir zaten.

90 yılında fierrot le pou adında bir de kısa film çekmiş. pierrot le fou göndermeli bu filmi ilerde bir gün bir şekilde izleyebilecek kadar şanslıyımdır umarım.
  • kızıl nehirler** gibi dehşet romandaki, filminde görmek için can attığım o süper karim abdouf karakterini, sırf ahbabı vincent cassel'i oynatabilmek için harcayıp, yerine ermeni ismi olduğu anlaşılan farklı bir karakter* koyması ile kendisine muazzam sinirlenmeme neden olan yönetmen.
  • muhtesem bir adam. yaninda yaslanilir bunun.. hem yaslanmak da yakisiyor kendisine..
    bugun juliette binoche'la bir filmde seyrettim de kendisini, ne amelie ne la haine, oylece "cok tatliymis bu" dedim durdum.
  • hollywood'da iki film çekti, ikisinde de adamı sinemaya küstürüyolardı neredeyse. hele yapımcıların babylon a.d.'de -ki bu film, kassovitz'in göz bebeği olarak gördüğü, hep çekmek istediği, yıllarca üzerinde düşünüp taşınarak romandan sinemaya uyarladığı bi filmdir- yaptıklarından sonra "daha da gelmem davos'a" dedi zaten. ben yerinde olsam bi daha amerika'ya gezmeye bile gitmem.
  • bir roportajda la haine'den daha iyi bir film hiçbirzaman yapamam bu yuzden sinemayı bırakacagım demiştir.
    charlie hebdo saldırısı ve devamında yasanan olaylardan sonra la haine 2yi cekmek istedigini soylemiş sevenlerini heyecanlandırmıştır.
  • son filmi babylon ad ile hakkında bugüne kadar toparlanmış tüm iyi izlenimleri bir anda tüketen yönetmen.
    (bkz: ah be oğlum)
  • sanki iki farklı karakteri varmış gibi olan oyuncu ve yönetmendir. yönetmeni olduğu filmler ile oyunculuk yaptığı filmlerin türleri başka başkadır. kendi çektiği filmlerin kamera arkalarını izlemek keyiflidir. en iyi filmi kuşkusuz la haine'dir.
  • amen filminde bir anda asiri yahudi sempatizanina donusen ve babasi papa'nin kankasi olan bir cizvit'i oynar. (bkz: i am a cizvit)
hesabın var mı? giriş yap