• benim bir süper kahraman oyunundan beklentim batman arkham city olduğu için hiç hoşuma gitmemiş olan oyundur
  • hikaye modu film gibi olan oyun. ara geçişlerle beraber akıyor. yeni bir avengers filmi çıkmış gibi izliyorum adeta. multisini henüz denemedim.
  • game pass'e gelince denedim de square enix'in ben aklını sikeyim aklını, ellerindeki kocaman potansiyeli servis oyunu yapmaya harcamışlar, hikaye moduna kısa bir giriş yaptım, oldukça sevdim. hikayesini oynarım, ondan sonra silerim, bana yeter. insan düşünüyor acaba tamamen hikaye odaklı bir oyun yapmış olsalar nasıl olurdu diye. ortada marvel's spider-man gibi bir örnek varken gidip bu servis sistemini seçen her kimse ona bu oyun pazarında ekmek yedirmemek gerekir. akıl yoksunları ya vallaha çıldıracağım.
  • oynanış arayüz her şey tablet oyunu gibi ya. sanki ipad için yapmışlar da sonradan vazgeçip konsol ve pcye çıkarmışlar gibi.

muhtemelen spider-man oyunu kalitesinde bir şey gelmeyecek ama marvel fanlarını sevindirecek ortalama bir oyun olacak. bakalım bekliyoruz.
  • açık betayı oynamaya çalıştım, pc'de hiç iyi bir performans vermedi açıkçası.

bana kalırsa bu oyuna şimdi para verilmez. en az bir sene, square enix ve crystal dynamics'in de yeni battlefront 2 gibi bir facia yaşayıp ders almalarını beklememiz gerekiyor.

elinde avengers gibi bir marka var ve bu markayla pek çok hikaye anlatabilecekken, destiny yapmayı seçmiş arkadaşlarımız. star wars, batman vs. bunlar geek aleminin kutsallarıdır, bunları cash cow'a çevirmeye çalışırsan genellikle ters teper. call of duty ve fifa gibi markalar, kurbağa deneyinde olduğu gibi suyu yavaş ısıtan ve nispeten sıfırdan oluşturulmuş markalar oldukları için başarılılar. sen "elimde büyük bir marka olduğuna göre pastaya hemen kepçeyle dalabilirim" diye düşünürsen, o işin sonu free to play modelidir.

oyun dünyasıyla çok alakası olmayan, senede bir bilemedin iki oyun alan insanlar bile bu oyundan çabuk bıkacaktır diye tahmin ediyorum. eline iyi eldiven takamadın, omurgasına iyi nanite basamadın diye adam dövemeyen hulk mu olur kardeşim?
  • hulk ile loot yaptığımız akıl almaz sisteme sahip saçma sapan oyundur. bitmeyen oyun yapalım demişler de oyunu bitirmişler. yap 15-20 saatlik hikaye modu, klasik avengers karakterlerini koy, isteyen istediği karakterle single, isteyen co-op oynasın, sonra farklı karakterlerle bir iki tane dlc yap, çok da istiyorsan multiplayer modu da koyarsın, mis gibi akıp gider.

marvel fanları saçma sapan base korumak veya ele geçirmek isteyen insanlar değil ki, hikayeye önem veren, sevdikleri karakterlerle epik savaşlara girmek isteyen insanlar, tony stark gidip saçma sapan npc'den item dileniyor, vallaha gülesim geldi yav.
  • e3 2019'da ilk gösterimi yapılan 15 mayıs 2020'de çıkacak oyun. ilk sürümünde captain america, thor, hulk, black widow ve iron man'i oynayabileceğiz. 4 kişiye kadar co-op destekliyor ve xbox one, playstation 4, google stadia ve pc için çıkıyor.

edit: fragman

ayrıca oyuna sonradan eklenen hiçbir karakter/kostümün ücretli olmayacağı açıklandı, square enix sizi sömürmeyeceğiz diyor yani.
  • 30 eylül itibariyle resmi desteğin kesileceği açıklanmıştır.

--- spoiler ---

oyun dünyası kötü çıkışlara alışıktır, cyberpunk 2077 olsun, no man's sky olsun bunun en iyi örnekleri. ancak bu iki oyunun da geliştiriceleri miletten çarptıkları paranın üstüne yatmaktansa oyunlarını düzeltmeye, içerik eklemeye devam edip oyun dünyasına iyi bir yerlere gelmeyi başardılar. özellikle no man's skyo fiyaskodan sonra şu baya sevilen, aktif oyuncu rekorunu sürekli güncelleyen bir oyun ki neredeyse 10 sene oldu.

bu kadar bütçe, zaman, reklam ayrılıp 3 senede destek kesmek müthiş bir sıçış örneği, square enix'i tebrik ediyorum buradan. üzerinde çalışılmaya devam edilse belki adam olurdu. fakat muhtemelen tüm oynanışı değiştirmekle uğraşmaktansa fişini çekmek daha cazip geldi. teknik, görsel ya da içerik sıkınıtısı değil oynanış sıkınıtısı vardı oyunun çünkü cidden. 80li yılların arcade salonlarının vazgeçilmezi olan beat 'em up'dan hallice bir oynanış maalesef 2020 yılında kimseyi tatmin etmez, hele bir de bıuradan online üzerinden de para sağma kafanız varsa bu şekil babayı alırsınız.

key ile betasını deneyip 200 lira vermediğime mutluyum şu an sadece.

--- spoiler ---

çok büyük beklentilerle çıkmıştı, düşüşü ise sessiz sedasız olacak.
    yazık olmuştur.
  • oyun dünyasında amatör olan ben, ps4'de bu oyunu görünce alayım dedim. amacım hulkla, asgard'ın kötü tanrısı luki'yi biraz yerden yere vurmak,thor'la sağa sola çekiç fırlatmak, iron man'in lazeri ile kedileri delirtmek falandı. amatör olduğum için analiz yapamıyorum, burada güzel yazanlar var zaten.
    sadece oyunda başıma gelen absürd durumu anlatmak istiyorum.simdi oyunda ana hikayede ilerlerken...
    spoiler koymak lazım sanırım
    --- spoiler ---

.
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    kaptan amerika öldü sanıyoruz, oyunun bir kısmında yok. tabi ki ölmediğini biliyoruz ama oyunun, ilk başındaki bölüm hariç, neresinde dahil olacak diye bekliyordum ana hikayede. bu sırada işte arada yan görevler falan, çok da anlamıyorum mission görünce basıyorum, bir ana hikayeden devam ettiriyor bir de yan görevler falan. kaptan amerikanın durumu hala meçhul, yani ana hikayede kendisine ulaşamadık henüz. yan görevleri yaparken bir baktım kaptan amerika benimle birlikte aim robotlarını tokatlıyor. birden algıma güvenemedim. dedim iyicene bakayım, hulku kontrol ederken kaptan amerikaya doğru dönüp baktım "vay kardeşim nerelerdeydin falan" diyeceğim, baktım kaptan hiç kaybolmamışcasına kalkanını yapıştırıyor düşmanın gözüne gözüne. oyundaki saçmalığa sinirlendim hulk ile avuçlarımı sert bir şekilde birbirine vurma haraketi yapıp "ben gidiyorum" dedim...
    neyse ana hikayeye devam ederken 4-5 bölüm sonra iron manla uzaya çıktım. herhalde dedim thonus falan da işin içinde onunla da kapışacağım diye umutlandım. bir baktım uzay mekiğindeyim. ne oluyor derken kaptan amerikayı aimin elinden kurtarma bölümüymüş. kaptanı makineden çıkarınca "gerçek tosun paşa benim" demez mi? ee dedim sen 4-5 bölüm önce aşagıda benimle robot tokatlıyordun ne iş? aşağıdaki tellioğullarından şabanmış meğersem.
    neyse böyle bir saçmalık yaşadım oyunda. eğer ben bir hata yapmadıysam, ana hikayede kaptanı kurtarmadan kaptanin yan göreve dahil olması ciddi bir oyun hatasıydı bence.
    --- spoiler ---
  • marvel's spider-mane bayılmıştım.

bu oyun da ilk duyurulduğunda sanki captain america ile de oynayabileceğiz diye düşünüp umutlanmıştım.

ancak kamala khan filan veriyor oyun bana (reed richards'ın da süpergücünü dandik bulurdum).

thor, hulk, iron man eminim ki bir noktadan sonra bayacaktır. black widow da sanki hikayedeki aim cihazları ile pek başa çıkabilecek gibi değil. oyunun resmen line-up'ı kötü olmuş.

kötü grafiklere bir şey söylemiyorum bile. hikayeye gelince de; marvel artık x-men'e yatırım yapmalı. bu hikayede bile bir inhumans'dır sürüp gidiyor, tutmadı işte inhumans ve onlara bağlı hikayeler salın artık.
hesabın var mı? giriş yap