• izledigim iran filmleri icinde beni en cok güldüren, eglendiren, keyiflendiren filmdir. daha basindan itibaren hic bitmesini istemiyor insan. sabaha kadar sürse izlenir, öyle bir filmdir marmulek. özellikle devrimden sonra cekilen hemen her filmle insani kedere bogan gam tarlasi iran sinemasi icinde acilmis nadide bir cicek gibi. yanlis anlasilmasin, salya sümük izledigimiz diger filmleri de cok seviyoruz lakin bu bambaska bir tat cidden. oyunculuklar harika, senaryo müthis, diyaloglar cok hos, göndermeler yerinde. kesinlikle izlenmesi gerekiyor, hatta mümkünse bir kac kere.

--- spoiler ---

tv'de pulp fiction filmi hakkinda yorum yapan molla, kertenkele riza'nin cemaat önündeki halleri, vaaz esnasinda elinde bulunan tespihi kabadayilar gibi sallamaya baslamasi ve bunu farkedip durmasi, soru canavari olan mücteba'ya cevap yetistirmeye calisirkenki halleri, vaaz'da hirsizligin püf noktalarina deginmesi, delengiz'i yere sermesinin ardindan gaza gelip salavat getiren cemaatin hali...daha saymayla bitmeyecek kadar sahne var bana kahkaha attiran..bu arada filmin daha basinda gördügümüz ve mahkumlarla konusan kuledeki asker, bir diger fars saheseri olan baran filminden hatirlayacagimiz delikanlidir.

--- spoiler ---

ayrica filmi izlerken farkettigim ve cok mutlu oldugum bir seyi de dile getireyim; 2009 yilinda tahran'a gittigimde cay ve nargile icmek icin meshur firdevsi caddesindeki "cayhaney-i firdevsi"ye ugramistim. orada tanisip muhabbet ettigimiz cafer isimli bir calisan, burada mahkumlarla ilgili bir film cekildiginden bahsetmisti. yillar sonra o filmin marmoulak oldugunu gördüm. acayip bir sey ya.
  • bu iran sinemasi´na hüzün nasil derinden islemisse artik, adamlarin komedi filminde bile hüzünleniyoruz, ki gercekten eglenceli ve cok basarili bir filmdir.

--- spoiler ---

- hocam kuzey kutbu´nda alti ay gece alti ay gündüz oldugu söyleniyor. gece ve gündüz namazlarini nasil kilacagiz orda?
    + alimler, müslümanlarin asla kuzey kutbu´na gitmemesi gerektigini söyler. cünkü biz sicak iklimlerin insaniyiz, soguk hava bizi rahatsiz eder. allah korusun, soguktan donabilecegimiz bir yere niye gidelim ki?
  • allah'a ulaşma yolunu-ki bu yollar yeryüzündeki insan sayısıncadır- hoca kılığına girerek bulmaya çalışan bir hırsızın hikâyesini anlatan kamal tabrizi filmi. izlerken üzülmediğimiz istisnai iran filmlerinden. oldukça naif ve sıkmayan bir anlatım ve ufuk açıcı bir senaryo.

--- spoiler ---

''ahmaklığın için allah'ı suçlama.''

''sadece allah insanlara ayrımcılık yapmaz.''

''insan sadece insan olduğu için saygıya layıktır. güzel kıyafetler ona değer katmaz.''

''dünyada hiç kimse yoktur ki, onu allah'a ulaştıracak bir yol bulmasın.''

--- spoiler ---
  • can arkadaşımla az önce bitirdiğim harika film. majid majidi'nin ve diğer iran filmlerinin keyfini uzun zamandır çıkarıyorum ancak bu film izlediklerimin arasında en iyisiydi. allah'a ulaşmanın bir çok yolu vardır diyen hoca kılığında bir hırsızın geçen zamanını anlatan film, iran'da hocalarla dalga geçtiği gerekçesiyle yasaklanmaya çalışılmış olsa da anlatmak istediği duyguyu derinden hissettirdi bize. küçük prens ayrıntısı ve filmde söylenen küçelere su serpmişem türküsü kolay kolay unutulmayacak. fırsat bulursanız izleyin zira filmde söylendiği gibi;
    "dünyada hiç kimse yoktur ki onu allah'a ulaştıracak bir yol bulmasın. "
    http://www.youtube.com/…vjfudho1d0m&feature=related
  • (bkz: gelmiş geçmiş en underrated şeyler)
    bazen çok az entry girilmiş diye üzülür ya insan işte o filmlerin başında gelir bu güzel, eğlenceli, nüktelerle dolu film. filme gelirsek iyi-kötü, toplum, birey konularında film boyunca birkaç kez ters köşeye yatırmıştır. islamiyet, namaz hakkında hiçbir fikri olmayan bir hırsızın koca bir güruhu peşinden sadece hırsız jargonunu kullanarak sürüklemesi ve kimsenin bundan şüphelenmemesi günümüz din anlayışına getirilmiş über ötesi eleştiridir. din konusunda ahkam kesenlerin insanların etiketine aldanması sözkonusudur.

--- spoiler ---
    hapishanede parayla bazı mahkumların salınması sırasında verdiği vaaz, tam kertenkele rızaya acıma duygusu uyandırıcakken kötü insan şartlar ne olursa olsun değişmez mesajı verircesine kurnazlıklara başvurur bizim molla. üstelik vaazlar sırasında hırsızlık tüyoları ve gündelik hayatı yorumlama sahneleri kırar geçirir.
    --- spoiler ---
  • iran sineması tutkunlarının mutlaka izlemesi gereken kamal tabrizi filmi.

http://www.imdb.com/title/tt0416960/
  • 1989 yapımı we're no angels filminin hoş bir iran uyarlaması. robert de niro'nun yerini kertenkele rıza, demi moore'nin yerini ozra karakteri, sean penn'in izinden giden salak genç rahibin yerini 2 mal, molla adayı genç almış. demi moore'un kızı'nın yerinde küçük sevimli bir erkek çocuğu var. bunları bir açık yakalamış olmanın verdiği ukala hazla değil boondock saints ii'den sonra adam gibi bir film izleyemediğim günlerin acısını nihayet çıkardığım için sevinçle, yüzümde aptal bir sırıtışla yazıyorum. izleyin, izletin.

şu an çocuk gibi şenim, gaza gelip entry'i 3-4 sayfa dolusu spoiler manyağı bir entry yapmamak için en tatlı yerinde reshid behbudov'un küçelere su serpmişem yorumuyla bitiriyorum.

breh breh breh, barekallah, maaşallah hacı, ez aşinaye in film xeyli xoş hal şodem.
    xodafez.
  • inanan, inanmayan herkese imanın ne olup ne olmadığını anlatan film. öyle ince yerlerden tutup silkeliyor ki sizi, aldığınız darbenin büyüklüğünü film bittiğinde anlıyorsunuz.

buraya farklı bir şeyler daha yazacağım, filmden bağımsız. ben büyürken şiiliğin yanlış yol olduğu anlatıldı bana. tek doğru biz sünnilerin yoluydu ve geri kalan herkes (kuran-ı kerim'i başının altına yastık yapıp uyuyan suudi bile) yanlıştı. son senelerde özellikle aklıma takılan ve imanımı bana sorgulatan birçok olay gördüm, okudum, yaşadım. aklıma takılan en büyük soru ise, hangi islam doğrusu idi? öyle ya, kafa kesen adam da islam idi, namazın sünnetlerini kılmayan adam da islam idi, bir çizme dolusu kan aksa bile namaza devam eden de islam idi ve ibadete devam edip kul hakkı yemekte mahsur görmeyen de islam idi. hangisi gerçek islam peki? ben neye inanıyorum ve kime dua ediyorum? onlar yanlışsa benim doğru olduğumu belirleyen ne, ben yanlışsam onların doğru olduğunu söyleyen kim?

filmde, birçok sahnede hep bunu düşündüm. allah da biliyor ya, bir şiinin çektiği filmin bana kendi dinimi anlatacağını, ancak ve sadece allah'ın ayırım yapmadan tüm insanları eşit derecede rahmetiyle kuşatıp sevdiğini hatırlatacağını kırk yıl düşünsem tahmin etmezdim. biz hepimiz, inananlar olarak hepimiz, allah ile aramıza bir sürü başka şeyleri koyduk, başka insanları koyduk. o sebeple burnumuz b.ktan çıkmıyor ya. bilime bile karşı çıkar olduk, oysa alemlerin rabbi gören gözler ve bilen akıllar için ne mucizeler yaratmıştı da, onları bile öğrenmekten, araştırmaktan aciz kaldık. namaz kılmak, oruç tutmak her sorunu çözer sandık ve bizi cennete ulaştırır sandık. halbuki ödülümüz cennet mi olmalıydı? hayır, ödülümüz allah'ın rızasını kazanmak olmalıydı ve bu da ibadetten önce kul hakkı yememekten geçmiyor mu, yardımlaşmaktan geçmiyor mu, bir yanlış veya hata gördüğümüzde kendi içimize yönelip kimseyi yargılamamaktan geçmiyor mu?

unuttuk hep. unuttum, ben unuttum.

allah'a ulaşmanın yolu, insanların sayısı kadarıncadır. bundan sonra kalan ömrümde inşaallah bir daha kimseye mana bulmam ve kendi şartlarımla bir başkasını yargılamam.

içimden kelimeler dolup taşıyor, belki biraz saçma da bir yazı olmuştur, düzeltmeyeceğim. daha bir sürü şey yazabilirim, öyle hızla hücum ediyorlar ki aklıma düşünceler, yanlış anlatmaktan da korkuyorum. o sebeple burada kesiyorum. allah cümlemize, tüm insanlığa rahmet, mağfiret eylesin ve hidayete ulaşmayı nasip etsin inşaallah.
  • küçelere su serpmişem türküsünü filmin orta yerinde yanık bir sesle okutan kemal tebrizi'nin "men azerbaycanlıyam" mesajını yerleştirdiği eğlenceli film. benzerini cafer penahi de yapar, filmine bir çeşit azerbaycanlı/türk ögesi yerleştirerek.
  • iran'da olay yaratmış bir kemal tebrizi filmi. kertenkele rıza demekmiş. konusundan anladığım kadarıyla güzel bir film. dağıtımcılar amerikan filmlerinden sıra bulup getirirlerse biz de izleriz.

http://www.ntvmsnbc.com.tr/news/268788.asp?cp1=1
hesabın var mı? giriş yap