• artik portekizce her ne soyluyorsa benim duyduklarimi sürekli olarak "bence bir kadeh icsen hic de fena olmaz" diye anladigim $arkici.
  • yeni ve genç bir fado şarkıcısı. fado yeni olarak ne getirmiştir diye soran olursa, söyleyecek bir şey yok. ama geleneği layıkıyla takip edebilmiştir. sesi güzeldir, çünkü amalia rodrigues'i andırır. kendi güzeldir bi de. 27 yaşındadır, mozambik doğumludur.
  • 6 kasım akşamı ankara'da meb şura salonunda büyüleyici bir konser vermiştir. kendisine klasik fado çalgıları olan portekiz gitarı, klasik gitar, bas ve bazı parçalarda da vurmalılar eşlik etmiştir. mariza'nın dvd leri de çıkmış olan 3 konserinde çalan ve aşina olduklarımızdan daha farklı müzisyenler eşlik etti dün gece. adını şu an bilmiyorum; ama bu defa klasik gitarı çalan kişinin performansı ve duyarlılığı olağanüstüydü.

cd lerinde, konser dvd lerinde ve dün geceki konserinde de olduğu gibi, parçalarını her defasında farklı yorumlaması, her halde mariza'nın gerçek sanatçılığının en güzel, en büyük özelliklerinden biri.

sanatçı mariza'nın yanında o alçak gönüllü insan mariza'yı tanımak da çok güzeldi, konserine gelen herkese
    müteşekkirdi. esprileriyle, mimikleriyle, müziğin evrenselliği ve birleştiriciliği üzerine söyledikleriyle de tüm dinleyicilerin gönlünü fethetti.
  • fado'nun yeni kraliçesi olarak görülen ve 20 şubat'ta iş sanat'ta bir konser verecek olan müzisyen.
  • fado'nun kaymağını bir güzel yese de, ortalama bir fado restoranında fado icra eden bir fadistanın sesindeki o ruha sahip değil kendisi üzülerek söylüyorum ki. çoğu insanın fadoyu mariza gibi işin popülist kısmına kaymış kişilerle tanımış olması fado için bir şans mıdır yoksa şanssızlık mıdır karar veremiyorum açıkçası. barco negro'yu açın önce amalia rodrigues'ten dinleyin, sonra da mariza'dan dinleyin, aradaki o muazzam farkı kaçırmanız mümkün olmayacaktır. fado icra eden herkese bir sempatim var ama mariza'ya bir türlü ısınımadım. o hüzün yok sesinde. sesi onu var etmemiş gibi, o sesini var etmek için uğraşmış.
  • olmak istediğiniz yerlerden ne kadar uzakta olursanız olun, ertesi gün sizi ne kadar boktan ve zor bir pazartesi beklerse beklesin, kimlerle ya da kimlersiz olduğunuz da çok farketmeden içinde eser miktarda güneş ışığı barındıran bir pazar sabahını şekle sokabilecek, adam edebilecek, "aferin lan pazar sabahı ne güzel oldun sen öyle iki dakkada" dedirtebilecek bir insandır kendisi. sesiyle, duruşuyla, şarkılarıyla alemlere güzellik olsun diye gönderilmiştir.
  • cok fena tatil kafasına sokan ve huzur veren insan.yaptıgı müzik ve icten söyleyisi öyle bir tribe sokar ki,igrenc mecidiyeköy'e giderken sıkışık trafikte kendimi şort we şapırdak terliklerle plaja gidiyomuşum gibi hissetmeme ve yüzümün gülmesine/salaklaşmama neden olmuştur.dinledikce kafa yapan,kafa oldukca daha cok dinleyip hayal kurdurtan,hayallerle daha cok dinlenen bir garip uyusturucudur sanki...huzuru arattırır,yasanılan hayatı sorgulatır,askı hatırlatır,nefesi sıkıstırır ******...
  • insanı melankoli ve huzur arasında ince bir ipte sallandıran sesin sahibidir.
  • üstün karakterli bir ses. kıyaslamak gibi olmasın ama ben mariza'yı amalia rodrigues'ten bile daha çok seviyorum. "mariza, fadonun popüler yüzü, daha iyi fadistalar var" diyenlere de itibar etmeyiniz. bana daha iyi diye verilen örnekler, mariza'nın yanından bile geçemedi...

en beğendiğim şarkılarından bazıları:
    meu fado meu
    cavaleiro monge
    minh alma
    ha uma musica de povo
    rosa branca
    loucura
    montras
    medo
    primavera
    quando me sinto só
    ja me deixou
    recurso
    oxala
    beijo de saudade (com tito paris)
    desejos vãos
    duas lagrimas de orvalho (yalnız dikkat, çok depresif bir şarkıdır bu)
  • bursa'da iki şube ile hizmet veren, soslu-amerikanlı dürümü ile meşhur olmuş bir dönerci. bir dürüm ile yarın günden fazla tok kalabilirsiniz. pek lezzetli.

edit: yarın gün değil; yarım gün tabii.
hesabın var mı? giriş yap