• sevgili eksisözlük;

bu sabah bu olayın almanya'daki yankıları geldi kulağıma. sana şu kadarını söyleyeyim; bundan sonra ruhr havzasında kimse çocuğuna "mario" ismini vermez. "ismi benzer, bahtı da benzemesin!" deyu diğer götzeler de dortmund'dan taşınırlar.

dortmundlu ya da değil, istisnasiz her alman'ın hissiyâtı "hayalkırıklığı", "ihânet", "inanılır gibi değil" minvâlinde özetlenebilir. özellikle dortmundlular'ı yaralayan husûs ise "hem de bayern'e, hem de bu kadar önemli bir mac öncesinde!" şeklinde derlenebilir.

alman futbolseverler için götze bitmistir. peki bu ne anlama geliyor?
    şöyle kî; mario henüz 20 yaşında. demek kî, bundan sonraki 12-13 yıllık ayaktopu kariyerinde her dortmund vs. bayern maçında itin götüne girmek zorunda kalacak. hele kî dortmund'da dortmund ağlarına bir gol yollasın!

almanlar, pek bize benzemezler. şu bakımdan; unutmazlar sevgili ekşisozluk. bizim güzel ülkemizde olduğu gibi, kulağımın üstüne yatarım geçer, diyemezsiniz. kamuoyu hatırlar. unutmaz. almanlar'ın ayaktopuseverleri ise hic unutmaz.

çünkü götze, takım arkadaşlarının, taraftarlarının, bebekliğinden beri ekmeğini yediği kulübünün kendisine en çok ihtiyacı olan bir zamanda, elin herifleriyle kırıştırmakla meşgûlmüş meğerse, derler.

mario götze, bundan böyle almanya'da ihânetin, adam satmanın, paragözlügün sembolü olacaktır. henüz 20 yaşında bunu da başarmıştır. mario'nun bu başarısında bayern münih'in mihmandarlığı da unutulmamalı! çünkü mario neredeyse çocuk addedilebilecek yaşta, aklı bir karış havada. bayern saman altından su yürüterek, almanya'da kendisine duyulan nefreti de katmerlemiştir.

ha dersen ki sevgili sözlük, puro futbol, para peşin kırmızı meşin, kî en tabii hakkındır, böyle düsünme, çünkü öyle değil sevgili ekşisözlük, öyle değil! almanya, "futbol taraftarlığı"nın en örgütlü, en kuvvetli ve en değerli oldugu coğrafyadır. bundesliga, dünyanın seyirci ortalaması en yüksek ligi. bir ayaktopu geleneği, kültürü var. boncuk değil, çoluk, çocuk, cümle ahâli ayaktopundan az çok anlar. pek bize benzemezler. hâl böyle olunca, "loyalität" derler, "sadâkat" cok önem atfedilen bir meziyettir.
  • jürgen klopp: "bu sezonun başında biz de marco reus'u alırken sözleşme fesih bedelini yatırdık. gladbach da bu durumdan hiç memnun olmadı, aynı bizim şimdi olmadığımız gibi..."
  • uzun bir futbol hayatı var önünde ancak bu şampiyonlar ligi finalinde oynama garantisini vermiyor. önümüzdeki senelerde bunun pişmanlığıyla yaşamasını diliyorum.
  • bild'in haberine göre bayern'in 37 milyon €'luk sözleşme fesih bedelini ödemesi halinde dortmund'un söz hakkı kalmıyor. şu anda götze dortmund'da yılda 5 milyon € kazanıyor. eğer transfer gerçekleşirse bayern'de yıllık 7 milyon alacak.

denilene göre guardiola'nın bayern'le sözleşme imzaladıktan sonraki ilk isteği götze'nin transfer edilmesi olmuş. zira ispanyol hoca götze'yi birkaç yıldır takip ediyormuş, yeteneğine hayranmış ve bayern yöneticilerine ondan "yeni bir messi yaratabileceğini" söylemiş.

diğer yandan böyle bir transferin gerçekleşmesi durumunda, dortmund'da kimseden izin almadan gayet profesyonelce, legal ama çok etik dışı bir şekilde (watzke, rauball, klopp ve yönetimi devreden çıkararak) ekmeğini yediği kulübe ihanet ederek ayrılan götze bundan sonra dortmund taraftarının gözünde 'sattı da gitti' durumuna düşmüş olacak, 2-3 yıl daha kalıp ardından ispanya'ya, ingiltere'ye gidip bir kulüp efsanesi olarak anılmak varken bundan sonra dark side'a geçmiş biri olarak nefretle hatırlanacak.

şimdi gidersen git mario, haha acımadı ki triplerine girmiycem. resmen kahroldum ama umarım haber asparagastır. ("ben seni güce dengeyi getiresin diye yetiştirdim, onlara katılasın diye değil" diyen obi-wan gibi hissettim bir anda)
  • yaptığı hainlik görüldüğü gibi dortmund'a bişey kaybettirmemiştir, geçen seneki dortmund bu sene de kaldığı yerden çatır çatır devam ediyor. türkiye'de senin gibiler için güzel bir beste yapılmıştı al bak götze'cim tam senlik; (bkz: gitsen ne fark eder kalsan ne fark eder)
  • rajrex'in hakkındaki düşüncelerini çok merak ettiğim alman futbolcu.
  • ben hala sinirliyim bu sarı velede. finale çıkıp oynatmayacaksın bunu, hatta bilet bile vermeyeceksin. daha da abartıp şampiyonlar ligi finali esnasına denk gelen çift antrenman dayayacaksın buna. düz koşsa da olur. "bu ne aga" derse de "zamanlama öyle olmaz böyle olur" diyeceksin. amcık otu.
  • kupa töreni sırasında reus'un formasını elinde taşıyan vefalı futbolcu.
  • kırmızı formanın içinde sanki o değilmiş gibi geliyor bana.

hep sarılar içinde görmek istediğim futbolcu.
hesabın var mı? giriş yap