• inanılmaz bir etki yaratan taşaklı bir politikacıdır.
    merkelden boşalacak olan ab'nin de facto liderligi için en büyük aday denilebilir. kendisinin duruşu hakkında birkaç bilgi verelim.

1* eski avrupa merkez bankası başkanı olması nedeniyle bütün avrupada özellikle de finans çevrelerinde inanılmaz saygı görür.

2* donanımlı bir adamdır. gördüğü saygıdan dolayı insanların birbiriyle alay etmeyi alışkanlık haline getirdiği italyan siyasetinde kimse ona laf söylemeye yeltenemiyor.

3* iki ucu boklu olan politik tartışmalara(göçmen mevzusu, vergi indirimleri) taraf olmadan teknokratik bir yönetim sergilediği içinülkenin büyük bölümünün desteğine sahip. ancak geçmişteki mario monti'nin aksine daha karizmatik ve oturaklı bir duruşu var.

4* avrupanın en zayıf halkalarından olan italya'yı toparlamayı kafasına koymuş ve bu konuda hem desteği hem de donanımı var.

5* avrupa'nın çin sermayesine satılmasına karşı. bazı satışları engelledi. mesela iveco'nun satışını.

6* abd'yi doğal ab müttefiki olarak görüyor. tarihsel yakınlaşmanın devamından yana.

7* türkiye, rusya, çin gibi ab ile ters düştüklerini düşündükleri rejimlere net tutum takınmaktan yana.

8* ab'nin daha da birleşmesi gerektiğinden yana. fransa, hollanda gibi ülkelerle iyi ilişkiler geliştirilmesine uğraşıyor.

9* iklim konusunda oldukça ciddi. italya'da bu alanda bir çok reform yaptırtıyor.

10* 74 yaşında olmasına rağmen dijital dünyanın gücünün farkında, eski endüstrilerden çok yeni alanlara geçilmesini teşvik edecek yasaların peşinde.

11* too big to fail mentalitesinden çok büyük ve düzgün işlemeyen yapıların vakit kaybetmeden yıkılmasından yana. örneğin alitalia'nın defalarca devlet tarafından kurtarılmasından sonra yeter artık diyerek ita isimli yeni bir havayolu kurulmasının önünü açtı. (her ne kadar süreç biraz daha eskiye dayanıyor olsa da.) büyük ihtimalle telecom italia, trenitala gibi abuk subuk yönetilen ve devlet kaynaklarını sömüren şirketlerin içinden geçecek.

12* şu anda herhangi bir italyan siyasetçinin draghi varken başbakan olması imkansız. çünkü italyan siyasetçiler bizdeki gibi çoğunlukla parti içinden gelmiş donanımsız ama yüksek sesli insanlar, hiçbirinde ülke yönetecek kalibre olmadığının halk da farkında. bu yüzden italyan siyasetçiler kendilerine yer açmak için draghi'yi cumhurbaşkanı yapmaya çalışıyorlar. italyada cumhurbaskanının ağırlığı var ama fonksiyonu yok gibi birşey.
  • kendine ait bir politika ortaya koyan bir şahıs olarak gösterilmesi ilginç

daha çok eline verilen metni abartılı bir şekilde oynayan bir italyan aktör portresi çiziyor
  • konfetinin tadına bakmış başgan

edit: caps ver ulan diyenler için geliyor

http://imgur.com/1x8tsia
  • son zamanlarda, ab ekonomisini kurtarabilmek için ekstra debelenmesi, oraya buraya çırpınması, hoplaması, zıplaması sebebiylen hyper mario demiş kendisi için zerohedge. http://www.zerohedge.com/…any-verge-all-out-warfare
  • az önce canlı yayında açıklama yaparken bir eylemci tarafından protesto edildi . konuşmaya ara verildi . sanırım üstüne yastık tüyü döktüler
  • ekonomi bilgisi ve beyefendi tavrı ile son on yılda öküzlüğün prim yaptığı dünya siyasetine seviye getirecek şahıs.

e pek tabi bazı diktatörleri rahatsız etmesi de doğaldır.

tabii ki idi amin 'e diktatör demiştir.
  • ısrarla emekliye ayrılan napolitano'nun yerine italya cumhurbaşkanı olacağını yalanlamakta olan mr. whatever it takes
  • almanya başbakanı angela merkel'den de onay alınca, avrupa birliği finans bakanları toplantısı sonrasında ecb başkanlığı için aday gösterildi. çok büyük bir aksilik olmazsa haziran ayında yeni başkan kendisi olacak. etkili cv'sinin yanı sıra massachusetts institute of technology'den aldığı doktora sırasında nobel ödüllü ekonomistler franco modigliani ve robert solow ile çalışmışlığı da vardır.
  • çok eğlenceli bir şekilde protesto edilmiş. protesto edenden bahsetmek istiyorum aslında ama kadının adını göremedim bir yerde henüz.
    kadının keyfine bakın! çok sevdim!
    bu arada videoyu izlerseniz mario draghi'ın (doğal olarak) ilk anda çok korktuğunu, ancak ondan sonra kafasından konfeti yağınca garip bir bakışla "bu muydu" der gibi baktığını görebilirsiniz. doğal bir şey. çat çat kafasına da sıkabilir veya rehin alabilirdi gelen kişi... kimdir bilmiyor ki o anda. adama üzüldüm doğrusu o hali, bakışı ile. neyse ki sorunsuz bitmiş gösteri (iki taraf için de sorunsuz yani)
    http://www.ntv.com.tr/…testo,n_q716i6vu2nbvglcgfgwa
  • abd, avrupa fark etmez. her kıtadaki en önemli finans kuruluşlarının başındakiler gibi, o da bir government sachs mezunu.
hesabın var mı? giriş yap