• gecen aksam 14 saatlik ucak yolculugundan sonra otele gelince bir baktim ki televizyonda canli yayinda gsw-toronto final serisinin altinci macinin son ceyregi. vakit bulamamaktan dolayi yillardir nba izlemeyen bir adam olarak bu firsati kacirmayip marc gasol'un toronto'yla yasadigi sampiyonluga sahit olurken aklim eskilere gitti.

sene 2007-2008 civari olmasi lazim, bikac arkadas asmali mescit veya kucuk beyoglu civarlarinda oturmus laklak yapiyoruz. o zamanlar o bolge cekilir ve ogrenci butcesiyle gidilebilir, suriye ic savasi baslamamis, dolar dusuk ve erdogan bati dunyasinin gozdesi oldugu icin kafamiz rahat, nba muhabbeti yapiyoruz.

bizle yasit ya da belki biraz buyuk olan garson biralari getirirken muhabbete kulak kabartip ortasina atladi, hemen akabinde de gelecegin en dominant uzunlarindan birinin marc gasol olacagi ongorusunu buyuk bir gururla bize iletti.

o zaman marc gasol bizim icin, pau gasol'un barcelona'da oynayan ve pek isik vermeyen yanci kardesinden fazlasi degil. kaldi ki deliler gibi de euroleague izliyoruz, efes'in her macinda abdi ipekci'deyiz, bodiroga yeni birakmis ya da birakmak uzere, efes'i tokatlama bayragini papaloukas'a devretmis, yani biz fark etmeden boyle bir potansiyelin olusmasi mumkun degil.

tabii bu baglamda garson arkadasi uc adet "yav he he" ile ugurlayip hayatimiza devam ettik. sonra sonra marc gasol acayip bir uzuna donustukce zaman zaman donup bu garson arkadasi andik, ovduk.

bugun toronto raptors'la marc gasol'un kazandigi bu sampiyonluktan sonra donup baktigim zaman buyuk bir alime (zamaninda anlasilamayan tum alimler gibi) hak ettigi degeri vermedigimizi goruyor ve bu sampiyonlugu o garson arkadasa armagan etmek istiyorum. beni bul yigidim.
  • en iyi savunmacı oylaması nba yazarları arasında, en iyi savunma beşleri oylaması ise koçlar arasında yapıldığından yılın savunmacısı seçilmesine rağmen en iyi savunmacı beşine girememiş. sezonu ve oyuncuları yakından takip edenler yazarlar olduğu için ve koçlar bu oylamayı pek sallamayıp sadece istatistiklere isimlere falan bakıp oy verdikleri için böyle bir fark oluşmuş. bu durumda elbette marc gasol yılın savunmacısıdır, koçlar halt etmiştir.
  • değdiremeyen adam. *
  • abisi gibi yavşak değil, adamın dibidir. ünlü olmak için los angelse'a kaçmamış, takımını satmamıştır. pırıl pırıldır.
  • nba'in uzak ara en kiymeti bilinmeyen, yaptiklari gorulmeyen 'underrated' oyuncusu.

istatistigin her turlu katkiyi saptayamadigina, oyunun kimi rakamlardan ibaret olmadigini gosteren en cusseli oyuncu. zira, 13 sayi 7 ribound 1,5 blok civari ortalama yapan 2,16'lik bir pivot var desen, bu rakamlarla vasat geliyor kulaga gasol.

ve fakat bu adam sahada hic durmadan nerdeyse hic aksamadan hep dogru isleri yapiyor. harika bir takim oyuncusu, cok akilli bir pasor, ve takimi alttan alta surekli gaza getiren saha kaldiran hakikaten savasan bir oyuncu.

eger takim kuruyor olsam, pau mu marc mi deseler, saniye dusunmeden marc'i alirim kadroya.

valla ayiptir soylemesi erken 80'lerden beri basketbol izliyorum. bu tarz bir uzun bir sabonis bir divac gordum. kaldi ki bence marc gasol sabonis'e daha yakindir tarz ve basari olarak. oklohama'yi da ayiklarlar sa, zaten memphis ve gasol bu sene miami ile finali oynar. sampiyon olsalar sasirmam o derece.
  • dün gece utah jazz karşısında hücumdan geri dönerken ayakkabısının derrick favors yüzünden çıkması üzerine savunmayı elinde ayakkabısı ile yapmak zorunda kalmasıyla top çalmaya yeni bir anlam kazandırmıştır. http://gifsforum.com/…e412d6e741284cbfbd778cdb4.gif

ancak ayakkabı ile yapılan en etkili savunma halen bruce bowen'a aittir.
  • gasol bu sene ligin en iyi savunmacısı olmayı en çok hak eden isim.fakat ben kazanamayacağını düşünüyordum.çünkü bu oylamalarda ne olursa olsun bireysel rakamlar önemli yer tutuyor ve gasol'un rebound ve blok kategorilerinde zirvelerde yer almamasının olumsuz bir yargı oluşturacağı öngörüm vardı ama bu olmadı ve gerçekten en çok hak eden isim olarak bu ödülü kazandı.
  • nba' deki ikinci yılında %61 saha içi isabetiyle, 15.1 sayı,10 ribaund,2.3 asist ve 1.4 blok ortalamalarıyla oynamaktadır. geçen sene dahil olmak üzere yakaladığı müthiş ivme ve basketboluyla kanımca abisi pau gasol'un gölgesinden kurtulmuş, kendini ispatlamıştır.
hesabın var mı? giriş yap