• sanıldığının aksine belçika ya da japon değil; amerikan markası. new york'lu saul marantz tarafından kurulan ve 1964'de japonlara satılan marka..
  • marantz oyle bir markadir ki urunlerinin degeri 24 yilda ancak 1/3'une iner.

1990 yapimi bir tanesi ikinci elde 60 euro'ya gidiyor. model uretildigi yilda 180 euro'ya satiliyormus. sahip oldugum giris seviyesi amfiden son derece memnunum ve her sey yolunda giderse bir 24 yil daha kullanmak istiyorum.
  • 80'li yıllarda satıldığı bayilere veya tanıtıldığı fuarlara gidip yanında fotograf çektirdiğimiz müzik setleri üreten bir firmadır
  • amerikada kurulmuş, daha sonra japonlara satılmış, uzun seneler pazarlamasını philips'in yaptığı ve son olarak da d&m holding adı altında diğer bir ses devi denonla birleşmiş (2002) şirkettir. şirket tarihçesi hakkında detaylı bilgi için:
    http://www.marantz.com/…pany.history&cont=eu&bus=hf

şu an bu şirket amerikalı mıdır japon mudur belçikalı mıdır neyin nesidir bilemem ama, anfilerinin ürettiği tonun karakteristiği harman&kardon, denon vb. marka anfilerle karşılaştırıldığında kesinlikle avrupalıdır, yumuşaktır, amerikan anfileri gibi sert değildir.

her marantz anfi bir fetiş objesidir.
  • 1950'li yıllarda saul marantz tarafından new york'ta kurulan, ilerleyen yıllarda teknoloji alanında abd'den daha yüksek standartlarda üretim yapıldığı için önce fabrikasını sonra tüm şirketi japonya'ya taşıyan üst sınıf ses ve elektronik sistemleri üreticisi.

ses kalitesi konusunda konulan standartları sürekli aşması ile ünlenen firma, 1970'lerde dijital ses teknolojisi araştırmalarına yöneldi ve 1980'lerin başında compact disc* teknolojisini icat etti. bu buluşu piyasaya duyurmadan önce yüksek bir fiyatla philips tarafından satın alındı. böylece philips kendi adını "cd'nin mucidi" olarak tarihe yazdırdıysa da, esas mucit marantz'ı alarak bu ünvana konduğu zaman içerisinde ortaya çıktı.

2001 yılında japonya marantz, şirketi philips'den geri aldı ve 2002 yılında bir başka japon hi-fi devi denon'la birleşti. d+m holding adını alan bu firma 2017 yılında amerikalı sound united tarafından satın alınsa da, marantz'ın merkezi ve tesisleri japonya'nın kanagawa şehrinde üretimine devam ediyor.
  • mükemmel stereo amfi ve avr lere sahip karizmatik firma. ürünlerinin olağanüstü ses kalitesini bırakın, sadece tasarımları ve duruşlarıyla bile marka tam bir asalet mümessilidir.

(bkz: marantz nr1601)
  • audio alanında her zaman favorim olmuş marka. elde pioneer'lar sony'ler technics'ler var iken her gördüğümde iç çektiğim amplifikatör ve a\v receiver'ları üretmektedir kendileri.

son olarak sony str-dh820 a\v receiver almış idim fiyat/performans canavarı deyu, fiyat iyiydi lâkin performans namına birşey bulamadım. gözümü karartıp ikinci el ilanlarını dolaşmaya başladım ve 900 liraya (bu arada yurtdışında ilk çıkış fiyatı 2400 dolares imiş) 2003 sonlarında üretilmiş sr7400 modelini satın aldım. varsın hdmi girişi, dolby truehd ya da dts-hd'si olmasınmış, cihaz kaliteli olduktan sonra dolby digital ex, pliix ve dts-es adam olana çokmuş bile, bunu anladım.

amplifikatörde güç var, tork var, kalite var, daha öncekilerle (pioneer vsx609, sony str-db790, pioneer vsx-d512, teac ag-d8850 ve son olarak sony dh820) kendimi kandırıyormuşum home theatre'ım var diye. stereo performansı bile okadar iyi ki şimdiye kadar sahip olduğum stereo amplifikatörlerin bile rahatlıkla eline vermekte.

sıradaki hedef sr 7400'e yakın temel özelliklere sahip sr7005 modeli (seriler 4xxx, 5xxx, 6xxx, 7xxx ve 8xxx şeklinde gider genelde), ama onun da fiyat/performans oranı sony gibi kötü, performans harika, fiyat 6000tl civarı! şimdi imkânsız gibi ancak yedi-sekiz sene sonra yine 900 liraya neden olmasın?
  • özellilke 70'lerde (ki ilk kez 1952'de audio consolette model 2'de de) kullanılan logo fontu metropolis'dir.
    model numarası ve stereophonic receiver yazıları davison spencerian ve butonların bazıları edel grotesk aurora grotesk vi-vii fontu ile yazılmıştır. bu fontların bazıları mitja miklavcic ve house industries'deki the plinc ekibi tarafından dijitize edilmiştir.

sizin için logoları kullandığı yere göre yerleştirdim
  • kalite/fiyat oranını tutturmuş belçikali hifi firması. eskiden sadece doğubank'ta deckleri satılan ama şu anda ürün yelpazesini a dan z ye genişleten bir müessese oldular. http://www.marantz.com/
hesabın var mı? giriş yap