• manu chao'nun sokak müzisyeni tadında kısa bir süre göründüğü belgeseldir ayrıca.
    la vida tombola'yı söyler d10s'a.
  • maradona'nın en sevdiği filmin raging bull olduğunu öğrendiğimiz, emir kusturica tarafından çekilen bir diego armando maradona belgeseli.
  • maradona'yı değişik sebeplerle sevmeyen birçok insanın, onların tam aksine maradona'ya tapan milyonlarca insanı rahatlıkla anlayabileceği bi belgesel olmuş. son derece doğal, içten olması için özellikle bu şekilde yapıldığını düşünüyorum açıkçası, kusturica ile birlikte izleyiciler de "tanrının eli"yle vakit geçirme fırsatına erişiyoruz.

en sevdiğim anlarından birisi diego'nun kendisi için yazılmış şarkıyı seslendirdiği kısımdı. maradona'yı anlatmak çok kolay iş değil, en iyisi yine kendisinin anlatması olurdu sanırım.

"..ole ole olee, diegoo diegoo.."
  • emir kusturica nihayet filmi tamamlamıştır. çekimler buenos aires, dubai, sırbistan ve italya'da yapılmış. film ilk olarak italya'da mayıs ayında gösterime girecektir.

diego armando maradona gibi futbolun ötesinde bir dünya yıldızını, bizim büyük abimizi, orada burada yok "balkan yönetmeni" yok "yugoslav yönetmen" diye geçen* emir kusturica gibi bir açıkçasi pataklamak istediğim bir adamın elinden çıkan filmde izlemek şüphesiz üzücü fekad ne çare. gelse de izlesek.

şu soldaki asalete şu sağdaki samimiyetsizliğe de bakın diyerek politik de bir alegori yaptım, duyanlara selam olsun.

http://upload.wikimedia.org/…44/maradona_(film).jpg
  • deselerdi maradona belgeseli çekilsin mi? çekilmemesi kabahat, derdim. deselerdi kusturica çeksin mi? allah! derdim. ha olmuş mu? olmamış. nasıl olsun ki, maradona gibi bir adamı oturt, konuştur falan öyle böyle zulüm değil.

--- spoiler ---
    karşılıklı top sektirdikleri sahne olmasaydı kusturica’nın maradona’ya bu denli hayran hayran bakmasının, onun peşinden asla içine sinmeyecek bir belgesel için yıllarca koşturmasının nedenini bütünüyle kavrayamazdım. (evet, kıtım. ne olmuş!)
    --- spoiler ---
  • şu videoyu izleyip de tüyleri diken diken olmayan da yoktur sanırım

https://www.youtube.com/watch?v=8ni5ottw_is
  • gecen sene mayis ayinda fransizcasini izleyebildigim emir kustarica'nin gorulmesi gereken bir belgeseli. zira maradona'dan nefret eden ben (nefret degil ama umurumda olmayan) filmin sonlarina dogru duygusallasmaya basladim. maradona'nin aile goruntuleri,yasadigi zor gunleri anlatisindaki samimiyet kustarica'nin teknikleriyle birlesince insani etkiliyor. maradona'yi yada kustarica'yi sevip sevmemeniz onemli degil gene de izlenmesinde fayda var.
  • d10s'in ekrana yansıyan en içten konuşmaları. bir süredir temin edilip izlenebilir.
hesabın var mı? giriş yap