• bugün gidip dönemsel çevirmenlikle ilgili bir ilan hakkında görüştüğüm şirket. tek kelimeyle fiyaskoydu. en azından küçükyalı şubesi. 2 tane çok bilmiş süs bebeğini koymuşlar oraya. çevirmenlik nedir daha haberleri yok. elime bir metin verdiler. terimlerle dolu. 10 dakika da süre. ne sözlük var ne bir şey. bunun bu şekilde yapılamayacağını söylediğimde ise " o sizin görüşünüz , ama yapan yaptı" diyerek bana kapıyı gösterdiler. hayır sıksam yapardım o ayrı ama ben finallerimde bile böyle saçmalık görmedim. hem öğrenci arıyoruz diyorlar hem de 10 dakikada sözlüksüz çeviri istiyorlar. hem de 700 liralık 2 aylığına bi iş için. hoş zaten iş de elidorun işiymiş. elidorun kendinden ne hayır gördük ki işinden görelim. değil mi?
  • manpowerın işe alım için aracılık yaptığı özel bir kurumun yönetici adayı pozisyonu için sınav ve mülakat aşamalarına katıldım.sınavları online yaptılar.online sınav sistemini pek doğru bulmam zaten.hem zamanı daha çok yer hemde şaibeye açıktır.neyse efendim sınavları geçtik,kaldık mülakatlara.

mülakat esnasında ve sonrasında uyguladıkları çalışma yöntemleri de kesinlikle yeterli değil bana göre.öncelikle 10 kişiyle grup mülakatı olmaz.max.8 diye söylenir uzmanlarca.grup mülakatının ardından birebir mülakatta herkesle yarım saate yakın görüşülürken saat 6 dan sonraya kalan adaylarla beş-on dakikada şipşak mülakat yapıldı.üstelik öncesinde sudan sebeple ağlayan biri mülakat sırası bozularak öne alındı.iyi giyinen,diksiyonları güzel,ingilizce bilen hoş hanımlar çalışmakta fakat insan psikolojisinden pek anlamayan insanlar bence.yapmacık,başkalarının hakkını çalarak grup mülakatında boş ama çok konuşan kişiler daha çok tutuluyor sanırım kendilerince.mülakata gelen kişilerin eğitimleri ve nitelikleri açısından bariz farkı yoktu.bende en az orda ki herkes kadar hak ettiğimi düşünüyorum.ve bu durumda yukarıda belirttiğim küçük haksızlıklar sonuca direkt etki edip,insanların kaderiyle oynayabiliyor maalesef.

peki biz çok mu mükemmeliz?hayır.mülakatta heyecanlanabilen,sıradan üniversitelerin sıradan bölümlerinden mezun,orta şekerli ingilizcesi olan,kısa dönem erlik yapmış,sıradan ailelerin çocuklarıyız.1500-2000 lira alacağımız iş bulsak bayram edeceğiz.şerefimizle oynayıp hakkımızla kazanmak istiyoruz.sadece torpilliler ya da 2-3 yabancı dil bilen, en iyi okulllardan mezun olmuş kişiler mi iyi bir işi hak ediyor?orta direklerde böyle sınavların mülakatların detaylarıyla kafa patlatıyor.yoksa sonucu önceden belli maçlara mı çıkıyoruz?herşey tiyatro mu? nolursa olsun pes etmeyeceğiz.
  • sadece veri tabanı oluşturmak ve aracılık yapacakları firmalara "portföyümüzde şu yetkinliklerde şu kadar aday var" diyebilmek için dahi sizi görüşmelerine çağırabilen firma. bu tür danışmanlık firmalarının filtresine girip geçemediğini ve elendiğini düşünen arkadaşlara tavsiyem kafayı fazla takmamalarıdır.

maalesef, binbir zahmetle kilometrelerce yol katederek gittiğimiz görüşmeler adamların datasına +1 fazla isim yazdırmaktan öteye gitmiyor. tavsiyem; eğer seçme şansına sahipseniz daha ziyade kurumların kendi ik departmanlarının mülakatlarına icabet etmeniz yönündedir.

allah, iş bulabilmek için bu acımasız sisteme esir olmak zorunda kalanların yardımcısı olsun.
  • az önce telefonla görüşmek için aradılar.

konuştuk anlaştık gün ve saatte. sonra dedim iyi güzel de siz ne kadar ücret düşünüyosunuz. dedi ki sizin yaptığınız başvurulara göre ücret bandınız şu şu rakamlarda. onun için aradık. nedir beklentiniz? 1000 lira fazlasını söyledim çünkü öyleydi hakkaten.

öyle deyince teşekkür edip kapattı.

baktım başvuruma. ücret beklentimi de yazmışım. hem de adamın dediğinin 1000 lira fazlasını. yani telefonda söylediğim rakam.

be insan kaynakları olacak olan adam! sizin o çemçük ağzınızla dediğiniz şekilde hümın risors!

ben başvuruda belirtmişim ne kadar istediğimi. madem o kadar para verecek göt yok sizde ne diye ararsın beni. sormasam telefonda gidicez konuşucaz 1 saat. sonra diyecek ki o kadar veremiyoruz düşün biraz ücretten. ayar edecek beni orada.

aklınca ucuza kitlemeye çalışıyor herhalde beni.

ne diyim bilmiyorum ki. ne kadar küfür etsen az kalır.
  • (bkz: quantity idea)
  • bir caylak rica etti bunu paylasmami:

merhaba,
    manpower başlığında yazdığın entry için sana yazmak istedim. manpower'da çok güzel çalışanlar da var işini salla pati yapanlar da var. genelde de insanlar olumsuz tecrübeleri yazmayı tercih ettikleri için başlıkta olumsuzluklar kabarmış ki yazılanlar yüzde yüz doğrudur. içeriden biri olarak sana bir hikaye anlatayım belki nasıl bir yer olduğu hakkında çıkarımlar yapabilirsin, dahası belki destek olursun ve bir başlıkla manpower markasının insan'a değer veriyoruz imajının koca bir balon olduğunu duyurmamda yardımcı olursun.
    manpower amerika menşeili global bir ik firmasıdır ve türkiye'de manpower ve experis olarak iki markası bulunur. experis ile manpower'ı ayıran ise rollerin seviyeleridir, experis üst düzey rollere çalışır, manpower ise giriş/uzman seviyesi rollere. bu bilgiyi özellikle verdim çünkü hikayemiz experiste geçiyor. experis kendi bünyesine işe alım danışmanlığı yapacak eleman arıyor ve bu kişi mart başında mülakatlara çağırılıyor ve mart ortasında da işe alınmak üzere teklifi çıkıyor ve 5 mayıs 2020de iş başı yapacak şekilde anlaşılıyor. haliyle bu kişi de var olan işinden istifa ediyor ve ihbar süresince çalışmasını sürdürüyor. manpower çalışanları 16 mart itibari ile homeoffice çalışmaya başladı ve o zamandan beridir de sürekli bir gp baskısı kol geziyor. salgın sebebiyle işlerin durduğu, yavaşladığı bir gerçek ve bununla beraber alınan önlemlerden ilki izinleri kullandırtmak oldu. ama bardağı taşıran damla ise mart ortası işe alımına onay verilen ve istifa eden birinin, geçtiğimiz hafta bilgilendirilerek işe alımının şu an gerçekleşemeyeceği bilgisi oldu. yani koskoca global ik firması daha kendi işe alımlarını yönetemiyorken, nasıl siz adayların aranıp aranmadığıyla ilgilensin ki! bir insanın ekmeğiyle oynamak bu kadar kolay olmamalıdır. evet her sektör için zor zamanlardan geçiyoruz, herkesin tek derdi evine ekmek götürmekken bu durumun bir ik firması tarafından yönetilememesi globalden gelen karar diyerek açıklaması beni çok üzdü. üzdü çünkü o kişi ben de olabilirdim, sen de olabilirsin. bizler olmayalım, kimse olmasın, kimse böyle bir kalleşliğe maruz kalmasın diye lütfen destek ol. teşekkürler.
  • ing. insan gucu.
    genelde strateji oyunlarinda askere alabiliceginiz insan sayisini da gosterir.
  • artik fransada suresiz is sozlesmeleri * icin bile aday bulmaya yekili sirket. uzun zaman fransiz yonetimi altinda olduktan sonra, bir iki yildir amerikan yonetimi altina gecmistir.

leonardo'nun * pek unlu cember ve kare icerisinde kollar acik ve kollar yukari konumda cizilmis ciplak adam logolarini amerikalilara fazla ciplak geldiginden bir kac aydir bes cizgi ve bes ayri renkli m ve p harflerine degistirmis olan sirket.
  • iki yıl evvel türkiye'ye de hizmet vermeye başlamış yeni yeni http://www.manpower.com.tr/ adresinden de takip edilen iş ve işçi bulma kurumu.
hesabın var mı? giriş yap