• ışık evler'in en has taamı.
    sözcük ters çevirmek gibi bir anlama gelmektedir. zaten yapılan yemek de bir tencerede patates ve et katmanının üzerinde pişirilen pilavın, bir sininin üzerine yıkılması ve çevresine bilumum salata nebatatı ile yoğurtun döşenmesinden sonra tencerenin kaldırılıp pilavın kalıp halinde bırakılması ile servis edilir. bir sininin çevresine ilişivermiş bir sürü kişinin araplar gibi yemeğe yumulması ile mideler şenlendirilir. tabi bu ne derece hijyenik bir durumdur akıl ve izanınıza kalmış. bir ibadet coşkusu ile maklubelerini yiyip işkembei kübralarını şişiren zatlar ise bunun bir gelenek olduğunun aralarındaki uhuvveti artırdığını iddia edebilirler.
  • üniversitede sınıfımda bir grup nurcu, nuriş dediğimiz kızlar vardı. kötü insanlar değillerdi hani. ne zaman not istesem vermezlerdi. biz üç kişi bitlikte çalıştık çıkarttık bu notları onların hakkına girmeyelim derlerdi hiç bi zaman yerime imza da atmazlardı. bu arada bu bir grup kızın hepsi farklı evlerde kalıyorlardı. her hafta biri gelip bu hafta bizde maklube var gelmek ister misin diye sorardı bende kibarca reddederdim. günlerden bir gün ertesi günü socioeconomic history of the ottoman empire finali vardı bu kızlardan biri geldi bugün bizde maklube var istersen gel, giderken fotokopiye gidip notları da birlikte çektiririz dedi. atladım tabi hemen. notlar kucağımı doldurdu tam 110 sayfa, sıcacık, makineden yeni çıkmış... neyse gittik eve, mutfakta kızlar harıl harıl hazırlık yapıyorlar, bi odada siz diyin 15 ben diyim 25 kız var. birazdan sohbet başlayacak dediler beni sardı bi merak tabi. kim bu maklube?
    ??acaba kızlardan hangisi? bu kadar ünlü olduğuna göre hitabı da çok kuvvetlidir herhalde, çenesi çok düşük değildir inşallah daha eve gidip çalışmam gerek, uzun sürerse ben çıksam kızlara ayıp olur mu acep??
    dayanamadım beni oraya getiren kızlardan birine sordum
    -maklube kim? beyaz eşarplı olan mı? (o anda sohbete başlayan kişiyi gösterdim)
    -nik mik huhehe muhuhah
    -?
    -yok o değil, gelince gösteririm
    birazdan...
    ortaya kocaman bi tepsi geldi, kenarlarında güller açmış sanki, asimetrik bi şekilde salatalar konmuş, yoğurt konmuş ve ortasına koca tencereyi ters düz ettiler. aman allahımm! rengarenk bi pilav! beyaz, turuncu, kahverengi, beyaz, yeşil....
    - tanıştırayım canım işte maklube abla bu.
    çok pis alay ettiler benimle sözlük. ama affettim onları sırf o maklube dedikleri harika pilavlarından yediğim için...
  • şakirt değilseniz ve bu yemeği yemek için davet edilmişseniz, muhakkak nezaketen katılmak istersiniz. isteyin de, iyi yapan olursa lezzetli bir yemek. ama şunu da biliniz ki, şakirtler adama boşuna yemek yedirmez. ya, fetullah güleni öven amerikalı adamların belgeselini izleyeceksiniz zorla, ya yeni bir cemaat evine mürit olmanız istenecek, ya zaman gazetesine üyelik talep edilecek ya da başka bir bit yeniği çıkacak altından.

(bkz: based on a true story)
  • bir kiz ismi degil bir yemektir maklube (makluba degil). gayet encrypted bir yemektir yalniz. devasa boyutlarda pi$irilir ve sunulur "bir kisim" cemiyetlerde. karmakari$ik bir pilav olarak du$unulebilir. konuyla ilgilenenler icin anahtar kelime:
    (bkz: isti$are)
    anlamayanlar icin bonus:
    (bkz: isparta)
    hala anlamami$lari sonraki entrylere havale ediyorum.
  • kendini akıllı zanneden tiplerin, sadece pilavın dibini kaşıklamaları sayesinde tüm yemeği kendi önlerine devirmeleri gibi trickler yaptıklarına tanık olunmuştur.
  • yemeğin sonunda "ay ne kadar bereketli değil mi abiler, o kadar yedik yine de arttı" demek adettendir.
  • tadını merak ettiğim yemek. zira alemlerde bir "mit" olma yolunda ilerliyor, etraf maklubeyi bilenler ve bilmeyenler şeklinde ayrılmış durumda.

yalnız bir yemeğe uhrevi anlamlar neden ve nasıl yüklenir, ayrı bir muamma.
  • mcdonalds ürünü gibi birşey... benziyor da şaka maka...

"maklube gibisi yoook"
  • cemaatle yollarını ayırıp kendi yolunu çizse çok büyük kitlelere hitap edebilecek yemek. hatta kendi cemaatini kursa mevcut cemaatların tozunu attırır o kadar da lezzetlidir.
hesabın var mı? giriş yap