• bardağa boşaltıldığında kısa sürede gazı kaçan, yemyeşil şişesinde uzun süre (günler sonra bile hala bir miktar gaz barındırdığına şahit oldum) ağzı açık kalsa bile gazı kaçmayan mucize içecek. bir de bardakta bekletildiğinde içindeki mineraller dibe çökebiliyor, bardağa sarılabiliyorlar. ama bunu şişeye yapmıyorlar. mineralleri anlamıyorum.
  • içecek konusunda biraz pimpirikliyim. maden suyu tüketimini de günde 2-3 şişeye çıkarmışken tadı haricinde insan içindeki mineral değerlerini de merak etmeye başlıyor. ben de oturdum, üşenmedim, bulabildiğim tüm maden sularının değerlerini excel haline getirdim. belki benim gibi başka paranoyaklar da vardır, bir yardımım dokunur diye. buyrunuz efenim: (bir minerale ait en yüksek değer kırmızı ile, en düşük değeri de yeşil ile renklendirdim. onu niye yaptım bilmiyorum)
    download:
    https://www.sendspace.com/file/p5w4r5

excel olarak online bakmak için:
    http://www.docdroid.net/fl1o/madensuyu.xlsx.html (yalnız saçma bir şekilde iki sayfaya çıktı boyutu. ona dikkat)

dosyalar down olursa mesaj atın, yenisini upload ederim. onun dışında evinde burada listelenen maden sularından başka maden suyu şişesi olan varsa ve üzerine oturmayı düşünmüyorsa bana üzerindeki değerleri iletirse dosyaya eklerim.

dosyalar ölebilir, malum internet. buraya ekleyince düzgün gözükmeyecektir ama eklemeye çalışayım:

sarıkız:
    florür: 0,23 mg
    bikarbonat: 600 mg
    klorür: 14,53 mg
    sülfat: 87,8 mg
    kalsiyum: 83,7 mg
    magnezyum: 62, 12 mg
    potasyum: 5,75 mg
    sodyum: 58,28 mg
    demir: 0 mg

damla minera:
    florür: 0,26 mg
    bikarbonat: 1400 mg
    klorür: 40,7 mg
    sülfat: 22,6 mg
    kalsiyum: 288,97 mg
    magnezyum: 36,20 mg
    potasyum: 8,23 mg
    sodyum: 40,04 mg
    demir: <0,001 mg

uludağ:
    florür: 1,25 mg
    bikarbonat: 1250 mg
    klorür: 54,48 mg
    sülfat: 22,49 mg
    kalsiyum: 146 mg
    magnezyum: 71,23 mg
    potasyum: 22,94 mg
    sodyum: 161 mg
    demir: <0,001 mg

özkaynak:
    florür: 0,74 mg
    bikarbonat: 1037 mg
    klorür: 32,4 mg
    sülfat: 15,7 mg
    kalsiyum: 116,8 mg
    magnezyum: 102,7 mg
    potasyum: 10,68 mg
    sodyum: 72,59 mg
    demir: 0,22 mg

kızılay:
    florür: 0,9 mg
    bikarbonat: 2470 mg
    klorür: 135,39 mg
    sülfat: 21,99 mg
    kalsiyum: 49,58 mg
    magnezyum: 16,57 mg
    potasyum: 10,86 mg
    sodyum: 775 mg
    demir: 19,24 mg

kınık:
    florür: 1,3 mg
    bikarbonat: 3172 mg
    klorür: belırsız (belki şişesinde vardır ama web sitesinde mevcut değil)
    sülfat: belırsız
    kalsiyum: 326 mg
    magnezyum: 127 mg
    potasyum: belırsız
    sodyum: 650 mg
    demir: belırsız

sırma:
    florür: 1,4 mg
    bikarbonat: 1634 mg
    klorür: 166 mg
    sülfat: 6 mg
    kalsiyum: 326 mg
    magnezyum: 111,4 mg
    potasyum: 53,6 mg
    sodyum: 425 mg
    demir: 0 mg

beypazarı:
    florür: 0,46 mg
    bikarbonat: 1865,38 mg
    klorür: 25,77 mg
    sülfat: 138,3 mg
    kalsiyum: 235,5 mg
    magnezyum: 108,4 mg
    potasyum: 63,01 mg
    sodyum: 265,2 mg
    demir: 0,046 mg

ülker flores: (katkısı için cozemedim'e teşekkürler.
    florür: 0,05 mg
    bikarbonat: 1290,6 mg
    klorür: 26,43 mg
    sülfat: 32,14 mg
    kalsiyum: 163 mg
    magnezyum: 91,5 mg
    potasyum: 1,61 mg
    sodyum: 107,7 mg
    demir: 0,534 mg

kızılcahamam(çamlık): (katkısı için buzman'a teşekkürler)
    florür: 0,013 mg
    bikarbonat: 622,2 mg
    klorür: 189,30 mg
    sülfat: 62,94 mg
    kalsiyum: 35,67 mg
    magnezyum: 10,55 mg
    potasyum: 13,39 mg
    sodyum: 356,76 mg
    demir: 0,01 mg

dr selendi: (katkım için kendime teşekkürler, eheh, evet, yeni denedim daha)
    florür: 0,53 mg
    bikarbonat: 829.6 mg
    klorür: 10,2 mg
    sülfat: 80,2 mg
    kalsiyum: 234 mg
    magnezyum: 55 mg
    potasyum: 17 mg
    sodyum: 38,4 mg
    demir: 0,01 mg

afiyet olsun. içiniz, içiriniz.
  • bunun doğal doğal maden suyu formu direkt taştan topraktan çıkmakta, bazı yörelerde şifalı su niyetine bolca tüketilir hatta. bir keresinde periferde zorunlu hizmetteyken bu şifalı sudan 40 bardak içip (tahminen 7-8 lt) zehirlenen bir hastam olmuştu. ne garip şu türk halkı.

yararlı edit:
    bu gibi sular sizlere ekstra bir şifa kazandırmaz, kaynaklandığı bölgenin jeolojik özelliklerinden kaynaklanan içinde çözünmüş halde bolca mineral ihtiva ederler, bir seferde 7-8 lt içmek gibi akıllıca bir karar aldıysanız mümkünse dializ merkezi olan yerlerde gerçekleştiriniz eylemi, hayır su intoksuna girmezseniz bile bunun hiperpotasemisi var kalsemisi var fosfatemisi var.. var işte bişiiler. gerek yok. saçmalama türk halkı.

zamanın ötesinden edit:
    doğal maden sularından kırk elli litre kadar içebilirsiniz. içiniz temizlenir.
  • bakanlık tarafından yapılan türkiye'de üretilen ve satılan maden sularının analiz raporları:

işte hıfzıssıhha laboratuvarlarında yapılan maden sularının analiz sonuçları:

sırma: hıfzıssıhha laboratuvarlarında bu maden suyunun üç ayrı numunesi tahlil edildi. üçünde de nitrite rastlanmadı.

sarıkız: biri kaynağından olmak üzere sarıkız maden suyunun üç ayrı analiz yapıldı. üçünde de nitrite rastlanmadı.

efe: biri kaynağından, ikisi piyasadan olmak üzere efe marka maden sularının üç ayrı analizi yapıldı. analizlerin hiçbirinde nitrite rastlanmadı.

özkaynak: biri kaynağından olmak üzere iki ayrı analiz yapıldı. ikisinde de özkaynak maden suları temiz çıktı.

beypazarı: bu maden suyunun kaynağından numune alınmadı, ancak piyasadan temin edilen iki ayrı numunesinin analiz sonuçları temiz çıktı.

uludağ: biri kaynağından olmak üzere üç ayrı analiz yapıldı. kaynaktan alınan numunenin sonuçları temiz çıkarken, piyasadan alınanlarda birinde 1.67 oranında amonyak, diğerinde ise 0.008 nitrit tespit edildi.

askoop kızılcahamam: biri kaynağından olmak üzere üç ayrı analiz yapıldı. analizlerin sonucunda hepsinde nitrite rastlandı. nitrit oranı 0.007 ile 0.057 arasında değişti.

kınık: biri kaynağından olmak üzere üç ayrı numunenin analizi yapıldı. hepsinde nitrite rastlandı. nitrit oranları, 0.004 ile 0.1 arasında değişirken, bir numunede de 1.56 oranında amonyak tespit edildi.

salihli: biri kaynağından olmak üzere iki ayrı analiz yapıldı. ikisinde de 0.016 nitrit tespit edildi.

şifa: biri kaynağından olmak üzere iki ayrı analiz yapıldı. ikisinde de 0.017 ile 0.019 arasında nitrit tespit edildi.

çınar: iki ayrı numunenin analizi yapıldı. kaynağından alınan numunede 0.06 nitrit bulunurken, piyasada satılanda 0.282 oranında amonyak tespit edildi.

kızılay: biri kaynağından olmak üzere iki analizi yapıldı. ikisinde de aşırı oranda nitrit saptandı. kaynağından alınan numunede 1.5, piyasadan alınan numunede ise 2.66 oranında nitrit tespit edildi.

kula: biri kaynağından diğeri piyasadan alınan numuneler analiz edildi. her ikisinde de 0.198 nitrit tespit edildi.

yıldız: sadece piyasadan anınan örneği analiz yapıldı. bunda da 0.013 oranında nitrit tespit edildi.

çamlık: sadece kaynağından alınan numunesi test edildi. bunda da 0.5 nitrit bulundu.

kuzuluk: sadece kaynağından numune alındı. bu numunede yapılan analizde de 0.06 oranında nitrit tespit edildi.

sağlik ve gida güvenliği hareketi
    uyariyor ve soruyor

nitratlar 50 mg/l n03 yüksek oranda nitrat içeren suları içenlerde 6 ay’da ölüme yol açabilir. ayrıca boğaz hastalıklarına ve kan hastalıklarına yol açabilir. bebeklere kesinlikle nitratilı sular içirilmemelidir. midelerinde nitrite indirgenerek mavihastalık denilen kan zehirlenmesine neden olur ve ölüme sebebiyet verir. nitritler, nitratlara benzer etki gösterirler, ancak çok daha tehlikelidirler. kan zehirlenmesine, kanda oksijen taşınmasını engelleyerek oksijensizlikten boğulmaya sebep olurlar. kaynağını endüstriyel kirlenme ve gübreler oluşturur.
  • iki şişe maden suyu alınır. bir tanesi afiyetle içilir. geri kalan diğer şişenin yarısı yüze dökülür. yüz biraz yanar ve kızarır. yüz durulanmaz yada kurlanmaz, bırakılır üzerinde maden suyuyla kendi kendine kurusun. bu işlem bir ay uygulandıktan sonra pürüzsüz, sağlıklı ve bebeksi bir cilde sahip olunur.

ayrıca bu işlemi kate moss her gün 2 saat boyunca maden suyu dolu bir jakuzide kalarak gerçekleştirmekte, michael jackson, madonna, angelina jolie ve hülya avşarsa içerek ve ciltlerine dökerek uygulamaktadırlar. bu işlemi annem 30 yıldır her gün nemlendirme ve masaj işlemleriyle yaparak 45 yaşında ve 35inde göstermektedir.
  • sadesini neredeyse her gün içtigim vücudumda doping etkisi yapan şifalı içecek. yalniz meyveli felan içmeyin içerseniz de maden suyu demeyin derseniz de bi özür dileyin veya ortamdan uzaklaşın. zira meyvelisi meyve suyudur, sade olansa maden suyudur. ya ne sandıydın.
  • en iyisi tartışmasız beypazarı olan içecek, lakin onu da ankara dışında bulmak çok zor.
  • evvela soda ile karıştırana kıl olurum. soda, içme suyuna karbondioksit basılarak yapılan gereksiz birşeydir. maden suyu ise doğaldır ve içeriginde mineraller vardır. yani soda ile maden suyu kesinlikle farklı şeylerdir. hatta ruhsatlarını bile farklı bakanlıklardan alırlar. ön sözü yaptıktan sonra esas konuma geleyim. türkiyede maden suyu diye satılan sözde dogal ürünlere de ekstradan karbondioksit basılmaktadır. bunu da tüketici maden suyunu mideyi bastırması ve hazımsızlıgı alması için içtiginden dolayı yapıyorlar. türk tüketicisi boyle seviyor. ancak bu iş için özel üretim soda var. ona ne kadar karbondioksit basarsanız basın. neden bizim mis gibi maden suyumuzu da boyle mide delici igrenc hale getiriyorsunuz ey üreticiler? adam gibi mineralimizi alalım diye maden suyu içmek istiyoruz ama içebilene aşkolsun. asit gibi. içtikten sonra yarım saat geğiriyorsun çok afedersiniz. avrupada boyle maden suyu yok. su gibi içiyorsun orda hiç sorun cekmeden. ne bu karbondioksit merakı anlamıyorum.

basmayın şu maden suyuna ektra bişey. adam gibi üretin şunu üretici kardeşlerim. basmak istediginiz birşey varsa gidin sodaya basın. meyve aromalı dogal maden sularında aynı durum yok. ona karbondioksit basmadıkları için onların içimi gayet yumuşak oluyor. yani isteseler pekala yapabilirler.
  • bazı yurtdışı ülkelerinde başa bela olabilir:

*su alabilir miyim?
    -tabi.
    * -lıkır- öeh,ama bu maden suyu!
    -???
    *normal su yok mu?
    -normal su?biz hep bunu içeriz valla!
    *(eyvah,babayı bulduk...)
    -ama istersen musluktan da içebilirsin;pis değildir o su.

olayın bir de,bir avrupalı açısından ülkemizdeki versiyonunu ele alalım:

*su alabilir miyim?
    -tabi.
    *-lıkır- hatta -lıkır,lıkır,lıkır- ooh!ya,ne müthiş bir şeymiş bu böyle!?*
  • bugün buzlukta uzun süre bekletilmemesi gerektiğini öğrendiğim içecek. akşam 11 civarı buzluğa attığım 2 şişe maden suyunu orada unutup yattım. gece saat 3te korkunç bir patlama ile uyandık. maden suyunun patlayacağı nerden aklıma gelsin. deprem mi oluyor acaba noluyo diye yataktan çıkamadım korkudan. bir cesaret kalkıp evin içinde dolanırken bir patlama daha. bu sefer mutfaktan geldiğini fark edip buzluğu açmamla biri kafadan biri şişe dibinden patlayıp tuz buz olan camları buzluğun her tarafına yapışmış şişeleri gördüm. madensuyu da kütleler halinde her bir yere yapışmış buzluğun içinde iğrenç bi görüntü. ama düşünmeden de duramıyorum acaba tam ben kapağı açtığım sırada patlasaydı ne olurdu ucuz atlattım sanırım.
hesabın var mı? giriş yap