• olm basbaya windows'a kıyasla aşırı salak bir işletim sistemi bu.

saçmalıklardan seçmeler:

windows'da kullanmak istemediğiniz cihazı device manager'dan disable ediyorsunuz, bir daha asla çalışmıyor. örneğin bilgisayara hdmi ile bağlı ekranda hoparlör mü var? bunu hiç bir zaman kullanmayacaksam device manager'da disable ediyorum, ses ayarlarında çıkış olarak görünmüyor, kendi kendine buna geçmiyor.

mac'te? hdmi bağlayınca sesi oraya veriyor. disable etmek için driver silmek gerekiyor. olm böyle salakça bişey olabilir mi? belki ben bir noktada hdmi'dan ses almak istiycem, film izlemek için tv'ye baglıycam niye driver arıyım ? windowsda olsa enable ederim devam..

usb diski sökünce ağlıyor. sene 2001 mi olm "safely eject" falan? kalmadı bunlar yıllar oldu windows'da.

program kurmak aşırı salakça. iş için kullandığım uygulamalara plugin kurmam gerekiyor. windows'da setup programı tüm ilgili dosyaları ilgili klasörlere yollar, gerekli registry kayıtlarını vs yapar. next next next.
    1:1 aynı plugini mac'te kuruyorum, bana 3-4 tane dosyayı ayrı yarı klasörlerde finder'da copy paste et diyor. ya böyle bir gerizekalılık olabilir mi ?
    programı kaldırmak istediğimde gidip aynı şekilde klasörlerden silmem gerekiyor teker teker. halbuki windows'da uninstall et diyoruz kendisi siliyor ne silinecekse.

windows'da explorer hiyerarşik düzende şahane çalışıyor. x bir klasör mü açık? yukarı doğru ilerleyerek c:\ diskine kadar çıkabiliyoruz.
    mac'te finderda documents'ta mıyız? ancak geri gidebiliyoruz. yukarı çıkmak yok. documents'tayken geriye bastık, daha önceki klasör olan downloads'a gidiyor. ya ben yukarı çıkmak istiyorum. hiyerarşik olarak downloads-documents-desktop bunların üst seviyesi neyse oraya gitmek istiyorum. yok abi.

ha aynı mevzuda - default'ta finder'da hard diskler yok. preferences'a gidip, sidebar'da hard disksi seçmek gerekiyor. yoksa hard diskleri görmek için findera git ordan bul vs.

son olarak, her os update'i (yeni isimle yayınlanan) çoğu programları patlatıyor. abi böyle bişey olabilir mi ya? bak mesela yeni mac kutudan cıkarınca monterey ile geliyor. big sur'a downgrade ettirmiyor. gel gelelim kullanacağım programların sadece 10%u monterey'le uyumluyuz diyor. 90%ı "bizden haber gelmeden upgrade etmeyin" diyor. artık ne zaman uyumluluk testleri biterse. apple "bam yaptık oldu" modeli işletim sistemi yayınlıyor. microsoft böyle şeyleri 1.5 sene önceden duyuruyor ki geliştiriciler hazırlığını yapsın. hatta bakıyor duruma, yetiştiremedi mi kullanıcılar - erteliyorlar 6 ay daha.

windows 8'den beri in place upgrade yapa yapa 11e geldim, hiç bir programım "vay sen 11'e geçmişsin ben çalışmam, saçmalarım" demedi. microsoft süper bir şekilde "8de calısıyor mu? 10da da calısır - calısmayana compatibility mode yaparız, 10da calısan zaten 11de calısır" diyor. sıfır baş ağrısı.

ya ben niye işletim sistemine update-upgrade yapıyorum? yeni özellikler gelsin, güvenlik açıkları kapansın diye. ama gel gelelim apple efendi öyle bir update yayınlıyor ki "ya güvenlik ve yeni işletim sistemi özellikleri, ya kullandığın 3ncü parti programlar" diyor. şaka gibi yemin ederim.

m1 işlemci uçuyor kaçıyor evet, bana da lazım cpu evet. ama şimdilik kullanamıyoruz aleti zira hiç bişey çalışmıyor ihtiyacım olan.
  • yıl oldu 2020, hala 4k monitöre düzgün bir ölçeklendirme yapamıyor. ya 5k monitör alacaksın, ya da imac kullanacaksın diye diretiyor. windows 10 her çözünürlükte scale yapabilirken, macos'un sadece kendi için üretilmiş monitörlere kaliteli çözünürlük sunabilmesi kabul edilemez. aynısını microsoft yapsa yerin dibine sokarlardı.
  • - bunu herkes kullanamaz windows'a falan göre biraz garip
    - ne var amına koyim alttaki menüler üste işte amına koyim.

bu kadar net ve kısa bir açıklaması var bu sistemin işte.
  • bilgisayar bir araçtır. bir işletim sistemi sizi sürekli kendisi ile uğraşmaya yöneltiyor ise, bilgisayarı işinizi görmek için kullandığınız bir araç olarak değil, bir amaç olarak kullanmanıza neden oluyor demektir.

macos'in yaklaşımı, bilgisayar kullanımını basite indirgeyip, kullanıcının daha çok yapmak istediği şeye odaklanmasına yöneliktir. eğer bilgisayarda yapacak bir şey bulamıyor, instagram'da, tiktok'ta geziniyorsanız, zaten yapacak bir şeyiniz yoktur. kapatın bilgisayarı, boş zamanınızı başka şeylerle değerlendirin.
  • windows xp ve windows 98 zamanlarından kalma; "mac os hiç kilitlenmez, göçmez" efsanesi doğrudur. tabi eğer hala xp veya 98 kullanıyorsanız...

windows'un win 7 ile klasik windows sorunlarını çözdüğü ve win 8 ile de mac os ile eşdeğer görülebilecek bir işletim sistemini ortaya koyma aşamasına geldiği gerçeği ortada iken hala mac os - windows kıyaslaması yapmak ise sadece eski günleri özleyen romantik mac tutkunlarının hobisi olabilir.

bunları 17 yıldır sadece mac ve mac os kullanan biri olarak söylüyorum ve muhtemelen önümüzdeki bir 10 yıl daha mac os kullanmaya devam edeceğim. ama windows kötü, mac os süper geyikleri de yıllar öncesinde kaldı be arkadaşım, geçti, bitti o devirler. windows da süper artık...
  • ivir zivir bok pusur detaylari son kullanicidan gizli. ornegin shift+option ile wi-fi ikonuna basinca gelen ek detaylari bir yerden okumasam, kendim kesfedemezdim.

windows'ta olan ozelliklerin cogunu ozluyorum acikcasi. bunlardan bir tanesi ekrani kapatirken ctrl+click yaptiktan sonra ayni programi bir sonraki acisinizda windows'un pencereyi nerede kapattiginizi hatirlamasi.

macos'te bunun bir karsiligini bulamadim. magnet veya moom gibi uygulamalari oneriyorlar fakat aradigim sey o kadar detayli bir sey de degil.
  • macosta pencerelerin kosesindeki kirmizi buton uygulamanın sadece o penceresini kapatmak icindir. sari butonda o pencereyi asagiya almak icin. bir uygulamanın tum pencerelerini kapatıp tamamen o uygulamayı sonlandırmak icin cmd + q kısayolunu kullanabilirsiniz (windowstaki alt + f4 ile ayni şey). yani burda 3 farklı aksiyon soz konusu. pencereyi minimize etmek, pencereyi kapatmak ve uygulamayı kapatmak. bu yüzden hepsi farklı seyler.

bir uygulamanın birden fazla penceresi açık olabilir (ornegin safaride 2 ayrı pencere acmak veya vscode'da iki ayrı pencere acmak gibi) ve bu pencerelerin her biri aslında farklı birer calışma ortamıdır.

ayni uygulamada birden fazla pencere actiginizda istediğiniz bir pencereyi kapatmak icin cmd + w kısayolunu kullanabilirsiniz (bu pencerenin kosesindeki kirmizi butona basmakla ayni şeydir).

ayni uygulamanın farklı pencereleri arasında geçiş yapmak icin cmd + esc'nin altındaki tuş kısayolunu kullanabilirsiniz.

bir uygulamanın tum pencerelerini tek ekranda görmek icin ctrl + down arrow kısayolunu kullanabilirsiniz (touchpadde 3 parmakla asagi kaydırarak).

masaustunu görmek icin cmd + f3 kısayolunu kullanabilirsiniz (touchpadde 4 parmağı disari doğru açarak).

tum açık uygulamaları, onların pencerelerini ve tum masaustlerini tek ekranda görmek icin f3 kısayolunu kullanabilirsiniz (touchpadde 3 parmakla yukarı kaydırarak).

farkli masaustleri arasında geçiş yapmak icin ctrl + left/right arrow kısayolunu kullanabilirsiniz (touchpadde 3 parmakla saga sola kaydırarak).

bir dosyayı kopyalamak icin cmd + c, yapistirmak icin ise cmd + v kısayolunu kullanabilirsiniz. windowstaki ctrl + c ve ctrl + v ile ayni. kes yapistir yapmak icin ise cmd + c ile kopyaladiktan sonra cmd + option + v ile yapistirirsaniz dosyayı önceki konumundan yeni yapistirdiginiz yere taşır. isterseniz onuda ayarlardan cmd + x olarak değiştirebilirsiniz diye düşünüyorum. zor birsey degil.

macosta klavye kisayollarini ve trackpad/magic mouse gesturelarini öğrenmek çok onemlidir. sadece bu yukarıda belirttiğim kısayolları belki gunde 100 defadan fazla kullaniyorum (masaüstü hariç. kim macte masaüstü kullanıyor ki?). kısayolları ve gesturelari öğrenirseniz oldukça kullanisli ve pratik bir isletim sistemi.

ayarlarda tum kisayollari ve gesturelari görebilirsiniz. hatta gesturelarda animasyonlu olarak gösteriyor nasıl yapacaginizi.

kısayol tabii ki windowstada var o yüzden bu konuda söylenecek fazla birsey yok fakat kullanım tarzında iki isletim sistemi birbirinden bazı noktalarda ayrılıyor. en basitinden macte masaüstü neredeyse hiç kullanılmayan biseyken windowsta insanlar daha çok masaüstü kullanmayı tercih ediyor. bu tamamen kullanım aliskanligiyla alakalı. daha birçok şey var ama simdi burda listelemeyle uğraşamam.

macosa gecince sorun yaşayanların cogu windowstaki kullanım aliskanliklarini aradigi icin sorun yaşıyor. maalesef bu noktada kendinizi değiştirmediğiniz surece macosta zorlanirsiniz. windowsta boyleydi macte niye degil demek mantıklı bir yaklaşım degil. ha yine de öyle diyorsanizda herseyin çözümü var. native olarak olmasada windowsta arayipta macosta bulamadiginiz herseyin muhakkak bir uygulaması bulunmaktadır. arastirip bulabilirsiniz.
  • alismasi cok zor buna windows kullanicisiysaniz. klavye kisa yollari tamamen degisik. surekli, bir yeni icatlarla donatilmis tuslar, bir egzantrik mouse hareketleri cikiyor karsiniza. adami deli etmesi isten bile degil. hani evde zevk icin kullaniyor falan olmak bunu katlanilabilir kiliyor da, ofiste yasli amcalar gibi gozlukle klavyeye egilip "refresh" icin neye basilmasi lazim simdi diyerek bakinmak cok koyuyor. hos ozellikleri var itiraf ediyorum da, ilkokula giderken bile daha hizli bilgisayar kullanirdim. simdi iki sayfa yazi yazmak saatlerimi aliyor.
  • 32 bit yazılımları desteklemeyi bıraktığı için, dedelerimin yazdığı yazılımları açamıyorum. bakın bu bir dramdır.
  • windows ile işim bitti .. ne güzelmiş.. mis...
hesabın var mı? giriş yap