• 1 mach : bir akışkanın hızının,o akışkan içindeki ses hızına oranı.
  • havacılıkta ses hızına verilen isim. ses hızı mach 1'a karşılık geliyor. uçak ses hızının kaç katı hıza sahipse birimin (mach 1, mach 2, mach 3, mach 5...) arkasındaki katsayı o oluyor. bu aralar mach 6.7 uçaklar mevcut, yakında mach 10 uçaklar da üretilecek...
    mach 2ve üstü uçaklarla yolculuk etmenin en keyifli tarafı sesten hızlı gidildiği için uçağın çıkardığı gürültüyü duymamak olmalı... bu uçakların hepsinin jet oldukları düşünülürse çıkardıkları gürültünün duyulmamasının ne kadar önemli oldu daha da net ortaya çıkar.

helikopter pilotu: abi, adamlar çok güzel yapmış, olduğun yerde kalkıp inebiliyorsun, manevrası falan acayip atraksiyonlu; ama gürültüsü hiç çekilmiyor.

mach 5 pilotu: olm bizimki o açıdan çok iyi... kalkış falan gürültülü oluyor; ama düz yolu buldum mu takıyorum beşinci vitese... yağ gibi kayıyor araç. mercedes'den az ses yapıyor şerefsizim... elin gavuru yapmış olm.
  • jet ucaklari (yuksek hizlar) icin kullanilan bir hiz birimi (sabit degil degiskendir) ancak yukseklik bilgisi ile anlamli bir fikir verebilirler.. yani bir ucagin hizi fl300 de mach 1.2 dir denebilir... sadece mach 1 demek hicbirsey ifade etmez. ayrica herhangi bir yukseklikte mach 1 ile hareket etmek, ses hizinda hareket etmek demektir.
  • mach, ernst. mach sayısına ismini veren bilim adamı.
  • ses hizina verilen isim. hava akintilari deneyleri ile unlu avusturyali bir bilim adaminin anisina boyle soylenmis. mach1 = 1078 km/s 'dir.
    garip bir tesaduf eseri ses hizi, isik hizi' nin milyonda birine esittir*.
  • ultima online gibi gayet salak bir oyunda vaktimi boşa harcarken tesadüfen tanıdığım insan. ben nerden bileyim o ufacık ekranda sağa sola manyak gibi at koşturan elemanın böylesine komik ve süper bi adam olduğunu?
    aslına bakarsak o kadar da boşa harcamamışım vaktimi, sonuçta süper bi arkadaş bulmuş muyum? bulmuşum.. e uzatmanın ne gereği var o zaman?
  • gilette'in tras bicagi serisi. her yeni jilet eklenmesinde "mach (n+1)" adini alir. jilet koyacak yer kalmadiginda mach forever, the mach, mach zen*, vb. adlar almasi beklenmekte.
  • microsoft'un (genç) yetenekleri kapmak için bir süredir globalde yürüttüğü ik programı.

bunun mba mach versiyonuyla microsoft'ta çalışmaya başlayan suser varsa yeşillendirmesini isterim zira kafamda deli sorular şu anda.
  • cmu'da ba$lami$ $u anda geli$tirilmesine osf tarafindan devam edilen ve bir cok unix version'inda kullanilmi$ olan unix kernel projesi.. geli$tirilirken $u ozelliklere sahip olmasi hedeflenmi$tir:

- kernel dahilinde interprocess communication destegi ve sistemin geri kalaninin bunun uzerine oturtulmasi.
    - virtual memory, kernel-level threading ve multi processor destegi..
    - micro kernel mimarisi..
    - varolan unix api'larina destek..
    - projenin diger ticari projelere temel olarak saglanmasi..

bu kernel, multimax, next os, machten, luna, osf1 ve os2 i$letim sistemlerinde kullanilmi$tir..
hesabın var mı? giriş yap