• hak edene, hak ettiği gibi davranan işletmedir. 1000 tl istesin bence lahmacuna, verecek bu kadar insan varken ucuza bile satıyorlar bence.
  • mekan pahalıdır. otoparkçıları ise dünyaları ben yarattım modunda takılan hıyarağalarıdır. çıkan müşterinin arabasını 30 dakika getirmeyip "burası maçakızı" diyebilen yüzsüz bir hıyar ihtiva etmektedir.
  • bazı yöre ya da kahvehanelerde, kağıtlar sırayla dağıtılmaz, bir önceki elde maça kızını yiyen eleman dağıtım işini mecburen üstlenir. birkaç kez veya ardarda maça kızını yemek, kağıdı kesen oyuncunun "kağıt kesmekten kolum yoruldu eki eki" şeklindeki esprisine de tahammülü gerektirir. ayrıca, kafa atan ya da peşkir deyip yapan elemanın istediği kişiye kağıt dağıttırma hak ve selahiyeti doğar. bu durumda dağıtım işi genelde mimli ve hiddetli oyunculara ihale edilir ve kavga ile sonuçlandığı için oyun yarım kalır. kahvehane işletmecileri bu cins oynanan maça kızını sevmezler, zira bol kakao ve gazoz içilmiş, hesabı yüksek masalarda tahsilat bir hayli problemli olur. çamura yatan oyuncuya ertesi gün kağıt verilmez, kahvehanede madara edilir de güç bela tahsilat sağlanır.
  • kafası birmilyon bir müşterinin dalgayı çıkarıp aşağıda ''hey hey heyyooo'' diye takılan tikicanların üzerine ''şoorrrr'' diye işediği otel.

''hayvan herf kafama işedi biliyomusuuaaannnn''

http://www.gazetevatan.com/…kandal/317762/8/magazin
  • bu yazin gunah kecisidir. cok da iyi olmustur surekli bu kadar negatif haberler cikmasi. tuplu televizyonlu dokulen odalara 300euro alip, gotu havalarda elemanlari doldurup ulkedeki luks sayilan ama musteriyi rahat ettirmekten uzak mekan furyasinin bayrak tasiyani umarim bu sekilde biraz toparlanir da yurt disindaki otellere benzer. aslinda o kasilmaktan kirilacak sahibiyle biraz zor.
  • puşkinin hikayesinde maça kızı uğursuzluğun sembolüdür.
  • bir nevi king'deki* rıfkı ve kupa almaz seçimlerini aynı elde oynamaya benzeyen ve gayet keyifli olan iskambil oyunu.

puanlama şöyledir:
    maça kızı: 15
    kupa as: 5
    kupa papaz: 4
    diğer kupalar: 1*

oyuncuların aldıkları sayılar, kağıttaki sütunlara yazılır. alınan her 35 sayı için, oyuncunun sütununa bir çarpı atılır. ilk çarpı büyüktür; sonraki her 35 sayıda, büyük çarpının boşluklarına küçük çarpılar atılır. herhangi bir oyuncu 5 çarpı + 5 sayı* aldığında oyun biter. puanlama ceza usülü yapıldığı için, oyunun bittiği anda puanı en az olan oyuncu birinciliğini ilan eder. sonuncu olan oyuncunun sütununa kuzu yazılması da, ritüelin son parçası ve oyunun son noktasıdır.
  • (bkz: kafa atmak)
    (bkz: peskir)
  • ne sinek kızı gibi paçoz, darmadağın, çirkindir. ne kupa kızı gibi ayran gönüllü, yer yer kaşardır. ne karo kızı gibi somurtkan, yüzsüz insanları delirten kadın yöneticidir. kendisi derli toplu, esmer, 1.70 cm boylarında, son derece alımlı, seksi, güzel akıllıdır. kendisine layık bir erkek arkadaşı vardır. etrafa mutluluk saçar. sürekli gülümser. kul köle olunur.

lan yemin ederim nasıl bir tasvir yaptım ben bile farkında değilim. aşık mıyım lan ? ühühühü.
  • & elinizde o el oynanan kağıttan yoksa elinizin en kötü kağıdını kaçamazsınız, bu kaçma işi sırayla olur, şöyle ki;
    1- maça kız
    2- kupa as
    3- kupa papaz
    4- diğer herhangi bir kupa
    5- bunların hiçbiri elinizde yoksa işte şimdi istediğiniz kağıdı atabilirsiniz.

& oyunun başlarındaki amaç: kafa atmaya çalışan adamın kafa atmasını engellemektir.
    ama oyunun sonlarına doğru iş makyavelizme döner. mesela sizin sayınız 145 rakiplerden biri 146 yani bir kafaya oyun ona girecek, işte tam bu sırada kafa atmaya çalışan olursa oyunun ilk başlarındaki çomak sokma işi yerini yardım etmeye bırakır.

& eğer henüz bir kafalık yani 35 sayılık bir ceza toplamınız yoksa peşkir derseniz ve peşkir yapamazsanız iki kafa yemiş gibi yani 70 sayıyla cezalandırılırsınız.

& peşkir bozulmadan kafa atılmaz.

& peşkir diyen eğer peşkir yapamazsa hem 35 peşkir cezası yazılır, hem de oyun oynanırken yediği diğer kupalar ya da maça kızı falan varsa onlar da eklenerek yazılır.
hesabın var mı? giriş yap