• 25 ila 30 saniyede fincan başına crema* hariç 30ml olan espresso ölçüsünün bu sefer fincan başına 60ml'ye kadar çıkarılmasıdır. kesin bir süre vermek zordur ama dogru bir lungo hazırlamak için makine ve öğütücü ayarlarınızı yaptıktan sonra ölçülü bir shot bardaginda 25-30 saniye suresinde crema hariç 30ml olana kadar denemeler yapip, sonra aynı çekirdek ve aynı ayarlarla 60ml shot alip lungonuzu içebilirsiniz. çekirdeklerden daha fazla su geçecegi için shot'inizda bitter yerine sour tatlar daha ön planda olacaktir.
  • bunun single shot espressodan farkı, aynı oranda kahveden iki kat su geçiyor olmasıdır. espressonun yoğunluğunu seyreltir ama üstüne su eklemek gibi değildir, bütün su kahveden basınçla geçer.
  • kahvenin aldığı en güzel haldir benim ağzımın tadına göre.
  • almanya'da caffe crema olarak bilinir. espresso cok sert ve yogun geliyorsa, starbucks'in americano'su camur gibi geliyorsa * en iyi secenek budur.

edit: bazi yerlerde lungo'nun caffe crema'ya gore daha yogun oldugu yaziyor. ornegin senseo'nun kahve sertlik skalasinda
    espresso 10
    lungo 7
    caffe crema 5 puana sahiptir.

bazilari ise italya'da lungo olarak bilinen kahvenin isvicre, avusturya ve almanya'da caffe crema olarak bilindigini ileri surer.
  • bir espresso türevidir. espresso, 7 gr. kahvenin içinden 30ml. sıcak suyun süzülmesiyle elde edilir. lungoda ise süzülen sıcak su miktarı daha fazladır.

ristretto ise tam tersidir. bu kez espressoya oranla daha az sıcak su kullanılır.
  • ankara'da kahve sevenlerin uğrayabileceği yeni ve ufak bir adres.
  • eger yurtdisinda turk kahvesini ozlerseniz lungo tercih edebilirsiniz. telvesi ve fali da olsa keske..
  • espressonun dahah uzun extract edilmesinden sonra ortaya çıkan daha az yoğun ve miktarı daha fazla kahve.
  • itl. uzun
  • espressodan daha içilebilir bi kahve. en azından bana göre.

ben -evet evet hakiki kahvesever değilim tamam en hakikisi sizsiniz- sütlü seviyorum kahveleri. öyle hoşuma gidiyor. ama sütlü kahvelerin "ara öğün" sayıldığını biliyor muydunuz ? öyleymiş. insan sütü ara öğün nasıl sayar anlamıyorum. neyse, olay şu ki, ara öğün yaptıysam üstüne sütlü kahve içmemem gerekiyor. o yüzden bazen sade kahve tüketmek zorunda kalıyorum. espresso ne gözümü doyuruyor ne gönlümü. sade filtre kahve bardağı bitirene kadar midemi bulandırmış oluyor. americano eh, diğer ikisinden daha içilebilir ama su tadı alıyorum bundan da, hani çocuklara eskiden kolaya su katıp verirlerdi ya, öyle hissediyorum. velhasıl bugün lungo yaptım. en içilebiliri bu sanırım. yine de hepsini sütlü tercih ederim tabi. canım süt.
hesabın var mı? giriş yap