• şu an devam etmekte olan bulls maçında( son 17 dakika) 25 dakikada 2/11 (%18) ile 5 sayı bulup üç asist yapmış olan süper yetenek.

üçüncü çeyreğin son 4,5 dakikasında oyunda çıktığında bulls 14 sayıyla öndeydi , çeyrek sonu 3 sayıyla önde.

maçı: 3/13 ile 8 sayı, 4 asist, 13 reb. ile bitirmiş. kendine center kariyerinde başarılar diliyorum ama biraz post-up çalışmalı.
  • he, lonzo kazanma kültürü getirdi lakers'a kazanma ihtimalleri yüksek olan maçlarda koçu dördüncü periyotta kenarda oturturtarak yaptı bunu.

lakers 8 galibiyet ve 10 yenilgi ile şu anda batı da 8.

ancaaaaaaak bu 8 galibiyetin sadece 3 tanesi henüz % 50 yi aşan takımlara karşı, ligin en kötü takımlarından biri olan phoenix ile 3 maç oynadılar, yendikleri takımlar 2 phoenix, brooklyn, chicago.

şu anda sıralamada altlarında kalan oklahoma ve memphis'e geçilecekler, büyük ihtimalle, lac ve utah ta geçecek.

işin daha da komiği ne ? geçen sene laker ilk 18 maçta 9-9 bu sene ise 8-10

geçen seneki kadro pivot mozgovdu bu sene all star olmuş brook lopez.

hayır bir insan cehaletini zekasını yalakalığını göstermek için bu kadar mı ısarcı olur.

not: fikstüre baktım da bu sene iddialı takımlardan bir tek boston'a karşı oynamışlar ilk 18 maçta . geçen sene ilk 18 maçta 3 warriors, bir spurs, bir houston ile maçları varmış. 2 oklahoma maçı oynamışlar. buna rağmen yüzdeleri daha iyi.

bu tabloya bakıp lonzo lakers'a kazanma kültürü getirdi diyen adam net basketbol fakiri ve geri zekalıdır.
  • youtube'dan :

"man did times change.
    before we had michael 'air' jordan.
    now we have lonzo 'air' ball?"
  • türkçe kenan sipahi olarak okunan amerikalı basketbolcu.
  • net tarihin en kötü draft seçiminlerinden birisidir.hiç bir zaman süper star olamayacak.10 sene geçse de bu adamın kumaşı bu.yok iç güdüymüş,oyuna hükmetmeymiş.geçiniz efendim.lakers’ın lonzo’yu 2.sıradan seçipte,daha arka sıralardan seçilerek elinden kaçırdığı ve lonzo’dan daha iyi performans gösteren bir kaç oyuncu;
    (bkz: jayson tatum)
    kısmen (bkz: de'aaron fox)
    (bkz: lauri markkanen)
    (bkz: donovan mitchell)
    neyse sevgili lakers fanları sözün özü iyi saç baş yolmalar.
  • thunder maçında 3 sayı 7 asist 4 ribaund istatistikleriyle harikalar yaratan draft 2 numarası.

artık şunu anlayın arkadaşlar; bu çocuğun eleştirilme sebebi draft 2 numarası olmasına rağmen sanki görev adamıymış ve kendisinden beklenti yokmuş gibi arada belli şeyler yaptığı zaman anlamsız şekilde övmeniz. kötü bir basketbolcu olduğunu ben de düşünmüyorum. belki ileride lakers için zamanında derek fisher'ın olduğu gibi önemli bir parça olabilir. ama draft 2 numarasının iyi bir parça olması ve sadece doğuş balbay gibi savunmadaki iştahı ile övülmesi de fiyaskodur.
  • bir de belirleyici verilere bakalım.

bu sezon per sıralamasında lig 238.cisi, geçen sezon ise lig 233.sü. true shootingde ise geçen sene lig 348.si, bu sezon ise lig 321.si. ofansif ratingi bu sezon güç bela ite kaka 101 oldu. bu kadar müthiş bir oyuncunun 2 sezonda takımına galibiyet katkısı 3.6, ligin en kötü serbest atış atan 15.oyuncusu (5 maç oynayıp 1/4 atanlar falan da dahil hali bu), 99 maçlık nba kariyerinin genelinde kendisi saha olduğunda lakers öne geçemiyor ama şansına lakers'ın girdiği 1 aylık fetretler sayesinde on-off istatistiğinde yırtıyor (geçen sezonki aralık sonu mağlubiyet serisi, bu sezonki takas dedikodusu-lebron james sakatlığı).

onun dışında şut stili bozuk, penetresi yok, savunma duruşı hatalı, gelen ilk perdeden sonra leyla, takımı hücum ederken 4 kişi hücum ediyor. geçen sene hoca kovdurmaya çalışmışlığı var, takas dedikodusu çıktığı anda sakatlanıveriyor (2018 yazını hatırlayın). ama hala ve hala bu adam için büyük oyuncu tespitleri var. daha bir şey demiyorum.

tanım: amerikalı kenan sipahi. tespiti yapanlara selam olsun.

edit: ben bir ilk 5 oyuncusunun verdiğim istatistiklerde bu kadar kötü olabildiğini bilmiyordum, lonzoseksüel gelmiş bir de taraftar profili diye laf sokmuş. aynen taraftar profilinin vasatlığa tahammülü yok. yallah jba'ye.
  • “mvp oylamasında 4-5 tane hiç değilse ikinci sıra oyu alsa şaşırmayacağım oyuncu.”

bunları yazan arkadaşa artık gülmek yerine acımaya başladım. nasıl bir paralel evrende yaşıyorsa, favori oyuncusunun sakatlanana kadar bizlere izlettiği komediyi unutmuş olacağımızı sanıyor.

tanım eksik olmasın. mvp oylamasında 4 tane ikinci sıra oyu alamadan basketbol yaşamını sona erdirecek olan şut özürlü oyuncu. hatta bu gidişle all star olabileceğinden bile şüpheliyim.
  • şu lakers'tan çıkar lebronu ve koy lonzo'yu, heat'e maç vermezdi maç.

lonzo o balon lechoke'a benzemez gençler. bronsexuallar açsın baksın, lonzo hiç final kaybetmiş mi diye? babasının dediği gibi "never lost". o muhteşem oyun zekasıyla, o olağanüstü tekniği ile, o akıllara durgunluk veren şut performansıyla adeta heat'in kabusu olacaktı.

ama işte pelicans'a davis gibi bir balon yüzünden trade ettiler, sizin vizyonunuzu ben...
  • lavar ball'un lakers'a katılması için 50 takla attığı oyuncu.boston alıp takas etse ya da lakers es geçse çok mutlu olacağım.

lakers'a katılmak için komuoyu oluşturuyor , boston'ı rencide edecek konuşmalar yaptı, boston'ın idmanına katılmayı reddetti.

lavar , sinir bozucu olsa da büyük oynuyor mesela her sene draftta ilk 3 oyuncu , (porzingis gibisi olsa daha alt sıradakiler ) nike-adidas-under armour gibi markalarla yıllık 3-5 milyonluk anlaşma yaparlar.lavar bu anlaşmaları reddetti (hatta reddetmesini de reklama çevirdi.) hesabı şu aslında genel olarak nba oyuncularının ayakkabı anlaşmalarına bakarsak nba'de küçük firmaların da az getirili ayakkabı anlaşmaları olsa da üç ya da jordan markasını ayrı kabul edersek 3.5 büyük ayakkabı firmasının özel ayakkabı çıkardığı aktif oyuncular şunlar ;

c.anthony
    s.curry
    k.durant
    j.harden
    k.erving
    d.lillard
    c.paul
    r.westbrook
    d.rose

(peak , anta vb. küçük firmaların oyuncularını yazmadım. eksik varsa editlerim.)

bir ayakkabı 300-350 $ olsa da abd'de vergi sistemi çok sağlam olduğu için ve diğer maliyetlerle (reklam,üretim vs.) çok satan ayakkabılarda %50-60 az satanlarda %70-80 maliyet oluyor.lebron yıllık 300-400 milyon $ ayakkabı satıyor yani nike'a yıllık 150-200 milyon $ kar ettiriyor ama c.paul, c.anthony gibi oyuncular yıllık 30-40 milyon dolarlık gelir elde etseler de markalarına ayakkabıdan ettirdikleri karlar 5-10 milyon $ çünkü ciro düştükçe maliyet artıyor.

bir de şöyle hassas noktalar var mesela c.paul ile los angeles , c. anthony ile new york'ta ciro arttırılsa da diğer şehirler de maliyet artıyor. örnekle açıklamak gerekirse nike los angeles'ta 100 ayakkabı satıyorken c.paul için ayakkabı çıkarıp 120 ayakkabı satmaya başlıyor. c.paul , los angeles'ta ünlü olduğu için nike'ın önceden mesela lebron satarken (firma için ucuz maliyet ) müşteri c.paul'e yöneliyor (şirket için pahallı maliyet ) .o yüzden şirketlerin amacı hep daha fazla kazanmak olduğu için asıl amaç ciroyu değil toplam karı arttırmak o yüzden kardan zarar etmemek için her oyuncuya ayakkabı çıkarmıyorlar.

birçok yıldızın sponsorluk anlaşması da yukardaki örnekte verdiğim durumla alakalı.sponsor olup reklam yapıyorlar ama yaptıkları reklamı en karlı ve planladıkları şekilde kara geçiriyorlar.nba'de yıllık 100 lira ayakkabı satılıyorsa imza ayakkabılar artırılarak 150 liraya çıkarılabilir ama edilen kar 50 lira ise kar 50 liranın altına düşebilir.

şirketler , kar kadar sürekliliğe de önem veriyorlar mesela d.rose ile zamanında adidas vurgun yaptı ama totalde büyük ihtimal kariyerinin sonuna kadar şirket zarar edecek ya da kardan zarar edecek.

ya da porzingis 2015-16'da en fazla forma satan 4. oyuncu oldu (new york etkisi) genelde ayakkabı-forma satışları paralellik gösterir ama bildiğim henüz ayakkabı anlaşması yok çünkü bu trendin ne kadar getireceğini firmalar henüz görmedi. sonradan getiri olarak lebron mu olacak ( yüksek kar) c.paul mü ( yüksek risk , düşük kar ) yoksa d.rose mu( safi zarar ) belli değil. geçen sene forma satışında 7. oldu. new york'tan ayrılsa ilk ona giremez.

peki lavar ne yapıyor ??? piyasayı iyi takip ediyor! şirketlerin karından bana ne diye düşünüyor. verdiğim örnekte şirket için verimli olmasa da c.paul sonuçta parasını kazanıyor , lavar da paranın peşinde. eğer planı tutarsa ( sabit anlaşmayı kabul etmeyip pay istiyor) çok genç yaşta oğlunun büyük paralar vurmasını sağlayacak. mesela k.porzingis'in lavar gibi babası olsa ilk sene 100-150 milyon $'lık ayakkabı satardı. (forma satışının gösterdiği tahmini rakam) bu sene de 50-100 milyon $ totalde vergisi düşmüş halde net 50-100 milyon $ cebe indirecekti (forma satışı üzerinden tahmin) ilerde rose gibi para etmese dükkanı kapatıp önüne bakardı. ama b.simmons ya da b.ingram aynı işe kalkışsa sükse yapmadıkları için iki yılda kazanacakları 5-10 milyon $'dan olacaklardı. 10 risk edip 100 almak her zaman iyi ticaret ama diğer taraftan bahsettiğim 10 milyon dolar da kaybedilince az para değil.adam kısaca büyük deniz de boğulmanın peşinde.

new york etkisi porzingis'e iki sene para vurdurabilirdi o vurduğu para ona bir ömür yeterdi , los angeles ve lakers'ın potansiyel geliri ise çok daha fazla.lavar'da bunu bildiği için çocuğunu lakers'a yamamaya çalışıyor yine tuhaf çıkışlarla devamlı olarak çocuğuna dolaylı reklam yapıyor. itici olsa da reklamı türkiye'ye bile ulaşmış durumda #68576915

komplocu kafa mod on

markaların takımlara , oyunculara etki-baskısı bilinen birşey. under armour'un gsw üzerinden yükselişini gören nike'ın geçen sene k.durant'e baskı-etkisi sonucu gsw'e katıldığıyla ilgili haberler çıkmıştı , gelinen noktada da amacına ulaşmış gibi , curry gerçekten geçen sene ki kadar popüler değil. peki bu firmalar lavar'ın potansiyel karını tehlike görüp boston'a , lakers'a baskı yaparak bu adamı new orleans'a , oklahoma'ya , san antonio'a gönderebilirler.

komplocu kafa mod off

duzenleme : komplo teorim tutmadi ama ilerde ne olur gorecegiz.
hesabın var mı? giriş yap