• altında "metallica'nın tekno albümü" gibi ibareler görüp şaşıra şaşıra bi hal olduğum album.
    bu albüme nasıl bir insan tekno diyebilir, ve derse bile kanıt olarak neleri gösterebilir (the house jack builtmi? oha) anlamış değilim.
    tamam bu albümdeki metallica, eski metallica değildir, thrash metal'de değildir bu albüm, ama "bu albüm metal değildir, teknodur" demek, insanın müzik bilgisini tekrar bi gözden geçirmesini gerektirir ne yazık ki. hadi ciddi söylemiyorsunuz, aşağılamak için söylüyorsunuz da, bi album, hele ki bu albüm, bu kadar aşağılanmayı hakediyor mu düşünmek gerek.
    bundan önceki 5 albüm kadar başarılı değil tamam, ama bu kadar da yerin dibine sokulmaması gerekilen, bleeding me, the outlaw torn gibi iki klasiği ve wasting my hate, aint my bitch, until it sleeps, king nothing gibi oldukça güzel şarkıları barındıran, ortalamanın üstünde bir albümdür bu. öyledir.
    bu albümü illa tanımlamak gerekirse "eski metallica değil ama taş gibi heavy metal" demek yerinde bi cümle olur kanısındayım.
    kimsede çıkıp "bu metal değildir kardeşim" dememelidir, diyen olursa diyen kişi dinlenmemelidir.
  • metallica'nın 6. albümüdür. genel olarak müzik camiası için 6. albümdür ama bazı dinleyiciler için böyle bir albüm yoktur. neden yoktur çünkü bazıları için metallica ...and justice for all albümüyle bittiği için teknik olarak onlara göre böyle bir albüm bulunmamaktadır. onlar bok yesin müdürüm afedersin. hepsi 6 yaşından beri metal dinledikleri için çok sert abiler ve çok sert ablalardır. onlara göre böyle bir albüm kabul edilemez. kimsiniz oğlum siz? koskoca papa het gelecek bleeding me diye haykıracak ve sen "ıhhh metal değil o zaman çöp bu" diyeceksin. ama sen de ben de biliyoruz burun kıvırdığın the outlaw torn'u ve king nothing'i paşa paşa dinlediğini. yıllar sonra "aslında haksızlık yapmışım" diyerek until it sleeps açtığını. neden zamanında şans vermedin, neden o at gözlüklerinden kurtulamadın? neden insanların senin sevdiğin tarzda müzik yapmak zorunda olmadıklarını, kendi istekleri doğrultusunda kefiylerince takılabileceklerini o zamanlar anlayamadında 10 sene bekledin? neden lars ulrich'in keyfinin kahyası olmaya çalıştın?

neden saçlarını kestirdiler diye bıdı bıdı yaptın? sen lisede bile saç uzatamazken, yaz tatilinde 4 cm uzayan saçını okula gitmeden bir gün önce boyun yetmiyor diye altına tahta koyulmuş bir berber koltuğunda kestirip kız çocuğu gibi ağlarken, bu adamlar çocukluklarından beri okulda, tatilde heryerde uzun saçla gezdiler diye mi bu kıskançlığın? adam sıkılmış kestirmiş, kendine böyle bir tarz benimsemiş sanane? ama yok biz herşeyi çok biliyoruz, her konuda otorite biziz ya bunu da elbette biz biliriz, en iyi şekilde analiz edip notunu veririz. şunu da belirteyim yaklaşık olarak 9-10 yıl kadar uzun saçlı gezmiş biriyim ve şuan saçlarım kısa. kısa saçla ne kadar rahat ettiğimi farkedince aslında o kadar süre uzun saçla gezmesemde olurmuş diyorum bazen kendime. hevesimi aldım pişmanda değilim ama insanlar hayatları boyunca böyle gezecek diye bir kural yok. hem o dönemler mesela james'in tepesinin kabak gibi açılmaya başladığını birçok videodan görebiliriz. adam kestirdi sonra toparlandı biraz saçları. neyse fazla uzatmayalım saçta kılda keramet olsa dünyanın en iyi metalcileri türkiyeden çıkardı. bizden bir halt çıkmadığını gördüğümüze göre konuyu kapatalım.

ben demiyorum ki bu albüm ride the lightning veya master of puppets albümünden iyidir diye. sonuçta böyle birşey söyleyemem. müzikte daha iyidir daha kötüdür gibi söylemler biraz havada kalıyor. göreceli bir kavram sonuçta. elbetteki belli kriterler vardır ve bunlar içerisinde bir takım değerlendirmeler yapılabilir ama fazla keskin olmamak lazım. load albümünü metallica'nın ilk dört albümüyle hatta black albüm'ü de katalım ilk beş albümüyle kıyaslamak lionel messi ile usain bold'u kıyaslamak gibi birşey. ikisi de koşuyor ikisi de hızlı mesela ama kulvarları farklı. şimdi sen messi usain bold'dan daha iyi diyebilir misin? dersen neye göre kıyaslayarak bunu dersin? futbolcu olarak daha iyi dersin değil mi? işte load albümünü de master of puppets albümüyle kıyaslarsın ama master of puppets'a metal albümü olduğu için ve senin ilgini daha çok çektiği için daha iyi diyebilirsin. senin load'a bakış açınla usain bold'a bakmış olsak, "mal mal ne koşuyo lan bu denyo" dememiz gerekirdi.

neyse gece gece lafı fazla uzatmayalım.

load albümü hakkı yenmiş bir albümdür. hakkı yenmiştir ama midede sindirilmesi 10 sene kadar sürmüştür bazıları için. şimdi tekrar sindirdiklerinizi gün yüzüne çıkarın bence. artık nereden çıkartırsınız bilemeyeceğim.
  • yıllanmış şarap misali bir albümdür load. değeri ancak üzerinden yıllar geçmeye başlayınca anlaşılmıştır. ilk çıktığı dönemleri hatırlıyorum da olağanüstü tepkiler almıştı bu albüm. 6 haziran 1996 sabahı tüm dünyada satışa sunuldu load. beş yıllık bir bekleyişin ardından. fakat bu bekleyiş hayranları açısından hayal kırıklığıyla sonuçlanmıştı sanki. stil, imaj, logo; kısaca metallica 'yla ilgili eski olan her şey değişmişti. albümün ardından herkesin ortak paydada birleştiği bir nokta vardı. metallica metal dünyasına sırtını çevirmişti. metallica bunu hiçbir zaman kabul etmedi, ama müzikal açıdan bir değişim olduğunu da inkar etmiyorlardı. evet bu değişim 1991 yılında black albümle başlayan bir süreçti ve load ile bu süreç tamamlanmıştı. load çıktığı zaman grup elemanları 33-34 yaşlarındaydı. yani hepsi yolu yarılamış, görmüş, geçirmiş insanlardı. kill 'em all çıktığı zaman ise 19-20 yaşlarında, asi, zamana ve çevreye direnen gençlerdi hepsi. bu asilik müziklerine yansımış ve kill 'em all gibi olağanüstü bir albüme imza atmışlardı. aynı söz ve müziğe paralel olarak load 'dan da benzer birşeyler beklemek yanlış olurdu çünkü. hepimiz değişiyoruz zamanla birlikte. bunun en güzel örneği de metallica ve müziğinde yansıyordu bizlere. metallica 'nın buradaki kararlılığı da saygı görmeli. hayranlarının beklentileri üzerinde değil, kendi yaşamlarının getirdiklerinin sonucunda müzikleri ve sözleri oluşuyordu. belki de metallica 'yı metallica yapan en büyük özellik de bu aslında.
  • aldigi tepkileri hakketmemis. metallica degil de yeni cikan bir grup tarafindan yapilsaydi belki de hic tepki almayacak gayet kaliteli, muzikal anlamda cok doyurucu ve zengin olan, metal dinleyenlerin "ne abi bu? yumusak dinlemem ben"* onyargisiyla tadamadigi, metal dinlemeyenlerin ise* metallica adinin iticiliginden dolayi sans vermedigi, kimseye kendini begendirememis fakat muzik dinleyen insanlarin tadina doyamadigi album. zaten surekli kendini tekrar eden, degismeyen gruplarin ne halde oldugunu hepimiz gormekteyiz dehsetle.
  • 1996'nın bahar ayları.

until it sleeps klibi select mtv'de 3 numaraya kadar çıkıyor. ee ne de olsa geri döndüler, saçlar gitmiş ama şarkı acayip güzel. james daha bi adama dönmüş, lars iyice keşlere benzemiş. daha ortaokula giden bir bebeyim. metallica'nın kara albümden hastasıyım. 1-2 sene içinde edinip daha beter hastası olacağım puppets ve justice albümlerinden haberim dahi yok. atakule'deki kasetçiye gidiyorum, "metallica - load geldi mi?" diyorum, "gelmedi ama yeni soundgarden geldi o tarz" diyor adam. adama "yok abi", içimden "saundgardın ne ki la" diyorum. ertesi hafta bi daha gidiyorum, "geldi mi?" demiyorum çünkü raflara dizmişler bile, hemen içeri dalıp alıyorum bir tane. fiyatını şu anda töbe de hatırlayamıyorum. eve gelene kadar elimde evirip çevirip kasetin her bir yanını inceliyorum. ilk dikkatimi çeken uzantıları kırpılmış logo oluyor. içteki masa başı fotosu klasmış. alkolik ve kokainman olarak bildiğim lars tüm fotolarda psikopat gibi çıkmış. favori adamım jason ise en kıyak fotoları çektirmiş yine. kapağın içinde sözlerin yarım yamalak yazmasına kızıyorum, "ulan cdsinde tamdır kesin sözler" diye söyleniyorum. eve geldiğimde walkman'e takılan kaset o gün ve takip eden aylar boyunca baştan sonra defalarca dönüyor. favori şarkım o zaman da şimdiki gibi king nothing, en sonundaki enter sandman repliğini bile farkedip okulda millete yerçekimini bulmuşum gibi anlatıyorum. the house jack built'in sonundaki wooouv wooouv'ları kesin kirk ağzıyla çıkartmıştır diyorum. sıra arkadaşım kapaktaki resmin "balgam ve kan karışımı" olduğunu söylüyor. aynı arkadaş load'un cdsini getiriyor, sözlerin cd'de de olmadığını görüp sevinyorum, fakat daha çok fotoğraf var, hatta birisinde kirk pantolonunu sıyırmış götündeki dövmeyi gösteriyor. thorn within ve ronnie şarkılarını hiç sevmiyorum. hemen arkalarından gelen the outlaw torn'a çok büyük bir haksızlık yapıyorum, çünkü her seferinde, thorn within'e gelince hemen kaseti sonra sardırıyorum. the outlaw torn'u ancak aylar sonra adam akıllı dinleyip süper şarkıymış diyebiliyorum. gameshow'da mac'in albümü yerden yere vurmasına hiçbir anlam veremiyorum.

2007'nin bahar ayları.

load'u 11 yıl sonra hala zevkle dinlerim. bu albüm aynı zamanda metallica'nın beğenerek dinlediğim son eseri. rahmetlinin bize yadigarı. (edit: death magnetic'le dirildi hem de baya sağlam dirildi)
  • genel kaninin aksine gayet guzel oldugunu du$undugum metallica albumu.sert cocuklar sevmese de,until it sleeps,hero of the day,thorn within,outlaw torn,bleeding me gayet ho$ $arkilardir pekala.metallicanin $u anki hali rezildir,o ayri.
  • metallica'nın tarzına southern rock öğeleri katarak heavy metal - hard rock arasında durduğu albüm. hatta hepsinin en iyisi en olgunu (nacizane kanaatimce tabi).
  • haysiyetli bir albümdür, zira, yaptıkları işten kervan yükü para götürmüş bulunan, dolayısıyla samimi olmak gibi bir dertleri bulunmayan eşşek kadar adamlar, aynı kazanç miktarını devam ettirmek içün kitlelerine altı boş "çılgınım deliyim" yazışlarını damardan basma yoluna gitmeyerek, icra etmek istedikleri müziği edip "işte naçizane albümümüz, buyrun" diyerek bu eseri beğeniye sunmuşlardır. ancak, black album sonrası çılgın metalci bünyelerde ters tepki yaratmış, "metallica yumuşadı eaabie, metallica göt oldu eabieeee" ayarında sakızlar çiğnenmiş, bir st. anger gelene kadar güzelim albüm piç muamelesi görmüştür.
    st. anger da inşallah bir on yıl sonra bu tadı verecektir * * *.
  • metallica'nın en depresif albümü.
    ayrıca olayı çözdükleri albüm denilebilir. hiç iddiası falan yoktur, fakat bir bütün olarak güzeldir. ayrıca talk box, wah solo vs. kullanmışlardır.
  • albumde bob rock deyim yerindeyse dokturmustur.bir rock albumunu bu kadar kaliteli kaydetmek her babayigidin harci degildir.ara ara dinlemek gerek ilac niyetine
    (bkz: sinifinin en iyisi)
hesabın var mı? giriş yap