• osmanlı devleti idari yapısında tanzimat'tan sonra vilayet ile kaza arasındaki birim. liva yöneticisine mutasarrıf adı verilirdi.
    mutasarraflık= sancak
  • lazcada eriyen kar sularının oluşturduğu sel demektir..
  • kabileye ait sancağin muhafazasından sorumlu kisi.
  • niyazi koyuncu'nun 24 haziran'da kalan müzikten çıkacak olan yeni albümü: https://itun.es/tr/nwsqcb

albümde sadece bir lazca ve bir hemşince şarkı bulunuyor, niyazi abicim bari sen yapma lazca şarkılar başta olmak üzere hemşince, gürcüce, rumca, megrelce şarkılara ağırlık ver lütfen ileride. fakat bu durum albümün harika göründüğü gerçeğini değiştirmiyor. ayrıca 'kalbime yağan kar' parçasında niyazi koyuncu'ya ceylan ertem eşlik etmiş. çok ses getirir bu parça.
  • kış güneşi anlamına da gelen, kara vurmuş ilk güneş ışığı. lazca kökenlidir bu anlamda kullanılıyorsa eğer.
  • bu sene doğu karadeniz'den çıkan bir başka albüm. aynı zamanda niyazi koyuncu'nun muço pa'dan sonraki ikinci albümü. albüm tanıtımına şöyle bir göz attığımda güzel şarkılarla karşılaştım. özellikle verane, liligum isimli şarkılar gitar-tulum ikilisi açısından güzel harmanlanmışa benziyor. ceylan ertem'in katkıda bulunduğu şarkıyı ise gerçekten çok merak ediyorum.

bunun dışında zannediyorum ki gelecek albümde daha çeşitli bir içerik ortaya çıkacaktır. doğu karadeniz müziğini rumca, hemşince, lazca'dan ayrı tutmak mümkün değildir zira.
  • lazca'da karın erimiş hali anlamına gelir.

düzeltme: imla
  • lazcada karın erimiş haline verilen ad. kar suyu da denilebilir. ayrıca niyazi koyuncunun son albümünün adıdır.
  • çoğulu elviye'dir. (bkz: elviye-i selase)
hesabın var mı? giriş yap