• siradan ve kucuk bir fransiz sehrinin bile ne kadar etkileyici bir tarihi dokuya sahip olabildiginin kanitidir lille. bizde de yozgat, sivas falan var.
  • belçika sınırında olması sebebiyle trene atlayıp hazır buralardayken fransa'dan da bi şehir göreyim diye tek başıma gittiğim harikulade şehir.

açıkçası sıfır beklentiyle gittim, sonuçta sıradan, turistik açıdan pek ün yapmamış küçük ve kuzeyli bir fransız şehri. ama o alışveriş caddeleri, şarap dükkanları, butik pastaneler, durup dururken karşınıza çıkan sanat eseri sokakları sayesinde iyi ki gelmişim dedim.

şehirle ilgili birkaç not eklemek gerekirse;
    - rastgele gittiğim hayvanat bahçesi süperdi, tavsiye ederim.
    - rue esquermoise ve rue de la monnaie hem mimari olarak, hem de alışveriş için çok güzel iki cadde uğrayın mutlaka.
    - r. monnaie'nin üstünde trafiğe kapalı dar bir sokak var vieux murs peterink adında, en sevdiğim yer burası oldu şehirde, görün.
    - üstte bahsettiğim sokağın girişinde aux marveilleux adında küçücük bir pastane var, buranın resmen her şeyi güzel, hele o gözünüzün önünde yaptıkları, kremalı kendilerine has pastalarından mutlaka deneyin
    - meert pastanesinin önündeki dondurmalı arabasından frambuazlı dondurma alın ya da pastanede waffle yiyin
    - guillaume vincent'den çikolata alın
    - belçika biraları yerine lille'in kendi biralarını içmek için ch'ti, la goudale ya da blanche de lille isimli mekanları deneyin. muhteşem lezzetli biralarını es geçmeyin
    - walking tour, sightseeing bus gibi olaylara bence girmeyin, aşırı pahalı. tourism info'dan bi harita alıp kalemle vieux lille bölümünün çoğunu göreceğiniz bir rota çizin ve yürümeye başlayın.. zaten oldukça küçük bir şehir.
    - batı avrupa'nın saçma açılış kapanış saatlerine aşina değilseniz benim gibi rezil olmayın. çünkü belirli saatler dışında restoranlara giderseniz hüsrana uğruyorsunuz. öğle yemeği genelde 11:30-14:00, akşam yemekleri de 19:00'dan sonra servis edilmeye başlanıyor. o saatler dışında çoğu yer servis yapmıyor. ayrıca 19:00'dan önce tatlılarınızı pastalarınızı yiyip, bütün alışverişinizi yapın. o saatten sonra hiçbir yer açık değil çünkü. havanın saat 10'da kararmasına aldanmayın çünkü sokaklar da bir anda boşalıyor ne olduğunu anlamıyorsunuz.
    -tarihi bourse binası, operayı, katedrali falan da zaten göreceksiniz diye yazmıyorum ayrıca.
  • havası soğuk, insanları sımsıcak, nord pas de calais nin incisi, kalbimin sahibi şehir. grande place ı, rihour daki cafeleri, güneşli havalarda tıklımtıkış, rengarenk olan citadelle i, vieille bourse u, güzel sanatlar müzesi, yağmuru, festivalleri...hiç değişmesin istediğim, özlediğim ch'ti başkenti.
  • brüksele 45, londraya 90, parise 60 dakikada (evet trenle) ulasılabilecek fransa şehri. bu nedenle avrupada gezmek için ucak kalkıs noktası olabilecek baskent havaalanlarına yakınlıgıyla goz doldurur. insanları gezmeyi pek sever. cuma günleri sokaklarını takır tukur bavul çekme sesleri doldurur. gideni kadar geleni de olur, turist grupcuklarını sık sık gormek olasıdır.
    bir haftalık kısa bir sürede bile cokca sergi, konser, gosteri ve festival eser gecer bu şehirden . bunlardan birinin kactıgına yanarken bir digerini yakalayabilirsiniz.
    en guzel quartieri vieux lille (eski lille)dir. her gidiste farklı bir mekan kesfedilebilir.
    merkezinde tüm yolların kesistigi grand place bulunur ki caféleri pek hoş ama bir o kadar da pahalıdır.
    sokaklar gece saat 3-4 gibi 10-11 de oldugundan daha kalabalık olur, güvenlidir de üstelik.
  • brukselden haftasonlari akin akin insanlarin gidip alisveris yaptigi, gunesin tadini cikardigi, ve rahat fransizlari gorup imrendigi sehir. benim de sehrimde oyle gunes olsa ben de rahat ve mutlu olurum tabi ki... *
  • ağır ağır ölmekte olan metin kızım. 18 yıl verdik birbirimize. çaktırmicam ama onu çok özlicem. yaşamımda benimle en uzun kalan (bir ömür) - artık kalamadığı için gitmeye çalışan kedim.
  • flamanca adı rijsel olan fransa şehri.
  • çok öğrenci barındırmasından mütevellit günün her saati canlı olan kuzey fransa şehri.

iki sene lozan'da yaşamış biri olarak diyebilirim ki hiç de öyle ufacık tefecik içi dolu turşucuk bir şehir değil lille. toplu taşıma çok iyi çalışıyor, ulaşım gözlemlediğim kadarıyla kolay. oldukça güzel binalara ve parklara sahip, bir kahve içmek için dışarı çıktığınızda dahi gözünüz gönlünüz açılıyor.

süpermarketler genelde akşam 9-10'a kadar açık, cumartesileri de dahil olmak üzere. lozan gibi her yerin 6'da kapandığı bir şehirden sonra büyük kolaylık. pazar günleri rue de gambetta'da kurulan büyük bir semt pazarı var, giysi, toka, sebze-meyve, ne ararsanız var, üstelik fiyatlar marketlere göre oldukça ucuz. (ya da isviçre'den sonra bana her yer ucuz geliyor, bilemiyorum.)
  • lille fransa'nın eskişehiri diyebileceğiimiz sevimli bir öğrenci kentidir. şehirde birçok üniversite bulunması bunun en büyük nedenidir. özellikle hollanda ve belçika'ya ulaşımı çok kolaydır. bir de ingiltere vizeniz varsa tadından yenmez. zira ingiltere, belçika ve fransa arasında mekik dokursunuz. insanları için bir genelleme yapmak mümkün değidir; zira zaman zaman ırkçı tavırlarla zaman zaman da sevecen, sıcakkanlı insanlarla karşılaşırsınız. pazar günleri birçok avrupa şehrinde olduğu gibi sokaklarda in cin top oynar. pazar günkü programınızı önceden yapmanız tavsiye edilir (ya en kötü ihtimal evde yayılırsınız). şehir içi ulaşımı kolaydır. tabi bunda şehirdeki düzen ve uygun sayıdaki nüfus etkilidir. universite des sciences et technologies de lille 1 adında genellikle sayısal bölümleriyle ön planda olan ve villeneuve-d'ascq ta muhteşem bir kampüse yayılmış bir üniversiteye sahiptir. yine çoğu batı - orta avrupa ükesi gibi hayat pahalıdır. her şeye rağmen gerek şehrin imzası olan sanatsal faliyetleri gerekse hiç bitmeyen festivalleriyle özellikle yurtdışında tahsil görmek isteyen gençlere şiddetle tavsiye edilen şükela şehirdir.
  • universite de lille gibi her yaz avrupa'dan seçilmiş 10 öğrenciye burs olanağı sağlayarak inglizce yaz kampına sahip üniversiteyi barındıran fransa'nın kuzeyindeki şehir.
hesabın var mı? giriş yap