• (bkz: ledger recover) servisi sebebiyle benim de emektar nano s'i emekli etmeye karar verdigim soguk cuzdan ureticisi.

firmanin da acikladigi gibi, ledger recover aslinda tercihen aktif olan bir ozellik. ancak boyle bir ozelligin gelebilmesi bize sunu gosteriyor, bir yazilim guncellemesi seed phrase'imizin cihazdan ayrilmasini saglayabilir. oysaki secure element'in ozelligi hic bir kosulda seed phrase'i cihaz disarisina cikarmamasiydi.

simdi ledger kullanicilarinin, kriptolarini koruyacagina dair ledger'a guvenmesi gerekiyor. guven ve kripto malesef iyi bir ikili degil, bir cok ornegini yakin zamanda gorduk. (bkz: ftx)(bkz: celcius)

edit: cuzdanlar hakkinda arastirma yaptikca, ledger live'in ne kadar kullanici dostu oldugunu, ledger'in rakiplerine istinaden ne kadar kullanisli oldugunu farkediyorum. yazik ettiniz yazik.
    simdilik favorim raspberry pi zero kullanarak kendinizin de yapabilecegi seed signer veya tamamen air-gapped olarak da kullanilabilen acik kaynak kodlu blockstream jade.
  • nano s plus ve nano x olarak iki güzel donanımsal cüzdanı olan fransız şirket. ben yıllardır kullanıyorum. bilgisi olmayanlar için bu videoda sıfırdan ledger donanımsal cüzdanı ve ledger live bilgisayar uygulamasını kuruyoruz. rehber niteliğinde. ilgilenenler mutlaka izlemeli. video linki

ürünleri orijinal sitesinden almak en doğrusu. siparişler fransa'dan istanbul'a 1-2 gün içerisinde geliyor. %18 civarı bir tax olabiliyor. ürün linki; ledger satın alım linki

ledger cihazları özellikle ilk defa kullanıyorsak mutlaka önce çok küçük rakamlarla coin transferi yapmalı ve işlemi doğru yaptığımızdan emin olmalıyız.
    bu arada adettendir, bir yatırım tavsiyesi değildir. :)
  • defteri kebirin ingilizcesi.
  • ledger, artık soğuk cüzdanlarına yedekleme özelliği sunacağını açıkladı. bu demek oluyor ki anahtar kelimeler artık cihazdan çıkıp, bölünüp 3 ayrı firmada yedeklenecek. bu isteğe özel bir şey ama kelimelerin şifrelenerek bile olsa cihazdan çıkabilmesi bana kalırsa güvenlik açığıdır. o yüzden bu sıralarda çıkan son nano x 2.2.1 firmware yüklenmemesi gerekiyor.
  • open source olmayan kripto wallet cüzdanı bugün web 3 , ethereum destekli dapp lere bağlanan connection kütüphanesinde bir suistimal gerçekleşti...ethereum dapp lerinin birer güvenlik açığı problemi olduğunu daha önce defalarca belirtti bitcoinciler... tavsiyem sadece bitcoin alın altcoinlerle uğraşmayın.veya open source hardwalletlar kullanın.
  • nano s ve nano x arasındaki farkı veya içerisine kaç tane coin veya ne kadar miktar coin koyabileceğimiz konusunda bilgi sahibi olmadığım soğuk cüzdan markası :)
  • https://www.ledger-cli.org/ uzerinden erisilebilen acik kaynak muhasebe programi. her seyi acik acik duzyazi yazarak kullanilir.
  • (bkz: jen ledger)
hesabın var mı? giriş yap