• marketlerde tortilla diye gazlanıyor. yufkanın olmadığı yerde abdurrahman çelebi.
  • fransızca ineğin okunuşu. (bkz: la vache)
  • marketlerde satılan çeşitleriyle çakma gözleme yapılabilen yiyecek. özellikle bekar arkadaşlar akıllarının bir köşesinde tutsun diye tarifini yazıyorum. şimdi önce yağsız teflon tavayı ısıtın. (ocağın altını hayvan gibi açmayın yanıyor) lavaşı direk atın tavaya. yarısına evde olan peynir çeşitinden koyun. (tercihen tam yağlı kaşar) ikiye katlayın. sonra üzerine hafifçe bastırın ki açılmasın. işte sonra peynirler eriyene kadar iki yüzünü de çevire çevire pişirin. tavadan aldıktan sonra da takır takır olmasın diye iki yüzünü de becel gibi bir yağla yağlayın. oldu bitti. valla tadı da gayet güzel geldi bana. hazırlaması da en fazla 5 dakika. e yiyin gari...
  • "yemek yapmayı bilmeyen/beceremeyen/istemeyenlere pratik öneriler" programı dahilinde tavsiye edilen bir hazır üründür bu aynı zamanda. büyük marketlerden edinilir, paketi açılana kadar nefasetini koruduğundan, oda sıcaklığında muhafaza edildiğinden, açıldıktan sonra da 7 gün yenilebilirliğini sürdürdüğünden, el altında bulundurulmaya da gayet uygundur.

üzerindeki tarife göre kolaylıkla bir peynirli börek(imsi) yapılabilmesinin yanında, hot wrap tadında bişeyler de üretilebilmektedir kendisinden. şöyle ki:

küçük tavuk parçaları az yağda pişirilip, hafifçe kızartılıp, salataya karıştırılarak hazır lavaş ekmeğinin arasına sarılabilir. bu tarifte, herşey gayet sağlıklı olduğundan nazar değmesin diye biraz mayonez ya da yoğurtlu sos * ile durum sağlama alınabilir. daha az sağlıklı olsun derseniz, sosis ya da sucukların dilimlenmesi, salata yerine mayonez-ketçap hadisesiyle yenmesi de mümkündür.

takdir edersiniz ki, gerçek lavaş ekmeği kadar lezzetli olduğu iddia edilemez, hayal kırıklığı ihtimali her zaman mevcuttur, ancak bu durum verilen tariflerin bölünmez bütünlüğüne gölge düşüremez, afiyetle yenmesine engel teşkil edemez. çünkü gerçek lavaşın -mesela bizim evde- açılabilme ihtimali yoktur. kasmıyoruz.
  • azerbaycan'ın itirazı üzerine unesco tarafından ermenistan'ın kültür mirası olmaktan çıkarılan pofuduk ekmek türü.

http://www.cnnturk.com/…ti-lavas-listeden-cikarildi
  • evde yapılması hem ucuz hem kolay yiyecek.

1 su bardağı ılık su
    3 kaşık sıvı yağ
    1 çay kaşığı tuz
    iyi bir buğday unu

suya tuz ve yağı katın. unu yavaş yavaş ekleyip orta karar bir hamur yoğurun. çok sert ya da cıvık değil. kulak memesi gibi.

vaktiniz varsa en az yarım saat streçe sarıp dinlendirin.

mandalinadan ufak bezelere ayırın.

oklava ile açın. açmak kolay. benim gibi italya haritası ya da arabistan haritası açabilirsiniz. insan hamur açtıkça şeklini düzeltiyor. istediğiniz kalınlıkta açın. ben hazır yufka kadar ince açmıyorum. hazır lavaş gibi hafif kalın oluyor.

teflon tavayı yağsız ısıtın. yufkayı koyup altlı üstlü kurutun. yani pişirin. bunu da anlamadıysanız zaten lavaşı boşverin daş yiyin.

pişen lavaşı napacağız?

ben tost yapıyorum.

lavaşı tezgaha serin. evde hangi peynir varsa ortasına dizin. domates biber varsa incecik kıyıp peynirin üstüne ekleyin. bende zeytin ezmesi hiç eksik olmaz. hafifçe sürüyorum yufkaya güzel oluyor. dürüm şeklinde sarıp tost tavası ya da makinesinde basın.

geçen ocak üstü tost tavası aldığımı yazmıştım. süpermiş. onunla ocakta basıyorum. harika dürüm tostlar oluyor.

dominos'ta en ucuz şey lavaştan tost. o da 30 lira. 30 liraya sinangil böreklik un aldım 2 kg. dünya kadar lavaş çıkar. devir evde yapma devri.

üşenmeyin. yapamam demeyin. evde acı acına yatmayın. kalkın silkelenin. kolları sıvayın. hem hareket hem bereket.

youtube'da video çok. evde lavaş videosu açıp en kolayını deneyin.

suyu daima ılık kullanın.
    maya or kabartma tozu kullanmayın ya da çok az kullanın.
    un alacaksanız ucuz un almayın.
    önce sıvıları karıştırıp yoğurmaya başlayın.
    hamuru çok iyi yoğurun. hem stres atarsınız.

evde poşet eldiven hariç mutfak eldiveni varsa takın. işiniz çok daha kolay olur. elinize hamur yapışmaz.

dürümde hayal çok. malzemeler hayallerle sınırlı. yani evde ne varsa ne seviyorsanız kullanın.

tost mak. vs yoksa normal tavaya tereyağ or margarin koyup aynı şekilde kızartabilirsiniz. leziz oluyor. elinizle bastırıyorsunuz.

afiyet olsun.
  • merkezi erzurumdur. çiğ köfte lavaşı, et dürüm lavaşı, hatay tavuk dürüm lavaşı, kebap yanına gelen lavaş, erzurum lavaşının yanında lastik gibi kalır, oyuncak hamurdan açılmışa benzer. erzurum lavaşı tülbentten hafifçe kalındır, fazla değil. diğerleri gibi 1 tane yiyince şişirmez. kuyu tandır yüzeyine yapıştırılır ve pişirilir. zaten izlerseniz pişmesini, maksimum 30 saniyenizi alır, belki daha az. yani o kadar incedir ve bir o kadar da lezzetli. çünkü közde pişmiş döner nasıl hafif tütsü kokarsa bu da öyle kokar. yemeye doyamazsın.
    (bkz: ağzının suyu akmak)

edit: imla
  • arasına nar koyarak yediğim sonra da kendime bi güzel oha çektiğim yiyecek
  • iyiden iyiye tortilla denmeye başlandı bu şahaneye, bunu leman bile yapıyor o mizahi isimlerle dolu menüsü allah'ın lavaşına tortilla diyor.
  • müşterisine özen gösteren* kebapçılarda ana yemek gelmeden önce dumanı üstünde bir halde masaya servis yapılan, yanında tereyağı, tulum peyniri, ezme olmazsa olmaz hamur işi...

lavaştan biraz kopartıp ezmeye veya salataya banmak, tereyağı, tulum peyniri ve kırmızı biber üçlemesi ile orgazm olmak böylesi yerlerde caizdir, sevilir...
hesabın var mı? giriş yap