• (bkz: uruspu)
  • biraz porsche cayenne, biraz evoque ne biliyim, birazcık da infiniti katıp, blendırda karıştırmak istemişler gibi... zaten her yer suv doldu. artık özgün bir model yapmak zor gibi.

değişen piyasa trendleri karşısında, mecburiyetten yapılmış bir model bence... umarım bu suv modası bir an önce biter de, adamakıllı otomobiller ve aynı şekilde arazi araçları görürüz ortalıkta.

nerede o eski mercedes g serisinin ihtişamı???
  • toyota ch-r diyen olmus.

cehalet ve varosluk bir araya gelince böyle seyler cikiyormus meger ortaya.

tanim: suv piyasasinin en cilgin araci.
  • yan komsumla papaz olmama sebep olmak uzere olan sacma sapan bir araba.

herif bir ay kadar once bundan aldi. arabayi aldigindan beri de kafa sikmekten usanmadi. adamin bu hanzomobili almak disinda bir kabahati de yok aslinda, surat yaptigi ya da arabasini bagirttigi vs. de yok. zaten gayet de efendi, sicakkanli, kibar biri oldugunu dusunuyordum onceden de. ama yok kardesim, araba durmadan bagirma halinde. insan gibi kullanmak sanirim mumkun degil.

araba calistigi andan itibaren bas bas bagiriyor. bildigin 30-35 km hizla giderken dahi aman yarabbi sacma sapan bir gurultu cikariyor. sonra yine sacma sapan pat pat pat pat diye bagiriyor ayagini gazdan cektiginde… evlerin arasinda 40-45 metre mesafe var ve ben bu haldeyim, yahu bu adam rahatsiz olmuyor mu bunun gurultusunden? vallahi billahi usandim.

ben de arabalari seviyorum, benim arabam da kucuk ya da sessiz bir araba degil ama bu baska bir sey. cidden hiyar olmak lazim bu arabayi kullanmak icin.

herifin imaji yerle bir oldu gozumde.
  • bugün ufak bir test etme şansımın olduğu high-end sport utility vehicle.

işim gereği bir çok audi marka jipe binmiş olarak inanılmaz derecede audi esintisi yakaladım. çoğu parça birebir alınmış audi'den. far ayar tuşları, direksiyon fonksiyonları, alt klima ekranı, arka yolcu kliması, hafıza tuşları. aşırı detay audi'den direkt alınmış.

görsel

görsel

n'olcak lan derdin bu mu ? diyenler için şöyle izah ediyim #125726038 entry'imde de belirttiğim gibi 2000'li yıllarda rolls&royce, bmw tarafından satın alınmış ve test etme şerefine nail olduğum wraith modelinde multimedia ekranı ve bagaj kapama butonu hariç hiçbir şekilde bmw emaresine takılmadım.

ama 8 milyon civarı fiyatı olan bir aracında kendisine has olmasını isterdim. motoru ilk başlarda gallardo'dan bildiğimiz 5.2 v10 olarak düşünülmüş fakat son bir hamle ile rs6'da, cayenne turbo'da, bentley'in flying spur v8'de görmeye alışık olduğumuz v8 bi-turbo audi motoru kullanılmış. özellikle yıllar boyu v8 kullanmamış bir markanın enteresan bir hamlesi diyebilir.. suv piyasasasının steroidli büyüşüne fazla hızlı bir cevap olmuş urus. fakat bunların haricinde audi; urus için v8'e aşırı odaklanmış. diğer modellerinin haricine 90 beygir ve 80nm tork fazladan kazanmış.

eksi sayılabilecek özelliklerinin haricinde, bir suv olmasına rağmen 6 sürüş modundan biri olan corsa modunda gerçekten yırtıyor. g63'de böyle bir yırtma görmedim şahsen. bu araç hakikaten farklı gidiyor, bitti diyorsunuz hala gidiyor araba.

g63'den daha gürültülü daha sportif ama g63 doğru bir mukayese olmaz, sonuçta bahsettiğim araç safkan terrain hunter. yanılmıyorsam 3 noktadan kilit-diferansiyel olarak üretilen tek seri üretim suv.

urus'a döndüğümüzde, aracın çoğu yerinde "bak lamboya biniyosun he" minvalinde hexagon detaylar çıkıyor karşımıza. koltuk dikişleri, iç trimler, düğme çevreleri. her yerde çıkıyor karşınıza. ama aventador gibi bir ses ve gerçek oto gurmelerinin fantezisi olan atmosferik keyfini beklemeyin. 2-3 bin devire kadar kimseler yok çünkü. sesi patır kütür klasik audi rs6.

konfor ve genişlik olarakta gayet yeterli bir araç ama türkiye şartlarında 8 milyonluk bir aracın konforundan ziyade genişliğini kimse umursamaz sanıyorum.

aile aracı birazda diyenler için ortalama yakıt tüketiminde 25'lerde gezdiğini söylemek isterim.
  • her ne kadar teknik olarak arza fezaya ulaşmış bir otomobil olduğunu, ticari açıdan inanılmaz başarılı olacağını ve tüm bu sürecin doğal sonucu olarak da lamborghini markasına bolognalıların hayal bile edemeyecekleri kadar çok para kazandıracağını düşünsemde. gövde dizaynı olarak inanılmaz orantısız ve çirkin bir otomobil olduğunu düşünüyorum.

son tahlilde piyasadaki en şık tasarlanmış 3 esyuvi* nin de sırası ile
    *alfa romeo stelvio quadrifoglio verde
    *maserati levante trofeo
    *porsche cayenne turbo s

olduğunu ve yeni mezun çinli bir inşaat mühendisinin elinden çıkmış gibi duran tasarımı ile lamborghini urus isimli otomobilin bu 3 nefis tasarıma kıyasla düpedüz zorlama ve en hafif tabirle bile kitsch bir tarza sahip olduğunu düşünüyorum ..

eyyorlamam bu kadar.
  • lamborghini firmasının "asla dizel motor kullanmayacağız" gibi delikanlı bir söylemde bulunup içini doldurmayı başardığı huracan elementlerini tasarıma yedirdiği yeteri kadar güzel olmamış gibi gözüken suv.

zaten motor değerleri ve belirtilen sürüş hissiyatı, bu amaca yönelik çalışılmış olması arap emirlikleri böglesinde bir satış talebine işaret edecektir. sevgili badimin yukarılarda belirttiği gibi maserati levante, alfa romeo stelvio gibi iki estetik abidesi modelin yanında çok ucubik durduğunu kabul etmek lazım.

gelecekte asterion'un sağlarığı ar-ge ile (bkz: lamborghini asterion) daha farklı modellerinin çıkacağına ve daha büyük satış rakamlarını elde edeceğini düşünüyorum.

lamborghini adına güncel modellerde hala en güzel görünüş, oranlar bence huracan'da.
  • overrated bir modeldir
  • biraz infinity fx35 birazda cayenne andıran ama ikisinden de güzel olacak aractir, tabi ben resimlerden bu kanıya vardım, infinity pek tutmadı ama bu sefer bu araç tutacak gibimegeliyor, hem lamborghini hemde suv daha ne olsun.
  • ben bunu emirdağ'da gördüm...

nasıl bi araçsın arkadaş sen!? valla içinde yatarım!
hesabın var mı? giriş yap