• tüküren hayvan a "lama"
    tüküren insan a da "dallama" denir
  • temel britannica lama başlığı altında "bir lama zaman zaman düşünceleriyle başbaşa kalmak için kendi başına bir mağaraya çekilir." şeklinde bir cümle geçiyordu. ve fakat bir lama'nın ne gibi derin düşünceleri olabilirdi? sözkonusu başlığın tibetli rahip ya da keşiş olan lamalardan bahsettiğini anlamam neyse ki uzun sürmedi. yine de arada sırada aklıma o düşünceli lama gelir de eğlenirim. (bkz: dalai lama)
  • ant dağları'ndaki lama'ların da garip bir adetleri var ben size onu anlatayım...

öyle ki, rüzgarlı, yıldırımlı havalarda bu hayvanlar başları birbirine değecek şekilde yere yatıyorlar. neticesinde, eğer bir tanesine yıldırım isabet ederse bütün sürü ölüyor. domino gibi.

"şu dağlarda bir lama olsaydım, olsaydım" türküsü de burdan geliyor demek ki.
  • bilimsel bir deneyle, sinirlendiğinde karşısındakilere tükürdüğü tarafımca kanıtlanmış hayvan.
    evet ilk önce ben tükürdüm ve utanmıyorum. her şey bilim için.
  • şu dünyaya hak ettiği cevabı veren tek canlı.
  • nasıl ki köpekler hav hav, kediler miyav, kuşlar cik cik diye ötüyorsa bu lamalar da ''rehaaa rehaaaa'' diye bağırırlar. şuan kapımda bi tane var da ordan biliyorum.

edit: yanlış bilgilendirme yapmışım bugün öğrendim ki rehaaaa rehaaaa diye bağıran bir lama değil, tavuskuşuymuş. nerden bileyim ben o kuşu sessiz bişey diye hayal etmiştim.
  • bir lama olarak fatma girik (bkz: soz fatoda)
  • metal -ozellikle de celik- ek levhasi
  • severken yanlışlıkla öldürmelik yavrulara sahip hayvan.

ben senin ağzını burnunu parçalarım lan pofuduk!

not: alpaca da olabilirler, farkı çok bilmiyorum.
hesabın var mı? giriş yap