• daha kucukken sanirim ilkokul 1 yada 2 o yaslardayim. annemin okul harcligi olarak verdigi paranin bir kismiyla gider manavdan kucuk yoksa orta boy bir lahana alir sonra sessiz bir yerde cig cig yerdim. o kadar cok severdim ve hala seviyorum hatta az once yine cig cig gumlettim. tabi o yaslarda yanlis gibi gelirdi bu davranis bana hatta durumdan suphelenen manav amca sorardi napiyosun buna diye bende annem istiyor derdim.. hey allahim ne gunlerdi yahu.. umarim bi zarari yoktur zira haftada bi yerim cig cig..
  • lahanayla hangi yemegi yaparsaniz yapin, sonunda aslinda tat olarak hep kapuska yapmis oludugunuz icin... butun yollari hep kapuskaya cikan sebze.

lahana corbasi: kapuskanin sulusu
    lahana kavurmasi: kapuskanin suyunu cekmisi
    kapuska: orta sulu lahana
    lahana sarmasi: susuz pirincli ve zeytinyagli kapuska
    etli sarmasi da etli kapuskadir muhtemelen.

gercekten, iki haftadir farkli lahana pisirmeye calisiyorum, butun sonuc hep, temelinde kapuska.
  • kansere karşı etkili olduğu bilinen sebzelerin başında gelir. bol miktarda b, c ve e vitamini, potasyum içerir. özellikle meme ve rahim kanserine karşı etkilidir. vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. kandaki şeker miktarını düşürür. sarılık ve safra kesesi hastalıkları için iyidir. astıma faydalıdır. bağırsak kanserine karşı etkili. lahana isotiocyanates içeriyor. abd'de yapılan bir araştırmaya göre, haftada bir gün lahana yiyenlerin bağırsak kanseri olma riskleri üçte iki oranında azalıyor*.
    afiyet olsun
  • kukurt icerdigi icin pi$tigi yerde patlami$ rogar etkisi yapan sebze...
  • kısırla birlikte süper giden sebze. bu anlamda marulun muadilidir.
    mis gibi haşlanmış lahana yapraklarının arasına kısırdan bir kuple konulur ve afiyetle yenilir.
  • mevsimi geçtikten sonra içindeki kükürt oranı arttığından ötürü mevsiminde tüketilmesi önerilen sebze.
  • ilhami mahlasıyla üçüncü selim'in kaleminden lahana sevgisi:

mevsim-i dey'de çıkar meydana çün er lahana.
    havf etmez berdden, çün merd-i server lahana.
    gürz-i keykaavûs'a benzer gerçi şeklü heybeti.
    can verir insana çün berk-i gül-î ter lahana.
    bamya gibi dizilmez, yüz bini bir rişteye.
    sanki arslandır ki gerdûneyle gezer lahana.
    ansız olmazmış, bilindi; hiçbir zevk u sürûr.
    sohbet-i helva olur mu, olmasa ger lahana.
    yazsa ilhami sezadır her ne denli medhini.
    lahana'cim, lahana'cim lahana'cim, lahana!..

- günümüz diliyle -

kış mevsiminde çıkar ortaya erken lahana.
    korkmaz soğuktan, başta taşınan insanlar gibidir lahana.
    gerçi biçimce, görünüşçe keykaavûs'un* topuzuna benzer
    can verir insana çünkü taze gül yaprağı, lahana.
    dizilmez yüz bini, bir ipliğe, bamya gibi.
    arslandır o, arabayla gezer sanki lahana.
    hiçbir zevk ve mutluluk, anlaşıldı, olmazmış o'nsuz.
    olur mu helva söyleşileri, olmasa eğer lahana.
    lâyıktır, ona ilhamî, ne türlü övgüler yazsa.
    lahanacım, lahanacım, lahanacım, lahana!
  • büyük bestekâr, makam mucidi ve padişah ııı. selim'in, hakkında ilhami mahlasıyla nefis bir övgü şiiri yazdığı kış sebzesi.

.

mevsim-i deyde çıkar meydâna, çün er lahana
    havf etmez berdden, çün merd-i server lahana

gürz-i keykâvus'a benzer gerçi şekl ü heybeti
    cân verir insâna çün berg-i gül-i ter lahana

bamya gibi dizilmez, yüz bini bir rişteye
    sanki arslandır ki, gerdûneyle gezer lahana

ansız olmazmış bilindi, hiçbir zevk ü sürûr
    sohbet-i helvâ olur mu olmasa ger lahana

yazsa ilhâmî sezâdır, her ne denli medhini
    lahanacım, lahanacım, ben mükerrer lahana

.

(fâ'ilâtün fâ'ilâtün fâ'ilâtün fâ'ün)
  • gördüğüm yerde sarılasım gelir bu sebzeye. bir garip sevgi. tercih ettiğim tüketme yöntemi çiğ çiğ yemek. güzelce yıkadıktan sonra dişlerimi geçirip çıkan seslerle doyuma ulaşırım. eğlencelidir de. tencere dolusu sarmasını gözümü kırpmadan mideme indiririm. turşusunu görmem ağzımın sulanmasına yeter. lahana gibi giyinmeyi çok severim. sapına gelince me demem. önceki hayatımda lahanaydım galiba.
  • yemek değil belki ama salata şeklinde yaparsanız kapuska formundan bir nebze de olsa kaçabileceğiniz sebze. coleslaw yapabilirsiniz veya lahanayı incecik kıydıktan sonra tuz, yağ, limon, sirke ve pul biberle ovup içine bir tane de beyaz soğan doğrarsanız güzel bir salatanız olur.
hesabın var mı? giriş yap