• hayranlik uyandiracak kadar ozenli entry giren sozluk yazari..
  • bilmiyorum ününe biraz yaklasmak adina sozlugu "sosyal kaygi" nesnesine donusturmus kac insan vardir ama, yazdigi hic bir seyde bilgisini gozumuze "batirmadigi" icin, egosunu sadece bir yandan bir kitleyi asagilamaya burundurmedigi icin, "bunlari biliyor muydunuz? ben biliyorum!" mesajlarindan uzak olup, bilgisini cicice paylastigi icin sozlugun en iyi yazaridir gozumde. iyi ki var.
  • hala okumamış, rastlamamış yeni yazarlara tavsiye edebileceğim iyi yazar. ne yazardı be, hey be. vay vay vay. ne günlerdi. uzaktan uzaktan platonik aşk gibiydi sevgim. hatta otis kendisine yazıyor galiba diye otisi de silmiştim bir dönem. şimdi lacrima yazsa bunu bile kabullenirim. acımı içime atarım ama başımı eğmem. aşk biraz da gurur çünkü. biraz da gözyaşı.
  • bana göre yazdığı dönemlerde sözlüğün en iyi yazarı olduğu gibi şimdilerde de en kaliteli içerikleri üreten twitter kullanıcısı: https://twitter.com/pelinkesebir (bkz: pelin kesebir)

sebebine gelecek olursak; polemiği, siyaseti, reklamı, çıkarı, olumsuz düşünceleri yok. sadece saf bilgi içerikli, özenle yazılmış pozitif duygu ve düşünceler üretiyor. bu durum tahminimce biraz da mesleğinden gelse de çok önemli bir meziyet olduğunu düşünüyorum.
  • son enrtysini 2011 yılında girmiş aşmış yazar, bilgi küpü, kelimelerin efendisi. kıymetli yazarın yazdıklarını okuduktan sonra kendi yazdıklarım gözüme şöyle gözükmeye başladı: "kar yağdı, köye gittim, biçerdövere bindim, gece yıldızlar vardı, buğday tarlası çok güzel, insan ruhu bık, bık, bık..."

bu entryi de sol frame'de gözüksün, insanlar fark etsin ve 736 tane de olsa o entryleri okusun diyerek bir insanlık vazifesi bağlamında yazdım.
  • 2012 yilinin en iyi karma performansina sahip sozluk yazari. (bkz: eksistats odulleri)

secilme: karma veritabanindaki 2012 yilina ait degerlerin ortalamasi.
    http://www.eksistats.com/…php?page=tek&nick=lacrima

- aday performanslari:
    lacrima: 870.24 ortalama karma puani
    talkingheads: 865.69 ortalama karma puani
    3141592653: 860.86 ortalama karma puani
    justinianus: 855.12 ortalama karma puani
    mervan: 847.24 ortalama karma puani
    ornette: 842.62 ortalama karma puani
    gauche: 837.98 ortalama karma puani
    noschoolnojobnoproblem: 834.49 ortalama karma puani
    ben: 834.25 ortalama karma puani
    visvisa: 826.51 ortalama karma puani
    damon: 825.41 ortalama karma puani
    jamer gene: 821.65 ortalama karma puani
    tini: 820.33 ortalama karma puani
    saruman: 816.94 ortalama karma puani
    eye queue: 815.33 ortalama karma puani
    supernova: 815.02 ortalama karma puani
    bee: 812.5 ortalama karma puani
    godot yu hacklerken: 806.59 ortalama karma puani
    forklift: 804.29 ortalama karma puani
    nop: 801.45 ortalama karma puani
    gebura: 800.76 ortalama karma puani
  • sözlüğün en kaliteli hatta ve hatta tek yazarı. onunla karşılaştırdığımızda hepimiz birer replicantız aslında. sözlük denen bu demonic ortamda ecişler bücüşler yecüc ve mecücler fink atarken araya karışmış bir insan o. ona birşeyler yazmak öylesine zor ki. daha başlığını açar açmaz çoktan sol bacağıma kramp girmişti bile. ilk cümleyi bitirdiğimde sağ elim işlemez oldu. allahtan ambidextrousum diye sol elimi kullanmaya kalktım; taş oldu. boyundan aşağısına inme indi. burnumla yazıyorum bu satırları. onun binbir özenle yazdığı yazıları okurken bir dirhem olsun feyz alamamış olmamın utancına aldırmadan devam edeyim diyorum ama ismini zikredip onu yaratan rabbime şükretmekten öteye geçemiyorum bir türlü.

daha da yazar hislerimi bir nebze olsun ifade etmek için daha da çırpınırdım ama burnum aktı biraz ara vereyim bari.
  • utanmasa imha edilmi$ iskenderiye kütüphanesindeki kayip bilgileri dahi ögrenecek bilgi deposu,enformatik baglamda sözlügün en iyi yazari.
  • alain de botton'un anlattığına göre, virgina woolf, marcel proust okumaya başladıktan sonra uzun bir süre kalemi eline alamamış. çünkü proust, (ki bana göre de öyledir) o kadar olağanüstü ve büyüleyici yazıyormuş ki, o muhteşem proust satırlarını okuduktan sonra ne yazarsa yazsın, son derece berbat olduklarını düşünüyormuş, wolf yazdıklarının. işte proust'un bu türden bir yan etkisinden dolayı, woolf yazarlığı bırakma noktasına kadar gelmiş. "iyi ki de inat etmiş ve bırakmamış", diyor botton. "yoksa woolf romanlarından mahrum kalırdık"
    ben de ne zaman bir lacrima entry'si okusam, bırakın sözlüğe yazmayı, iki kelimeyi bile art arda getiremez hale geliyorum bir süre. büyük yazarların okurları üzerinde böyle bir yan etkisi var demek ki.
    benim wolf olmak gibi bir iddiam yok, sadece ve sadece lacrima'yla aynı ortamda yazdığım için kendimi mutlu hissediyorum diyecektim, sonra düşündüm: 3 ya da 4. nesil olsam bu mutlulukta bir gerçeklik payı olabilir ama 9. nesil biri olarak, 9 senede toplamda 700 küsur entry girmiş bir yazarla sözlük kardeşliğimiz sadece teorik olarak sözkonusu olabilir ancak.
    neyse lafı uzattım.
    ben bu sözlüğün woolf'u değilim ama bana kalırsa lacrima ekşi sözlüğün proust'udur.
  • birkaç entrysini okuduktan sonra kim olduğu konusunda bende bir merak oluşturan, nickine yazılanlardan anladığım kadarıyla aynı okulda* okuduğum, aynı anda mezun olduğum ve muhtemelen kızkardeşini tanıdığım kişi. kendisi, uzaktan takip edebildiğim kadarıyla, okulda doğru dürüst iki laf edebildiğim yegane insanlardan olan ikizinden daha komik bir insandır. hiç unutmam bir keresinde cem yılmaz gelmişti okula ve bütün millet bi çadıra doluşmuştuk onu izlemek için, ve tam askerlik anılarına başlarken lacrima arkalardan gelip önüme geçmişti, neyseki hacim olarak fazla yer kaplamadığından bunu dert etmemiştim. derken cem yılmaz o ünlü "kulak memesi kıvamı" esprisini yapmıştı ve ben bu espriye "muhaha! ulan ne adamsın bea!" diye gülerken lacrima memnuniyetsizliğini belirterek homurdanmıştı. yıllar sonra o esprinin ne kadar iğrenç olduğunu anlamış bulunarak lacrimaya hak veriyor, espri anlayışı önünde saygıyla eğiliyorum.
hesabın var mı? giriş yap