• evrim sürecinde yitirmeseydik, bambaşka ve çok daha zevkli hayatlarımız olacağını hayal ettiğim organdır. kuyruklarımızı gizler miydik telaşımızı, isteğimizi, sıkıntımızı çok belli ediyor diye. yoksa saçlarımız gibi süsleyip püsleyip binbir şekle soktuğumuz bir teşhirlik uzantımız mı olarlardı. bir yemek masasına oturduğumuzda nerede, nasıl durmaları münasip olardı ya da kalabalık ortamlarda nasıl çözümler üretirdik sıkışmamaları için. tüyler makbul mü olardı yoksa traş etmek mi gerekirdi ya da kadınların kuyrukları tüysüz, erkeklerinki tüylü mü beğenilirdi. ideal insan kuyruğu, güzel kuyruk, heybetli kuyruk, yakışıklı değil ama sempatik kuyruk çeşitleri nasıldı. kuyruğumuzu kullanarak yaptığımız sporlar, oyunlar nelerdi ve çocuklar okullarda arkadaşlarının kuyruklarını hedefleyen ne gibi can acıtıcı şakalar geliştirmişlerdi. insanın beğendiği insana ayıp mıydı gerçekten sallaması yoksa kuyruğunu gizleyenleri güvensiz mi bulardık ikili ilişkilerde. velhasılkelam, buradan kınıyorum atalarımızı kuyruğumuza sahip çıkmadılar diye! bir kuyruğum olsaydı canım sıkılar mıydı hiç şimdi; peşinden koşarak döner döner olduğum yerde, sonra mutlu yorgun uyurdum göğsüme kıvırıp güzelce.
  • kedilerin -hani gorsen marie antoinette dersin misali- salina salina yururken boyle saga sola s harfini andiracak sekilde salladiklari uzuvlari. ayni olayi inekler yaptiginda o havayi bulamazsiniz mesela, bu durumda kuyruk en cok kediye yakisir diye bir cikarimda bulunabilirim ama o zaman ebru gundesten ne farkim kalir?

ne bileyim disaridan bakinca gayet islevsiz bir uzanti gibi gorunuyor, bahsi gecen sekilde sallandiginda kediye bir guzellik bir hava katmasi disinda ne ise yarar ki diye dusunuyor insan. kediye sorsan "ellesme lan, dengemi buluyorum" ya da ne bileyim "bir nevi anten sekerim, fazla kurcalama istersen parazit yapiyo" gibi bir seyler soyleyebilir, bilemem. kendi adima konusacak olursam, otururken yan tarafina hanim hanimcik toplayisini, giderken veda icin uzatilmis mendil sallayan narin hanim kolu misali sahneyi son terkedisini, keyifliyken araba silecegi misali bir o yana bir bu yana savurusunu, ayu komsumun kapisini gum diye kapattiginda irkilip dikisini gorunce o kuyrugu cekesim mincirasim geliyor, kendimi zor tutuyorum. bir de patilerine duydugum derin hisler var, dikenine katlanilan gul misali. millet beni sapik sanmadan bitireyim su entryi. velhasil-i kelam, kuyruk havasi batasica kedilerin olmazsa olmazi.
  • inanılır gibi değil belki ama bir arkadaşımın ricası üzerine ırım kırım ederek katıldığım, yarışma bittikten sonra ise bizi bi daha çağırsana ya dediğim, yarışırken inanılmaz eğlendiğim trt 1'in yeni yarışma programı
    hayatı boyunca kamera karşısına geçmemiş biri olarak ben, 0 rahatsızlık ve heyecanla günü tamamladım. bunun tek nedeni ise rejisinden, yapım ekibine, sunucusundan yönetmenine kadar herkesin inanılmaz sıcak kanlılığıydı bence

umarım yolu güzel devam eder, çünkü gerçekten bir yarışma programı

edit: tabikide finale kalarak para ödülü kazandık
  • blu tv'de görüp izlediğim kısa film. yönetmeni yiğit hepsev imiş. fatih al'ın oynadığı kısa filmin senaryosu çok hoşuma gitti. böylesine özgün ve farklı, absürt kurguları çok severim. beğendim. umarım yönetmenin başka filmlerini de izleme şansımız olur.
  • blu tv'nin yüz akı, son zamanlarda izlediğim en güzel kısa filmlerden. büyülü gerçekçiliği öyle güzel yaşatıyor ki, izledikten sonra bile sahneler ara ara aklınızda dönmeye devam ediyor.
    (bkz: hangisini keseceğinizi nerden biliyorsunuz?)
  • onu oraya monte eden ve bugünlere dek taşıyan evrimsel oluşuma teşekkürü borç bildiğim uzuv. nasıl da uygun yerde, nasıl da kararında bir boyda!

cazibesini hiç yitirmeyen bu şahane oyuncak, yavru köpek sahiplerine köpeğin uyuduğu anlar dışında tek sakin sakin oturma sansını veren şeydir.
  • içten takma motora sahip yelkenlilerde kullanılan bir güç aktarım sistemidir. motorda bulunan yatay mil, kuyruk içerisinde önce dikey, daha sonra skeg üzerine bağlanmış yatay bir pervane miline bağlanır.

önce yatay, sonra dikey ve tekrar yatay geçişler "z" şeklindedir ve büyük gemilerde kullanılan "z-drive" ile büyük benzerlikler gösterir. aralarındaki tek fark, z-drive tüm azimutlarda dönebilirken, kuyruğun sabit ve arkaya bakar şekilde tasarlanmış olmasıdır.

standart şaflı sisteme göre avantajları; yatay olarak tekne içerisinde aktarma sisteminin çok az yer kaplaması, bakım gerektiren salmastra sisteminin bulunmaması ve pervanenin tam yatay pozisyonda bulunmasıdır.
  • iki kafalı adamın kafalarından birini kesmesini anlatan 2019 yapımı kısa film. kuyruk da kesilen kafadan kalan diğer sağlam kafalı vücut oluyor bu durumda. hikaye, kafasını kesen adamın çöp konteynerına komşu kızıyla yürümesi üzerinden ilerliyor. ilginç bir çalışma.

--- spoiler ---
    - sizin bu kafalar karışmıyor mu?
    - kafan karışmıyor mu diyorsunuz yani?
    - hayır yani hakikaten hangisini keseceğinizi nereden biliyorsunuz? hani hangisi gerçekten siz? ne bileyim, ben bilemezdim. insan sonuçta nasıl anlayabilir ki?
    - anlamıyorum, canımı sıkanı kesiyorum.
    - öylece?
    - öylece.
    - peki sigorta filan karşılamıyor mu bunu?
    --- spoiler ---
  • acayip eğlenceli bi yarışma...

yarışma milletin kuyusunu kazma üzerine kurulu, ben bunu sevdim... beni de alsınlar :)

hiç kavga dövüş de yok, mis gibi yarışma...
  • bu yarışmada benim dikkatimi, yarışma için oraya gelen seyirciler çekiyor...

sanki adamların önünde at kesiyolar lan, suratlar hep beş karış... ıcık gülün be arkadaş, çok mu zor?!
hesabın var mı? giriş yap