• (bkz: queer)

kuir şemsiye bir kavramdır; heteronormativitenin karşısında duran herkesin buluştuğu bir şemsiyedir bu. kuir insanlar, "ben benim, cinsiyetler ya da cinsel yönelimlerin bir önemi yok benim için" derler. her varoluş kişisel ve eşsizdir, bu yüzden tek bir düz cinsellik olamayacağı gibi; tek bir eşcinsellik, biseksüellik ya da transeksüellik de olamaz. herkesin cinsel yönelimi ve cinsiyeti kendine ait ve eşsizdir. gay kümesi, lezbiyen kümesi, trans kümesi... vb diye kümeler yoktur. kuir insanlar kümesi vardır ve bu insanlar kendilerini tanımlamada sınırsız özgürdür.
  • koc universitesi lgbt toplulugunun adi.
  • kuir kelimesinin türkiye'de kabul görmüş kullanım şekli. bir de bu adla düzenlenen film festivali var. (bkz: kuir film festivali)
  • (bkz: queer)
  • tarikat üyesi gibi lgbti+ bireyi denmektense, kuir -- hatta çok zorlanırsa küir -- denilmeyi tercih ederim yalan yok
  • heteroseksüel veya cisgender olmayan, cinsiyet kimliği, cinsel yönelim veya her ikisini de içine alan bir şemsiye terimdir. lgbt tanımlarını tekrar yapan; bunların cinsel olduğu kadar sosyolojik, entelektüel ve politik açılımlarıyla tarihsel, kültürel gelişimlerini de anlatan teori. queer, türkçede "garip, tuhaf, yamuk" gibi olumsuz nitelikler taşıyan bir kelime olmakla birlikte politik ve teorik meselelerde kullanılması 1990'larda başlamıştır. özellikle new york'ta kurulan queer nation adlı aktivist grupla birlikte özellikle akademik alan da dahil olmak üzere yapılan faaliyetlerle birlikte kavram somutlaşmıştır.
  • vay arkadaş daha neler öğreneceğiz.
hesabın var mı? giriş yap