• özellikle ingiliz ve amerikalıların 2. dünya savaşı sırasında almanları tanımlamakta kullandıkları sözcük (bkz: band of brothers)

yabani ot anlamında da kullanılır.
  • ing. (argo) alman kotu anlamda. (bi nevi ibne alman demek oluyo).
  • turkiye hakkinda son derece izlenesi uc videoluk bir seri yayinlamis youtube kanali. izlenesi diyorum cunku gercekten oyle, fakat ne kadar isabetli bilgiler iceriyor? orasi mechul.

eger serinin ikinci videosunu dikkatli izlerseniz, kapitalizmin dunyadaki en buyuk temsilcisi abd'nin sirf kapitalist duzenin devami icin tum dunyayi nasil yuzyillarca geciktirdigini gorebilirsiniz. 1950lerde sovyetlere karsi baslayan propaganda destekli istihbarat savasinin ortadogu ve turkiye'yi ne hale getirdigini menderes'ten itibaren gormek cok kolay. sovyetlerin gerizekaliligi sebebiyle fasist-otoriter cizgiye kayip halk destegini kaybederek sonunda cokmesi sonucu yillarca abdye dengeliyici unsur olan sovyet istihbaratinin buharlasmasiyla, tum bolgede sovyetlere karsi beslenen islamci olusumlarin butun ulkelerin icinden nasil gectigini cok guzel gostermis. fakat tum bunlari gosterirken bir kez olsun abd'den, hepsinin nasil abd politikasi oldugundan bahsetmis mi? tabii ki hayir.

turkiye siyaset tarihini gozden gecirmek icin eglenceli bir seri, fakat hicbir sey bilmiyorsaniz klasik amerikan propaganda yontemiyle gercekleri eksik vererek kuklalari tutan elleri kadraj disinda birakarak tarihi manipule etmek ve yanlis sonuclara varmak suretiyle gercekte ne oldugunu bilmeden "abi islamcilar baskilanmasaymis boyle olmazmis yeaa hep laiklikten bunlar" diye etkilenirsiniz videodan. kapitalizm ve islamciligin nasil tum cografyanin kanseri oldugunu goremezsiniz.
  • bazı konularda eksiklikleri olabilir evet doğrudur neredeyse 3 film uzunluğunda türkiye belgeseli yapmış kendisi ve bunun içinde yaklaşık 10 tane kitap okumuş çoğu almanca yine de eksiklikler tartışmalar olabiliyor. mesela turgut özalı oldukça övmüş ama türkiyede de hala daha çok tartışmalı bir isim özal özellikle özelleştirmeler konusunda. benim fikrim pek yok ama bence özal tam ortada, türkiyeye iyiliğinin çok dokunduğu konular da var zararının çok oldukları da

ermeni soykırımı ile ilgili söylediği şey de ermenilerin techir edilmesi ve techir edilirken açlık, soğuk hastalık gibi durumların gözardı edilmesi yüzünden buna kasıtlı bir soykırım olarak bakılıyor bazı kesimler tarafından.
    ermeni soykırımı biraz uzun hikaye de sonuç olarak hiç bir devlet masum değil ve ben osmanlının da çok masum olduğunu düşünmüyorum, diğer yandan osmanlının techir edilen kişilere yemek su soğuktan korunmak için barınak sağlayacak bir kaynağının da olduğunu düşünmüyorum. o dönemde doğu karadenizde insanlar ağaç kabuğu, yaprak ot falan yiyormuş ki doğu karadenizde yemek büyük sorun, bugün hala daha hangi otun yenilebileceğini falan küçük ilçelerdeki insanlar bilir.

ermeni soykırımı o yüzden ne %100 soykırım ne de %100 yalan diyebilirim ben zaten bir çok organizasyon tarafından tartışılıyor kasıt var mıydı, kasıt yoksa bile soykırım sayılmalı mı vs ama benim işim değil bu. vakıfların ve devletlerin özellikle de türkiye cumhuriyetinin ilgilenmesi gereken bir şey.

krauta gelirsek bana göre must watch videoları var ki zaman içerisinde bu videolar ne kadar doğru, vizyonlu olduklarını kanıtladı. yanlarına çok kısa özetlerini yazacağım videoların

yahudi soykırımı ile ilgili çok iyi bir video
    history does not repeat unuttum bunu
    https://youtu.be/vof7kcom6ey sürekli yapılan dresden bombardımanı mağduriyeti ve bu propagandanın sscb ürünü olması. -müttefik bombardımanları haklıydı-
    https://youtu.be/hhmat3bluau çin halk cumhuriyeti ile ilgili bir video, trump'un nasıl çine karşı harekete geçeceğim deyip pek çok şeyde çin'in eline büyük kozlar vermesi, pek çok ülkeyi çinin yanına itmesi (bkz: #133976822)
    https://youtu.be/vccx_xtldiy noam chumksy nin neden çöp olduğunu(intihal, yalan vs) anlatıyor ki rusyanın ukrayna işgalinde de bu elemanın rusyayı savunması bunu kanıtlar nitelikte.
    https://youtu.be/wim0yakenoq suudi arabistan'ın geleceğinin neden hiç parlak olmadığını anlatan bir video. bu tür aşırı kaynak zengini ve kendi halkının eğitimine yatırım yapmayan ülkelerin sonunun hep kötü olduğunu gösteriyor
    https://youtu.be/vtymasr3t48- temel avrupa nedir bilgisi, çok da önemli değil ama ilginiz merakınız varsa,
    https://youtu.be/iqe6vvdk4c8 -bunun özetini geniş tutalım önceden değerli bir arkadaşa yazmıştım onu yapıştırayım: başta isviçrenin tarafsızlığı bırakıp(ki çok büyük olay) soğuk savaş dönemindeki finlandiya/isveç tarafsızlığına geçişini veya geçmesi gerektiğini, sonra tarafsız olmanın aslında silaha hiç para harcamamak değil de çok para harcamak olduğu(isviçrede her erkek zorunlu askerlik yapıyor ve 9 yıl boyunca devlet tarafından hibe edilmiş silahı ve yedek ordu görevlisi olarak savaş durumunda askere çağrılabiliyorlar mesela) aksi takdirde tarafsızığın seni yok edeceği(burada polonya, belçika, hatta almanya önce südet bölgesini işgal edip tarafsız olmaya zorladığı çekoslovakya, günümüz ukraynası gibi pek çok örnek var bunların hepsi de tarafsızdı)
    isveçin ve finlandiyanın tarafsızlığının bitmesi ve bunların sonuçları çünkü isveç batı bloğu için sürekli bir fren etkisi görüyordu örneğin,
    tarafsızlığın kimsenin sana saldırmaması değil herkesin potansiyel bir tehdit olduğu,
    sırbistan ve avusturyanın tarafsızlığı üzerine; bu iki ülke de galiba parasına bakan tarafsızlar olacaklar yani zamanında isviçre her zaman işine bakmış parasına bakmış tarafsız kalmış italyada mafya ile hep iş yapmış, nazilerle iş yapmış falan ama artık bırakmış bunu şimdi de sırbistan ve avusturya bunu üstlenecek gibi.
    irlanda ve isviçrenin eski finlandiya ve isveçin rolünü üstlenmesi gerektiği vs
    + olarak da yugoslavyanın tarasızlığı ve bütün parasını silaha harcaması ama bunun da büyük bir şekilde ters tepebileceği-iç savaş ve bu silahların silah tacirlerine satılması vs vs
    +nazilerin pek çok ülkeye "tarafsızlığını garanti altına almak" için saldırdığını da gösteriyor videoda
  • kraut adındaki youtube kanalını tavsiye ederim. analizleri çok derin ve kimin gerçeklerle karşılaştığında ona kızacağını pek te sikine takmaz. o yüzden zaten çoğu videoları genellikle 60% like 40% dislike gibi gider. soldaki sjw ve bütün gerizekali ultra liberal soyboyları nasıl vura vura tokat manyağı yapıyorsa, aynısını da sağdaki ırkçı ve dar görüşlü çomarlara da yapıyor. iki tarafında beyinleri nasıl yıkanıyor ve bu nasıl kontrolü, yani "establishment"in işine geldiğini anlatır. trumpın çok konuştuğu ama aynen o kadar da zayıf kaldığı çin problemini ve dünyanın değişim noktasına gelmesini, japonların nasıl aslında ikinci dünya savaşı öncesi liberal ve demokratikken "aniden" ordunun 180 derece dönüp zayıflamış imaratora karşı dönüp diktatörlük ilan etmesi, nazi almanyada miliyetcilerin neden bu kadar sempati kazanması, dresden'in yerle bir edilmesinin arkasında olan bitenler, italya'da faşizmin nasıl yavaş yavaş alıştıra alıştıra yerel halka "umrumda değil" metoduyla kabul ettirilmesi gibi cok "controversial" tarihsel temaları baz alır kraut kardeşimiz. ayrıca benim en sevdiğim videosu the power of nonsense videosu'dur ki benim gozumde toplumlar nasıl manyaklaştırılır, tarih nasıl degiştirilir, çok cahil insanın bir araya gelmesinin ne kadar acınası ama bir o kadar da tehlikeli durum olduğunu ve propagandanın ne kadar önemli bir silah olduğunu gösteren bir videodur. ayrıca türklere ilgisi vardır ki türk tarihi ile ilgili ikinci 1+ saat videosunu hazırlamaktadır. ilk videosu "hititlerden atatürke"'dir, ikincisi ise "atatürkten erdoğana" olacaktır.
  • hititlerden atatürk e videosunda daha ilk 5 dakikası içinde nekadar araştırmacı birisi olduğunu şöyle anlatayım.

"bronz yapmak için kalay (tin ) ve bakır gerekir fakat anadoluda kalay yoktu" diyor arkadaş .

halbuki google a girip "ancient tin mines in anatolia" yazarsanız :

google link

linklere bakarsanız da :
    cambridge uni araştırması
    linkini göreceksiz tarih 2015

hıyar doğru düzgün arama bile yapamıyor . boş atıyor.

videonun sonlarında da bahsettiği sözde "ermeni" soykırımı ile ilgili sadece ermeni bir tarihciyle konuşmuş. gercekten çok derin ve ayrıntılı araştırmacı ve analizci
  • son derece detayli bir turk tarihinin verildigi etkileyici bir youtube kanali:

https://www.youtube.com/watch?v=xgjijhv8p0w

https://www.patreon.com/kraut_and_tea sayfasindaki aciklama yazisi:
    "
    ı started this channel years ago, expressing my anger a police coverup of a crime. and from there on this channel has grown, declined and persisted. ı was once clustered into what is called "anti-sjw" youtube, but ı mostly made videos on the topics ı was interested in, mostly after reading books on them. ı believe a good way of describing what ı do, is that ı don't chase trending topics, or try to play a game to win the youtube algorithm, ı just want to make videos. good videos, interesting videos, that get people interested in a topic. every time ı sit down and start writing the script for one of my projects a thought that goes through my mind is always "how can ı make this so it will still be interesting and worth watching 20 years from now?

this channel has been through a lot of ups and downs over the years, but will for the foreseeable future continue. and also involves you, the patron. because it is the patreons to who ı present possible topics and who then vote on what ı make next.
    "
  • almanca özgün anlamı "ot" (herb) ve "lahana turşusu" gibi kelimelerle ifade edilse de, amerikan ingilizcesinde ikinci dünya savaşı'ndaki nazi askerleri ve genel olarak almanlar için olumsuz anlamda kullanılmaya başlanan kelime. özellikle inglourious basterds filminden hatırlanabilir.

https://en.wikipedia.org/wiki/kraut
  • band of brothers'da da sıklıkla geçer nefreti betimlemek için. hatta arkadaşını beyin ameliyatı yaparak kurtaran doktordan bile this ''kraut doctor saved him'' gibisinden bahsediliyordu.
  • üç videoluk türkiye tarih serisini izledim. güzel, emek verilmiş videolar olsa bile oldukça boşlukları vardı özellikle son videosu ya bilerek bahsedilmemiş ya da yurtdışından bu bilgilere ulaşmanın zor olmasından dolayı darbe dönemi; hem öncesi hem sonrası olarak yüzeysel ve eksik geçilmiş.
hesabın var mı? giriş yap