• kral tv'nin yayina ilk basladigi gunu bayagi net hatirliyorum, cok kucuktum ve cok heyecanliydim. bir arkadasimla "ilk klibi aklimizda tutalim seneler sonra soyler hava atariz" diyp zin zin zin efektiyle televizyonun karsisina gecmistik. sacma bir dusunce sistemimiz vardi 10 yasinda falandik sonucta.. ilk gun balonlar falan vardi studyoda. sonra atakan diye uzun sacli tombul bir vj vardi bir de bulent vardi tabii. atakan'i o gunden sonra bi daha gormedim ama bulent hic degismedi. saci bile uzamadi hatta. ayrica ilk klip burak kut - benimle oynama idi. neyse.. (etkileyici mi?)
  • 1- emrah
    2- petek dincoz
    3- hakan altun
    4- berdan mardini
    5- mahsun kirmizigul

seklinde bir top 5 listesi olan kanal.

(bkz: kelimelerin kifayetsiz kalmasi)
  • az evvel denk geldim; bir kızcağız çıktı, sokak röportajı için eline mikrofon vermişler, aşağı yukarı şöyle bir şey dedi: "merhaba! benim en sevdiğim şarkıcı sıla. en sevdiğim şarkı kenan doğulu'dan "geçer", en sevdiğim klip tarkan'ın "öp" klibi, en son aldığım albüm sıla'nın son albümü. ben "öp" klibini burdan bilmemkime armağan etmek istiyorum. kral tv'yi öpüyorum, möpüyorum, bişiler". ve bunun arkasından, kızcağızın bu saydıklarından hiçbiri olmayan, bambaşka şarkıcıların alakasız klipleriyle program devam etti. böyle de saykodelik bir istek yayınlama anlayışı var; sadece isteme kısmını yayınlıyor. "daha saçma bir program kurgulamak olabilir mi" diye düşüne düşüne yemeği soğuttum.
  • esirgeyen ve bagı$layan vj bülent ’in adıyla.

türk musiki tarihinde altın çag diye bahsedilen donemin en kral televizyası. hatırlarım canlar taa ilkokul zamanlarında tanısmıstık bu güzide kanalla, türkiye’nin ilk ve tek müzik kanalı gibi de bi’ sloganları vardı ya neyse..

kah rober hatemolar dinledik kah serdar ortaç’lar.. i$te budur bizim dünya görü$ümüzü degi$tiren yegane $ey a dostlar. o $arkılardaki derin manaları çözdük, hayatın anlamının tolstoy olsun bukowskiolsun boyle adamların anlattıklarıyla degil bizzat kral tv vj’leri ve o güzide $arkılarıyla bulduk.

bir nevi açık ögretim gibi izledik bunu, trt-4 gibi.. sunanlar daha renkli insanlardı tabi, kafa yormuyordu bi’ kere, dü$ünmek zorunda kalmıyorduk ki bu da bünyemizde gülben ergen sevdiceligi olu$turmuyor degildi. neyse efendim aradan aylar gecti, azmettik canlar yılmadık ogrendik, atlattık bu zor günleri.

ardından bu kanalı sadece bi’ kanal olarak gormememiz gerektigini anladık, freud’a sitem ettik bir sigara bazen sadece sigaradır demedik, benimsedik bu kanalı bizden biri gibi. sonra teknoloji geli$ti, nokia 5110 ’larımızla bu $ahıs benimsedigimiz kanala, “sevgili kıral sıradaki $arkıyı canımdan cok sevdigim a$kım, bitanem, canısım halime’ye istiyorum benim için çalarmısın “ tandanslı mesajlar attık, cevab vermedi üzüldük agladık, mısın’ı da biti$ik yazmı$tık halbüsi.

$imdi arada yogadan fırsat bulup açtıgımda gözümden bi’ damla ya$ süzülüyor, bi’ kurbaga misali dilimle ince bir hareketle yaladıgım damlanın tuzlu oldugunu farkediyorum sonra, hüzünleniyorum i$te.
    arada yanlı$ klip girildiginde uf ne kadar $heqerler yhaaa:)) diye de cümleler kurmuyor degilim hani ama an geliyor ki vjlerin sırada süpper bi’ $arkı var dememelerine kızıyorum, ellerim titremeye ba$lıyor, sonra sevdicegimin onlar da zamanla ogrenecekler canısı demesiyle yatı$ıyorum, kedi gibi mırlamaya ba$lıyorum.

belirtmeden geçemeyecegim bi olgu daha var ki $udur; bir organizasyon olarak kral tv müzik ödülleri.. i$te budur mtv gibi ne idügü belli olmayan kanalların her sene aynısnı yapmaya çalı$ıp yapamamaları. heyecanlanıyorum her daim sol üst kö$ede x kadar gün kaldı uyarısını görünce, her gün bakıyorum sevdicegimle ama sayılı gün çabuk geçmiyor be canlar, lanet olsun geçmiyor..
    demem o ki kral tv dünya müzik tarihine adını altın harflerle yazdırmı$ bir müzik kanalı, ya$am felsefesidir. bu baglamda sevelim, sevmeyenleri de sevdirelim lütfen, amin.
  • az önce denk geldiğim ödül töreni tekrar zımbırtısında orhan gencebay "onur ödülü alan sanatçi, ibrahim tatlıses" dedi. birisi ödülü almaya çıktı, orhan gencebay'la öpüştüler falan. o anda arka plandaki şarkı dikkatimi çekti. "kaşların arasına domdom kurşunu değdi," türküsü çalıyordu ibrahim tatlıses'in yorumuyla. hangi akıllının aklına gelip o şarkıyı montajladıysa artık.

(bkz: kafan çok güzelmiş canım, güle güle kullan.)
  • bir neslin masturbeysın ihtiyacını karsılayan tv kanalı. turk gencliginin emmanuel serisine yeni yeni ayıktıgı donemlerdi. okulda bilgisayarı olan arkadaslardan emmanuelin maceraları dinlenir, ''getirsene lan sidileri bizde bi bakak'' nidaları ile cd ler alınır, ''evde bizim dividi var olum amcam amerikadan getirdi'' seklinde atmasyonlarla hayaller desteklenir, velhasılı cd uzerindeki resimlere bakmak suretiyle otuzbir zuhur eder, ''okadar da iyi degil lan'', ''jenna jameson kral abi'' diyerek cd ler huzunle geri verilirdi.

iste bu gunlerde kral tv gercektende show tv nin kırmızı nokta filmleri - aralardaki reklamları ve cine 5 in sansursuz ilk bes dakikası ile onemli bir misyon ustlenmekte idi. cılgın ritimli serdar ortac klipleri donuyordu, yonca evcimik a benim tatlı kacık yarim ile seksi bir imaj cizmeye baslamıstı. derken nez diye bir isim peydah oldu, fakat bu sıralarda insanlar bilgisayarlarını kurmus ve hatta birbirlerini quake oynamaya cagırır olmuslardı. sahi neze noldu lan. neyse.

ve aynı zamanda bir risk yonetimiydi bu klipler. eger yaklasık 3 dakikalık atesli klip sırasında isinizi goremediyseniz arkadan gelen hakan tasıyan, ibrahim erkal vs gibi sanatkarların seslendirdigi huzunlu sarkılara kalırdınız, ki gercekten huzunludur, hatta umut sarıkaya tipi mutsuzluk tanımları top 10 a bir numaradan giris yapabilir.
  • evdeki televiyonda başka müzik kanalı olmadığından mıdır bilmem ama 90lı yıllarda sürekli izlenen bir kanaldı. hatta saat başı yayınlanan top 10 listesinin ilk üçünü daha görmeden sayardık. geçen haftaya göre 1 basamak yükselen dandik şarkılara mesaj gönderenlere şaşırıp, ''kesin şarkıyı söyleyen kendi yollamıştır'' derdik...
  • kral tv youtube yayınını an itibariyle 113 kişi izlemektedir

memleketin en ücra köşesinde bile kenar köşede bir televizyonda açık duran bir kanal youtube gibi dijital yayın olarak herkesin en kolay ulaşacağı yerde 113 kişi tarafından canlı olarak izleniyorsa evet kapanmamış itin bir yerine sokulmuştur
  • ilkokul, ortaokul, lise, üniversite kısacası hayatım boyunca her berbere gittiğimde arka fonda açık olan kanal. berberlerle gizli bir anlaşması var sanırım.
  • doksanların kliplerini yayınlıyorlar bazen. eneee diye izleyip nostalji yaşarken birden bengü, demet akalın girince gerçeğe dönüyorum. düzelme var ama, orası kesin.
hesabın var mı? giriş yap