• dünya'da her yıl yaklaşık 100.000 insan grip virüsünden ölüyor. 2000 kişiyi bir virüs öldürdü diye yaygara koparmak enteresan.

beyinsiz gerizekali 8 milyar insanin nerdeyse tamami grip olup arasindan 100 bin insan hayatini kaybediyorsa bu 100000/8000000000 = 0.0000125 yani %0.00125 yapar.

wuhan virusunde ise 86986 vakadan 2979 toplam olum var simdiye kadar. bu da 2979/86986 = 0.0342468903 yani ~%3 yapar.

%3, %0.00125'in 2400 katidir.

enteresan olan senin hala nasil nefes aldigin esas. beynini siktigimin gerizekalisi.
  • kaynaga falan gerek yok. avrupa’da, iranda vs bu kadar yaygin olan virusun turkiye’de hala gorulmedigini dusunmek icin koyun olmak yada akpli fln olmak gerek. turkiye’nin who’dan vaka saklamasi tam bir rezalettir, ayrica halkin onlem almasini geciktirmektir.
  • geçen günlerde yurt dışına tatile gittim ve döndüm. gittiğim ülke çok corona vakası olan bir ülke değil ama yine de var. sağlık bakanı açıklamalar yapınca pasaportunuzu alın sağlık ocağına gidin vs deyince ben de dedim bir şirket doktoruna görüneyim. boğazım da ağrımaya başlamıştı. şirket doktoru muayene etti ve bana iki tane maske verdi hemen devlet hastanesine gitmeniz lazım dedi. aslında sadece boğazım biraz kızarmış ne ateş ne de başka bir şey var. bana bir kağıt yazdı verdi ben gittim devlet hastanesine.
    hastanede beni karantina odasına aldılar, bir hemşire geldi ateşimi ölçtü, ateşim 37 çıktı. her şey normal. 30 dk doktorun gelmesini bekledim. doktor hiçbir muayene yapmadı. ateşimi bile ölçmedi, ağtıyan boğazıma bakmadı. siz risk grubunda değilsiniz iran veya italya'dan dönmediğiniz için dedi. ve beni evime gönderdi.
    test yapmayacak mısınız dedim, hayır bizde test yok ki dedi. şüpheli bulduklarımız olunca sağlık bakanlığını arıyoruz onlar gelip hastayı götürüyorlar veya test yapıyorlar dedi.
    hahahahhahahhahhahhahahah budur durum işte. bende taşlar yerine oturdu.
  • boş boş faydasız entry girenlerin sonunu getirmesi gereken virüs. bu arada bu virüs bizim ülkede görülürse sebebi bir youtuber'dır kesinlikle, aliexpress'le tüm çin'i buraya taşıdılar amk.
  • ilac firmalari bunu begenir cunku ilac firmalarindan once salgin hastaliklar olmuyor ve insanlar olmuyordu, evet beyinsiz bir gerizekaliyim. halen okuldan gelince annemi emiyorum, annem de bir esek.
  • bu sabah itibariyle fuar için türkiye'ye gelen ve arabamda birlikte seyahat ettiğim misafirlerim; italya'nın tehlikeli bölgesinden bir italyan , uzak doğu'dan iki tayvanlı , hafif ateşi ve kuru öksürük olan bir türk ile birlikte şampiyonlar ligini yaşıyorum, bugünde kapmazsam bundan sonra bir şey olmaz.

ey corona sen kimsin ya!
  • entry ve nick uyumu..
  • bir virus ailesidir (bkz: coronavirus). elektron mikroskobunda krallık tacına benzer şekilde uzantıları görüldüğü için yunan dilinde taç anlamına gelen - corona- adı verilmiştir.
    2002’deki sars salgınının, 2012’deki mers salgınının ve 2019 sonunda wuhan kentinde ortaya çıkan ( henüz bir ad verilmediği için novel=yeni coronavirus ) virusları “coronavirus” ailesinin “betacoronavirus” alt grubunun üyeleridir.
  • çapadaymış vaka. gündüzden zaten 6 yakınıyla beraber karantinaya alınmış ve yakındaki öğrencileri, asistanları herkesi enfeksiyon komitesi tek tek sorgulamış.. ve adam kapalı çarşıda esnafmış..

arkadaşlar içeriden bilgi.. hasta, kapalı çarşıda esnafmış malesef.

edit: arkadaşlar teyit edilmeyen bilgiyi paylaşmayın diyorsunuz. kim teyit edecek? koca sağlık bakanı çıktı, tek verdiği bilgi 1 kişi de görüldüğü başka bir şey yok.
    bu hastanın tutulduğu yer var elbet o da çapa hastanesi ve orada çalışan asistanlar, doktorlar bu olaya vakıf kişiler. benim de paylaştığım bu bilgi oradan edindiğim bilgiye dayanıyor. illa a haberin mi söylemesi gerekiyor. böyle bir durum varsa sırf panik olunmasın diye söylenmemesi mi gerekir yoksa önlem alınması mı?
  • hala ağzını kapatmadan öksüren, burnunu tutmadan hapşıran var. hala boğazını hunharca ağzı açık şekilde temizlemeye çalışan var. agzınız, burnunuz kopsun. pis insanlar. bugün metrobuse maskeyle bindim. arkamda adam ehheeee ıhıııı yapıp duruyor. bogazını temizliyor aklınca. eeeh yeter ağzını kapa diye bağıracaktım. metrobusteyiz diye sustum. çünkü ben bişey desem sonra bir anda kaos olacak. ordan burdan amcalar, teyzeler de söylenecek. klasik türk milleti kendi ağzını açıp bir şey demez. birisi ilk kıvılcımı attı mı başlar konuşmaya. yoruldum vallahi yoruldum. bu ülkeden de insanından da... ellerimi kolonyayla dezenfekte etmekten parmaklarım kaşınır oldu. çantaya atmalık küçük sprey dezenfektan bulamadım çünkü.
hesabın var mı? giriş yap