• bir memleketin sosyal ve siyasi yapısının bağlı olduğu unsurlar.
  • şu yaşıma geldim, bi' kere bile kullanamadım bu kelimeyi. bi' kere tam yeltendim, o esnada konu değişti yine kullanamadım...
  • iç veya dış siyasetin, tarihteki kişi veya olayların tartışıldığı ortamlarda, nadiren bir hakikate tekabül etse de, genellikle her türlü tutarsızlık, iki yüzlülük, haksızlık, taviz ve gayrı ahlakiliğin meşrulaştırılmasında kullanılan temel malzeme.
  • mehmet barlas ın aralıksız her yazısında kullandığı kelime.böyle bi kelime olmasaydı, emin olun mehmet barlas diye biri olamayacaktı.

ekleme1:bugünkü yazısında 4 tane birden kullanmıştır.
    ekleme2:bugünkü yazısında da 4 tane birden kullanmıştır.takipteyim.
    ekleme3:bugünkü yazısında sadece 1 tane kullanmıştır.
  • türkçe karşılığı toplu durum olarak verilmiş sözcük.
  • varolan (herhangi)bir durumu incelerken, durumu etkileyen degiskenlerin konstelasyonuna denir.
  • yabancı dillerde ne anlama geldiği beni çok ilgilendirmiyor zira türkçe'de kendine tamamen yeni bir anlam bulmuş olan kelimedir. kullanımı da çok kolay meraklısı varsa anlatıyorum.

kaypak, dönek, yavşak, iki yüzlü, ilkesiz ve omurgasız bir insan mısınız? üzülmeyin "konjonktür" kelimesi ayağınıza geldi. bu kelimeyi kullanarak yukarda bahsedilen bütün her şeyi saniyesinde telafi edip kendinizi çok ahlaklı birisi olarak gösterebilirsiniz. örnek cümle:

a: ya x abi sen de o zamanlar adi bir orospu çocuğuymuşsun öyle böyle demişsin felanca konu hakkında. şimdi tamamen tersini söylüyorsun.
    b: e o zaman konjonktür öyleydi aslan.
    a: o zaman sorun yok abi kusura bakma haklısın tabii ki de.
  • üst düzey bürokratindan simitçisine, mafya özentisi gençlerinden orta yasli tv izleyicisine kadar herkesin agzina sakiz olmus sinir bozucu, yabanci kökenli kelime. yine türkiye'ye özgü bir durum ki; bu kelimeyi cümle arasina sikistirip dost meclislerinde prim üstüne prim yapanlarin birçogu kelimenin anlamindan bihaber olmakla beraber; kelimenin, konjünktür, konjenktür, koncünktür gibi deforme kullanimlarina rastlandiginda, insani kendisinden daha bir tiksindirir. halki birseyler bildigine inandirmak isteyen politikaci, köse yazari vb. ibislerin, artistlik namina kullandiklar favori sözcüklerinden biridir.
    (bkz: statüko)
    (bkz: paradigma)
    (bkz: daha gider bu)
  • türkiye de siyasi içerikli programlardan bunu cikarin
    ölüm sessizliği olur.
  • 1. geçerli durum.
    2. her türlü durumun ve şartın ortaya çıkardığı sonuç.

kaynak
    (bkz: türk dil kurumu)
hesabın var mı? giriş yap