• istiğğğğdam dışında hiç bir halta yaramayan holdingmiş. hasss diyesim geldi.

türkiye'nin yaklaşık 20 yıldır fortune 500 listesindeki tek şirketidir. tek diyorum bak başkası yok.

başbakan kendi burjuvazisini yaratmak için düğmeye yıllar önce bastı ama, hiçbirinde koç holding'teki know how'ın olmadığı da yaptığı işlerden kabak gibi ortada.

koç holding türkiye'nin amiral gemisidir. koç holding'e sıkan bacağına sıkar.

cari açık g.tümüze her sene katlanarak girmekteyken, bir şeyler üretip dışarıya satabilen yegane holdingle uğraşmak neyin nesi arkadaş?

mantar gibi toplu konut, plaza, avm dikip, akaryakıt ve doğalgaz'a vergiyi kökleyip ekonomiyi ne kadar ayakta tutmayı planlıyor sayın başbakanın iktisat amiralleri?

yetti cana imana lan!

bordrosu olanı sik, arabası olanı sik, ısınmak isteyeni sik, hülasa senden nemalanmayan kesimi genel hatlarıyla sik!

sonra yok lobiler mobiler! siktirin lan siktirin.
  • ülkedeki bütün büyük holdingler mal mal bakarken; solunum cihazı üretimi için teknik altyapısını açmış ve divan otellerini de sağlık çalışanlarının hizmetine sunmuştur. bir zamanlar koç holding'i boykot eden geri zekalı fanatikler, solunum cihazlarını da boykot edecek mi acaba?
  • evet kardeşim gezi olayları olmasaydı yerden yere vuracağımız şirketti. şimdi ise otokratik ve karanlığa doğru giden türkiye için güçlü bir umut ışığı.
    soruyorum şimdi.yılların koç holdingi laik türkiye cumhuriyeti'ne bağlı bir yapı mı? bağlı. gezi olayları sırasında, her türlü riski alıp, gazdan kaçan can havliyle otele sığınan insanlara yardım elini uzattı mı? uzattı. holdingin vakıf üniversitesi, gericiliğe, baskıya karşı gelmedi mi? geldi. (üstelik, apolitik diye dalga geçilen bmwli, mercedesli koç öğrencileri yaptı bunu).
    dostum, sen nasıl islam devleti kuracağım diye, bünyendeki tecavüzcülere, hırsızlara, küfürbazlara sesini çıkartmıyorsan ve kenetlenmişsen, ben de çıkarlarımın kesiştiği bu büyük yapıya sesimi çıkartmam, onu yere göğe sığdırmam ve destek olurum. ne o işine gelmedi mi?
    madem laik türkiye cumhuriyeti'ne savaş açtın. aha koç holding karşında. destekçileri de burada. hadi bakalım....
  • türk silahlı kuvvetleri'ne özgün tasarımlı ve yüzde yüz yerli gemiyi, en ucuz fiyattan üretmeyi taahhüt eden holding.

ancak birilerine rüşvet vermediği için ihaleyi kaybetmesi sağlanmıştır.

söz konusu ihaleyi, ispanyol ortağıyla juan carlos sınıfı bir gemiyi en yüksek fiyattan üretmeyi taahhüt eden yandaş firma kazanmıştır.
  • türkiye'de akaryakıt fiyatlarının düşmemesinin sorumlusu olmayan holdingtir.

1 litre benzinden %66 vergi alan devlet mi yüksek fiyatlardan sorumludur; yoksa tüpraş'tan, mahallenizdeki akaryakıt istasyonuna kadar %11 olan kar oranını alan şirketler mi?

oranlar burada:
    maliyet %23
    vergi %66
    brüt kar %11
    http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27996330.asp

bu brüt karı da tüpraş, petrol ofisi ve mahallenizdeki özkoçlar petrol bölüşüyor; bir de bu brüt kardan vergi ödüyorlar.

bu doğrultuda da 50 milyar tl satış yapan tüpraş, senede ancak 1.5 milyar tl kadar kar edebiliyor. yüzde 3'e ancak ulaşan bir kar söz konusu.

sen tüpraş'ın %3'lük karına göz dikmişsin, hakkındır; liberal ekonomide mümkünse %1 karla çalışması bile istenebilir. ama bu kişilerin %66'lık vergi yüküne laf etmeyen akitler olması olayın ardında ne olduğunu gösteriyor.

bu arada yine bazı akitler, aselsan'da badem zihniyetinin harikalar yarattığını iddia etmiş ama tabi ki her zamanki yalan. aselsan'da çalışan mühendislerin 1184 tanesi odtü, 348 tanesi hacettepe, 184 tanesi bilkent, 160 tanesi itü, 107 tanesi gazi mezunu. bu şekilde bir personel yapısı bulunan aselsan'ın, badem zihniyetinin hakimiyeti olduğunu söylemek mümkün değildir.
  • yahu dedim neymiş bir bakayım. holdingin kurulduğu tarih 1926, bir dünya savaşı, iki askeri darbe, bir düzine kriz, bi dünya hükümet eskitmiş. ülkenin en stratejik kurumlarını elinde tutuyor, fortune 500'teki tek türk şirketi, ülkenin açık arayla en büyük sanayii şirketlerine sahip, her yıl ihracata çok ciddi katkıları olan bir topluluk bu. sen çıkıp diyorsun ki iki tane imam hatipli, koca koç'u bitirecek. maklubeyi fazla yiyince sanıyorum ki insan böyle kendini dev aynasında görüveriyor.

dünyaca bilinen kaç firmamız var diyenler pek gezmedi sanırım, zira ben ingiliz arkadaşımın evinin mutfağında çekilen fotoğrafta arkada 'beko' yazısını gördüğümde dudağım uçuklamıştı nedense. var işte, biliniyor, çatır çatır satıyor da. (ingiltere'de pazar payı %16, toplam üretimin %51'i ihracata gidiyor)

inşaat üzerine çalışmak kolay. koyarsın sermayeyi, alavere dalavereyle alırsın ihaleyi, çalıştırırsın işçiyi, yaparsın. uzan holding buydu, fişini çektiler. medya karteli olmaya oynayan doğan biraz kenara sıkışınca çark etti, e medya, altı boş, ne yaparsın? ama iş kurulu sanayii gücüne gelirse, ihracat gücüne gelirse, işte o biraz sıkar, öyle iki laf edip ortalığı alt üst etmeye benzemez. bu adamların kurduğu herhangi bir sanayii ekosistemini öyle iki kuruşa, çakma ihaleyle, maklubeci imam hatiplilerle kolay kolay kuramazsınız.

özet olarak, büyük sermaye sahiplerine öyle inanılmaz ayılıp bayılmasam da, ülkemizin eski doğu bloku ülkelerindeki mafyöz hükümetlerin yolundan gidip 'bakın denetimde illa ki bir şeyler buluruz, üzeriz, akıllı olun' mesajı vermesi korkunç, ve medeni bir ülke olmayı planlayan türkiye'mize yakıştıramadığım bir hareket. en kısa zamanda ilgililerin akıllarını başlarına alacaklarını umut ediyorum.

ekleme: off ne salaksınız ya. yok maaş alıyomuşuz, yok nemalanıyormuşuz. koç umrumda değil, sermaye sahiplerine bayılmadığımı da söyledim. koç'u savunduğumuz falan da yok, yolsuzluğu vardır çıkar eder incelenir ilk biz karşısında dururuz yine. hükümetin, kafasına göre birilerini 'karşısına alıp' bitirme tribine girmesine karşılık yazılmıştır bu entry, anladın? kiminle oyun oynadığını bil diye yazılmıştır. hüloğ.
  • sonradan gorme yesil sermaye gibi sirtini iktidara yaslama korkusu olmadigini gostermis olan holdingdir.
  • kapitalistmiş de, sömürücüymüş ama bir yandan da türkiye sermayesinin %10'uymuş.

yahu manyak mısın birader? koç'un ne olduğunu yarın konuşuruz. bugün, islamofaşistlerin kendinden olmayan koç'a saldırısının, parayı onun cebinden kendi ceplerine alma dertlerinin konuşulacağı gündür.

koç'un seceresi kalabalık, doğru ama onunla yarın da ilgileniriz. islamofaşistler tüm gücü eline almış, 70 milyon üzerinden kendi sermayesini oluşturmuş, kendinden olmayanları öldürmüş, ezmiş, tüm kanunsuzluklarla yok etmiş. aynı şeyi bir kez daha, sırf koç'un parasını alabilmek ve gezi parkı tavırlarına ders vermek için yapıyor.

para kimin cebinde, çok umrumda değil. zira para halkın cebinde değil. gündemdeki öncelikli sorun faşistlerin herkesi, her kurumu, her stk'yı sömürüp kendine biat etmeye zorlaması. biat etmeyenleri de yok etmesi.

türkiye cumhuriyeti darbe dönemlerinde bile böyle faşist bir hükümet görmedi.
  • yabancı sermayenin türkiye'deki işbirlikçisidir. sabancı öyle mi oysa? sabancı, toyotasa, brisa, carrefoursa, hiltonsa, akçansa, diasa gibi yüzde yüz yerli firmalarla türk ekonomisine ivme kazandırmış has anadolu sermayesidir.
  • rusya ford fabrikasının kapanma kararı almasından sonra oranın da yükünü alıp valencia'daki fabrika ile paylaşma durumunda olan fabrikası hala cayır cayır çalışmakta gölcük'te. ki bu yatırımlarından sadece bi tanesi. boşuna gek gek konuşmasın kimse kısacası.

ayrıca koç, sabancı, doğuş, anadolu gibi holdingler batarsa tek başına batmazlar. tepede kim varsa onu da alıp götürürler. sanayi ne bildin mi? vergi? istihdam?

biraz zeka amk.

bu kadar mı zor ya?
hesabın var mı? giriş yap