• bugünkü delikasap yayını da son derece keyifliydi, çünkü 1 saatten daha uzun sürdü, murat, ali ulupınar ve ılgın katıldılar.

murat, almanya'da verdikleri iki konserin de onlara yaramadığını belirtti, çünkü her almanya konserinden sonra grupta eleman değişikliği olmuş.

şu an konser ve diğer albüm çalışmaları için grubun kadrosunu oturtmaya çalışıyorlarmış. önümüzdeki haftalarda bir toplantı yaparak hem konserler hem de albümler üzerinde çalışacaklarmış.
    yeni bir şarkı hazırmış - daha doğrusu ruhların büyük göçü'ne dahil etmedikleri bir şarkı. bunu single olarak yayınlayabilirlermiş (lütfen yayınlayın!)

ruhların büyük göçü başta olmak üzere 3 albümü de plak formatında basabilirlermiş.

sektördeki değişimi özetleyen mükemmel bir örnek verdi murat: ilk albümleri üzerinde çalışırken onlara neredeyse sınırsız imkanlar sunulmuş. provalar ve kayıtlarda içtikleri suyu bile kendileri almamışlar. ama divan sırasında albümün kayıtları bitmiş olmasına rağmen basacak ve dağıtacak şirket bulmakta zorlanmışlar.

divan sırasında biraz "engellendiklerinden" bahsettiler, murat'ın dediğine göre albümü dergilere göndermedikleri gibi gerekçelerle haklarında haberler yapılmamış. o albümün tanıtımını kendileri üstlenmiş adeta.

ruhların büyük göçü'ne gelen tepkilerden çok memnunlar.

anafor şarkısı 2002'de yazılmış (ben şok.)

ılgın, grubun ilk zamanlarında kemanı "kontrast"la çaldığından bahsetti, yani ana melodi yükseliyorsa keman pese iniyor, ana melodi pese iniyorsa keman yükseliyormuş.
    (bunun en iyi örneğinin gilgamesh'te olduğuna dair bir yorum yazdım yayın sırasında...)

ılgın'ın albümdeki favori şarkısı ready to believe'miş. hatta bu şarkıyı yaptıklarında "hatırlanacak bir iş yaptık" diye düşünmüş.

ılgın şu sıralar albümleri yurt dışındaki radyolara göndermekle meşgulmüş, hatta los angeles'ta bir istasyon divan albümünü baştan sona çalacakmış (dj'in adını da söyledi ama not almayı unuttum.)

grubun yeni albümünün dinleyici kitlesinin, spotify verilerine göre, %60'ı 34 yaş altındaymış. spotify'da en çok dinlenen şarkılar sırasıyla:
    toprak
    ruhların büyük göçü
    confusing
    anafor olarak öne çıkıyormuş.

ılgın ayrıca rüzgar ve anafor gibi şarkılarla metal'e mesafeli olan kitleyi de etkilediklerini belirtti, bunda şarkıların türkçe ve daha "yumuşak" olmasının da etkisi olduğunu belirtiyor.

ılgın bir dönem çok agresif olduğunu da belirtti, ancak grupların devamlılığı açısından soğuk savaş ortamı yaratıp trip atmaktansa "sıcak" kavgaların daha iyi olduğunu söyledi.
    (bu sırada murat, ılgın'ın yay kırıp ve keman parçaladığını yazdı ancak benim bağlantımdaki sorun sebebiyle bunun gerçek olup olmadığını dinleyemedim.)

ılgın, knight errant bünyesinde artık kemanla ne yapmak istediğinden emin olduğunu ve sonraki albüm(ler)de hem ilk albümdeki hem ikinci hem de üçüncü albümdeki gibi kemanı farklı şekillerde kullanacağını belirtti (yaşasın.)

unuttuğum, atladığım bir şey varsa affola.

edit edit: divan’i calacak olan program sunucusu tully dio’ymus. suradan tweet’i okuyabilir ve programa erisebilirsiniz. sonrasinda podcast olarak da yayinlanacakmis.

edit 2: ilgin elbette ki keman ve yay parcalamamis :)
  • ingilizcesi harbi komik parcalar var.. bole yazcaksaniz hic soz yazmayinda instrumental yapin parcalari be evladim..
    -
    remembering is nice like a life
    if forgetting is a pain like that
    hate is a pain like death
    if the love sweet like a life
    -
    bole bi cumle olabilir mi? aman tanrim..
  • 2001 senesinde katıldıkları wacken open air festivali görüntülerini resmi youtube sayfalarında yayınlamış olan grup. dört parça halinde yüklenen bu videolar, görüntü ve ses kalitesi açısından yetersiz olsa da türk metalinin önemli anlarına tanık olmamızı sağlayan birer dokuman niteliği taşıyor. izlemek için tıklayın.
  • ucuncu albumun tamamlandigini buradan duyurmak isterim.
    edit: soranlar olmus album adi ve tarihini. ruhlarin buyuk gocu 25 haziran 2020. resmi sosyal medya hesaplarindan tum detaylari takip edebilirsiniz.
  • arkadaslar yorumlarinizi okudugumuzu bilmenizi isteriz. tesekkurler ve sevgiler.
  • sonunda!!! sonunda!!!
    grubun ilk iki albumu (knight errant ve divan) itunes, apple music ve spotify’da yerini almis!
    sarkilari yuksek kalitede dinlemeyi nasil ozlemisim, nasil!
    dondurup dondurup dinliyorum!
    cunku harikalar!
    (bkz: knight errant bey diyeceksiniz)
  • “ne guzel cocuklardik vaktin birinde...”

yeni album cok guzel.
    anafor ve ruzgar muhtesem otesi olmus.

ne kadar guzel sarkilar oyle. kendimden geciyorum her dinleyisimde ve sabahtan beri bu iki sarki disinda baska sarki dinleyemiyorum albumden. o denli icine cekti beni bu iki sarki.

knight errant benim icin cok cok ozel bir grup ve onlari cok seviyorum.

uluer emre’nin ne kadar degerli bir vokal oldugunu zaten biliyorduk ama sesini ne cok ozlemisim.

ilgin’in cok fazla solosu yok ama gorevini her zamanki gibi harika yapiyor. sarkilari baska bir boyuta cekiyor.

evet, “ne guzel cocuklardik vaktin birinde...”
  • geçtiğimiz perşembe aptülika'nın canlı yayınına konuk oldular. murat, ılgın ve bir kişi daha konuktu (özür dilerim, ismini not alamadığım için.)

toprak şarkısını hrant dink'in anısına yazdıklarını belirttiler.

ruhların büyük göçü albüm kapağındaki 3 el grubun üç albümünü sembolize ediyormuş. ke (kapalı yumruk), divan ve ruhların büyük göçü (duyuları çok daha açık.)
    albümün kapak tasarımını murat'ın yeğeni yapmış.

grubun ilk albümünün formatı ceplerindeymiş. ancak grup olarak gelişime/değişime açık oldukları için onu tekrar etmek istemedikleri için albümler "farklı" olmuş. ılgın, "eğer ilk albümün aynısını yapacaksanız diye zorlayan bir şirkete bağlı olsaydık belki yapardık" dedi, mesela.

ılgın, 13-14 yaşlarında rock-metal şarkıları kemanla çalıyormuş. soner'in desteğiyle knight errant'ta kemanın olmasına karar verilmiş, soner'den çok destek aldığını söyledi ılgın.

uluer emre'nin anafor ve rüzgar şarkılarında "nağme" yapması öyle planlanan bir şey değilmiş, uluer emre tasavvufa ilgi duyduğu için normal olduğunu da belirttiler.

izleyenlerden biri "keman daha az kullanılıyor" diye bir soru sordu, ılgın öyle olmadığını söyledi. divan'da kemanın çok önde olduğunu söyledi: bu albümde de iki kez üst üste keman kayıtları yaptığını, viyola çaldığını da belirtti.
  • delikasap dergisinin canlı yayınındalar. murat şu an konuşuyor, ali de birazdan katılacakmış.

izlemek için: (https://www.instagram.com/delikasapdergi/)
  • gruptu diye gecmis zaman kullanilamayacak bir grup. nicin? yeni album uzerinde calisiyorlar.

divan albumleri su siralar itunes turkiye album listesinde 44. sirada.
    hastasiyiz!
    knight errant’in askerleriyiz.
hesabın var mı? giriş yap