• 1471 yilinda istanbul'da acilan bir kahve dukkani. ozelligi, dunya uzerinde acilan ilk kahve dukkani olmasidir.
  • şef garsonuyla telefonda abuk dialoglar yaşadığım mekandır.

garson: alo
    ben: merhaba
    g: merhaba
    b: bu akşam için rezervasyon yaptırmak istiyorum.
    g: buyrun efendim. (mahmuuut! oradan kalem uzat! kalem diyorum kalem!)
    b: bu akşam saat tam 21:00'de orada olacağım. kapı önündeki girintide duran 2 kişilik masanıza rezervasyon yaptırmak istiyorum.
    g: efendim rezervasyonunuzu alayım ama masa ayıramıyoruz.
    b: nasıl yani? iyi de rezervasyonun mantığı bu değil mi? o zaman neden rezervasyon yaptırıyorum ki?
    g: "......" haklısınız ama dışarıdaki masaları ayıramıyoruz. geldiğinizde boş bulursanız oturursunuz.
    b: içerideki masalar da zaten hep boş. neden rezervasyon yaptırayım ki o zaman?
    g: haklısınız.
    b: peki; kalsın. teşekkürler...
    g: iyi günler...

edit: typo
  • 1992'den beri hizmet veren pittsburgh menseli coffee shop zinciri.
  • kahve olarak denediğimde rakiplerine göre pek bir fark göremedim, standart acı kahve. espressoda krema var mı evet, ama kalıcı değil. illy gibi markalarla yarışamayacak konumda. lavazzanın alt kalite kahvelerini andırdı bana. starbucks usulünce ilerleyebilir, bas şurubu bas sosu, kahvenin tadını kamufle et.
  • çok pahalı, çiya'dan bile pahalı, gereksiz pahalı. corba, karisik sebze tabagi, muhallebi ve serbet 35 lira, cok yerde iki kisilik yemek parasi. yemeklerin buyuk kismi yoresel yemek yapan diger lokantalarda da bulunan seyler.

edit: bagdat caddesi'ndeki subesi 6. ayda batti, kapandi, yerine "lokanta osmanli ve anadolu yemekleri" diye bir yer acilmis, kiva han zamaninda gelen musteriden faydalanmak icin.
  • birkaç ay önce kuledibi'nde açılmış hatay ve antep yemekleri yapan yer. bulunduğu yer dolayısıyla her ne kadar pek bir turistik olsa da, eğer türk'e başka turiste başka bir hesap getirmiyorlarsa görünüşünün aksine uygun fiyatlara da sahip. kavrulmamış antep fıstığından yaptıkları bir kahve var ki, tadına doyulmuyor. ayrıca söylemeden edemiycem, işletmeci midir, baş garson mudur bilmem pek bir kibar, ilgiyi alakayı esirgemeyen, gözü doymamış müşterisini pek bir güzel yönlendiren bir çalışana da sahip. bir de eflatuna çalan mermerleriyle harika tuvaletleri var ama, ne alaka şimdi.
  • yemekleri enteresan ve lezzetliydi de çorba dahil hemen hepsi soğuk geldi ya da masaya geldiklerinde ılıktı ve hemen soğudu. ortamı, manzarası * enfes tabii. yine de türk/osmanlı yemekleri konusunda asitane'yi, çiya'yı veya çanak'ı tercih ederim. evet söz sende vedat milor
  • vedat milor'un da ziyaret edip izlenimlerini köşesinden aktardığı mekan.

http://www.milliyet.com.tr/…1777/default.htm?ver=07
  • bugunlerde istanbul'da tekrar acilmaya hazırlanan kahve dukkani; (bkz: www.kivahan.com.tr)
hesabın var mı? giriş yap