• van yöresinde 258 tane köyü olan aşiret reisi, milletvekili, geçici meclis başkanıdır.
    köylerini ziyaret ettiğinde, köy enstitülerinin etkisiyle aydınlanmış halkının feodal düzene karşı geldiğini görür; gücünü kaybedeceğinin farkına varır: "köy enstitüleri, bizim devlet üzerindeki gücümüzü kaldırmaya yönelikti. bunu içimize sindiremedik..." gücünü kaybetmeye niyeti yoktur: "demokrat parti ile pazarlığa girdik, kapattık."
    bir aşiret reisi, devlet üzerindeki gücünü kaybetmemek için devletin ta kendisini kullanabilmiştir bu ülkede.
  • 1970'lerde uçakla van'a gelmektedir. bu esnada yanında iki kilo da otlu peynir varmış. uçakta çıkarmış peynirleri, van çöreği ile yemeğe başlamış. sonra yanındaki adama da ikram etmiş.

- kardeş buyur.
    - sağolun. benim tansiyonum var.
    - ya kardeş sen bundan ye. sonra ondan da yeriz. *
  • köy enstitülerinin kapatılmasının baş aktörlerinden biri olduğunu kendisi beyan etmiş bir gazete röportajında. deniz'lerin idamında da evet kullanmış kişi.

sırf kendi iğrenç feodal sistemi sürsün diye, köylüler aydınlanmasın kendisine köle olsun diye koca ülkenin dibine cahillik dinamitini yerleştirmiştir.
  • gglik tüm sıfatların sahibi.
  • türkiye cumhuriyeti tarihine yön verenlerdendir. hem köy enstitülerini kapattırmış hem de 3 fidanı idam sehpasına göndermiştir.
  • buruki aşiretinin eski reisi.1900 yılında kafkasyada doğmuş,çarlık rusyasında askeri okulda okumuş sscb kurulunca vana yerleşmiştir.27 mayıs 1960 ten sonra yönetim tarafından 55 ağa ile batı anadoluya sürülmüş,daha sonra af yasasından faydalanarak van'a dönmüş adalet partisi van milletvekili olarak tbmmne girmiş ve en yaşlı mebus sıfatıyla meclis başkanlığı yapmıştır.1988 yılında van'da ölmüştür.
  • en az menderes kadar bir orman çocuğu imiş
  • her ne kadar "türklüğüm ile gurur duyuyorum" demiş olsa da köy enstitülerinin kapanması yönünde çaba sağlayarak vatan haini olaran değerlendirilebilecek kişi....
    halkın cahil kalmasına neden olan kişilerden nefret ediyorum.....
  • deniz gezmiş, hüseyin inan ve yusuf aslan'ın 24 nisan 1972'de tbmm'de yapılan idam oylamasında evet oyu kullanmış eski van milletvekili.
  • van'da 256 köyün ağasıymış zamanında. diğer bir ağa emin sazak ile birlikte köy enstitülerine şiddetle karşı çıkmalarının sebebi kendi ayakları üstünde durabilecek, onurlu, erdemli, becerikli insanların yetişmesini istememeleri. sebebi ise ağa olmaları. işin kötü yanı, bu eğitim sistemine ahlaksızca yalan dolanlar ile iftira atarak muhalefet etmeleri.
hesabın var mı? giriş yap