• iyiliğe inanmayan insan, kitle; herkesin çıkarları için birbirleriyle ilişki içinde olduklarını düşünebilirler belki.

(bkz: sinist).
    (bkz: cyrano)
  • ingilizcesi cynical olan, yunanca köpeksi anlamına gelen kelimenin türkçe yazılışı.

kelimenin kökenine gelince; felsefeci diogenes arayışlarının sonunda “insan” gibi bir insan bulamayınca, içinde yaşadığı fıçıya soğukta sığınmak için gelen sokak köpekleriyle takılmaya başlar ve köpeklere iletişim kurmayı öğretmeye çalışır. fenerin ışığını kullanarak basit kodları köpeklere tanımlatmaya uğraşan diogenes “hav” ve “hırr”dan başka cevap alamasa da felsefesinin ve yolundan gidenlerin “köpek gibi, köpeksi” anlamına gelen kinik olarak çağırılmasına sebep olur.
  • kelime antik yunanistan daki idealist bir felsefi akımdan gelmektedir. kinikler serveti, gücü, şöhreti, hatta herhangi bir şeye sahip olmayı reddeder. tüm insanların eşit olduğuna inanırlar. kiniklerin en ünlüsü 4 yy da yaşamış olan diyojen' dir.
  • hakkında "her kiniğin altında hayal kırıklığına uğramış bir idealist yatar," diye bir söz vardır.
    ama kime ait olduğunu hatırlamıyorum.
  • doğal ve sade bir yaşam sürdüren; erdemi, başka deyişle kendi kendine yetmeyi etik ilke olarak gören.
  • adı üstünde küçük sokrateçi okullardan birisidir kinik okulu. sokrates'in, "en önemli şey erdemdir ve erdem bilgidir." görüşünün ikinci kısmını değiştirip, " .... erdem harekettir/fiildir" yapmışlardır. o yüzden yaşayışlarına çok dikkat eden insanlardır. hazzın insanı esir ettiğini düşünüp ki sokrates ölçülü olmak şartıyla hazza izin verir, hazzı kesinlikle red etmişlerdir. bir de içlerinden bazıları bu görüşlerde aşırıya kaçıp, hayatı olabildiğince moderniteden uzak ve doğal yaşamaya çalışmıştır: (bkz: diogenes).
    edit:imla
  • en ünlü kinik sinoplu diyojen imiş. bir fıçı, bir aba, bir fener ve ekmek torbasından başka hiç bir şeyi yokmuş bu yüzden büyük iskendere gölge etme başka ihsan istemem senden diyebilmiştir.
  • "başkalarının dertlerini umursamamak.maddeden uzak durmak"
  • mardin'in nusaybin ilçesine bağlı bakacık köyünün halen kullanılan eski ve asıl adı.
  • "tereddüt ettim, ama kiniklik bir yana, bir şairin en ahlaki görevi ahlaksızlık değil midir? diyerek gittim onunla." john fowles - the magus

(bkz: kinizm), kiniklik, kinikler
    (bkz: sinik), cynic, köpeksi, itsi
    (bkz: kynosarges)
hesabın var mı? giriş yap