• sungerimsi dokunun deri ile kaplanmasi yetmez, baklava efekti verebilmek icin deri dugmeler diagonal siralar halinde panonun uzerine cakilir, daha fiyakali durur... genelde koyu kahverengi, siyah ya da bordo falan olurlar, onunde oturani heybetli gostermek gibi bir amaca hizmet ettiklerini dusunuyorum...
  • düğmelerle şekiller verilmiş, ne işe yaradığı bilinmeyen ama bütün müdür odalarında bulunan levha bu.

bu odanın asılı olduğu oda kesin bir müdüre aittir ve bu levhanın hiç bir işe yaradığı görülmemiştir. yalnız ne hikmetse türkiye'de egemenliğini sürdüren her müdürün odasında bundan bulunur bir tane. adı var mıdır, halk arasında ne denir bilmem. lakin bir şekilde hayatımıza girmiştir. garip..

(bkz: para sayarken üzerine parmak atılan turuncu sünger)

edit: az önce resimdeki adamın lise müdürü olduğunu söyleyen bir yazardan mesaj aldım.
    sevenleri kavuşturdum lan. olaya gel..
  • türkiyede resmi dairelerin, özellikle de müdür pozisyonundakilerin, olmazsa olmazı. bir ismi var mı bilmiyorum, aramaya usenmedim mamafih bulamadim.
    başlığa bakıp kafasında canlandıramayanlar için;
    http://images.google.com.tr/…8&oe=utf-8&sa=n&tab=wi

yıllardır merak ederim nedir bu?
    kimileri pano dedi; birkez bile iğneyle bir not tutturulduğunu görmedim.
    kimileri kafa dayamak için yastık dedi; kafa dayama yastığıysa neden hayvani boyutlarda?
    kimileri deokratif dedi; hayatımda bu kadar zevksiz bir dekorasyon görmedim ben.
    ilk baş nasıl girmiş hayatımıza? ilk yaptıran adam bunu nasıl yaptırmış?

*mobilyacıya gidilir*
    - merhaba biz yeni nüfus dairesinden geliyoruz.
    - buyrun
    - biz 1 metre yükseliğinde 2 metre genişliğinde bir ahşap çerçeve içine, siyah deri kaplı bir yastık istiyoruz.
    - ?!? neden?!

ben de soruyorum; neden?!
  • - amirim bir metreye atmış santim yeterdi.. napıcaz bu kadar döşemeyi?
    - kurcalama hilmi.. adı üstünde döşeme.. yerlere de döşeriz..
    - ama amirim..
    - duvarlara bile.. hatta tavana da..
    - deli odası gibi olacak ofis desenize.. arkadan bağlamalı gömlek de yazdırayım mı malzeme ofisine?
    - hilmi..
    - amirim?
    - çok konuşma git çay getir..
  • bu nesne aslen makam koltugu duvara surtup duvarda cizik cizik siyah izler birakmasin diye gelistirilmistir..ancak zamanla estetik kaygilar da olaya karismis ve bu ahsap cerceveye gerdirilmis deri doseme seklinde olani benimsenmistir..
    ulkemizde agir burokrasiyle ve hantal devlet daireleriyle ozdeslesen bir nesne olmasi acidir..
  • efendim bazı makam odalarında söz konusu döşemenin aynısı odanın kapısında da vardır. sebebi nedir anlayamazdım. kaç kez pederden azar işititik kapıyı vur da gir diye. ama o kapıya tekme atsan ses çıkmazdı.
    yıllar sonra gelen edit: muhabbeti açıldı sordum meğer yalıtım içinmiş bu kapı döşemesi, hani makammış ya hani içerde konuşulanlar önemliymiş ya.
  • tam bir laz müteahhit aksesuarıdır.

maroken koltuk, ağır ve oturaklı ahşap masa, üzerinde sümen, önünde iki tane birbirine paralel eğimli dolma kalemin dikili olduğu kalemlik, sağ arka köşede duvara yaslı gaziantep işi kıratlı marka çelik para kasası ve müteahhit ile masasının önünde oturup tavşan kanı çay höpürdeten göbekli kankaları.

(bkz: yazıhane)
  • şaman dininde yöneticilerin sahip olduğu bir ayrıcalıktır duvarda deri veya halı parçası. bu da günümüze kalan bir kaç uzantısından biridir şamanizmin
  • sade ve koyu renk fon olarak, kişiyle arasında kontrast oluşturma amaçlıdır. kişinin üstündeki koyu renk takım elbise ise, etkiyi artırarak bütün dikkati yüze ve ellere yöneltir.

tamamlayıcı unsur, masanın önündeki ziyaretçilere ayrılmış koltuk/sandalyelerin makam koltuğundan daha aşağı seviyede olmasıdır. bu fon önündeki adama aşağıdan bakıyor olmak, gerek psikolojik gerekse fizyolojik etkilerle söz sahibi olunmadığı mesajını verir.

tabii o makam odasında, "12 yaşında bir kızın götünüzü belden bağlamalıyla siktiği görüntülerin olduğu kaset bende" demek amacıyla bulunmuyorsanız.
  • ille asacam diye yolundan çıkanlar da mevcuttur: http://www.zile.adalet.gov.tr/…l/idari_is_mudur.jpg
hesabın var mı? giriş yap