• "ise baslarken elde avucta bisi yok diye dusunme,rotayida cizememis olman birseyi degistirmez.sen yola bi cik hele mevzulari halledersin" deyiveren atasozu.
  • iki anlamlı gibi gözüküyor. birisi iyimser bakış. başlamak bitirmenin yarısıdır tadında. kervancı yaklaşımı.

ikincisi ise, kervan düzenlerin gözünden. soyguncu tarzı. kervansaray'da inzivaya çekilmiş adamı nası kepçeleyeceksin, hele bir yola çıksınlar. çölün ortasında deve-bedevi dinlemeden bak nasıl düzüyoruz, nasıl domaltıyoruz. gözdağı. bunu duyan kervancı kolay kolay yola çıkamaz. ben kervancı olsam mesela,siksen çıkmazdım yola. zaten sikecekler yolda belli. gümbür gümbür geliyor adamlar görmüyor musun?
  • türk işi proje yönetim mottosu.
    türklerden türkler diye bahseden türklerden oldum, ama yapacak birşey yok.
  • meclis'in üstünde "egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" yazar ya, onu değiştirip bence bunu yazmalılar.. zira bu laf türk siyasi hayatının tek gerçeğidir.. bir kanun mu çıkartılacak, bir yapi mı yapilacak, bir ihale mi verilecek hiç planlanmadan, hiç başkasının görüşleri alinmadan birden yapılmaya başlanır.. iş yapılırken işle ilgili olanlar, zarar görenler bagirip cagirmaya başlar, bir uzlaşı elde edilene kadar çok kalp kırılır, çok zarar verilir ama nihayetinde bir şekle bürünür yapılan iş..

oysa batıda insanlar işe başlamadan önce her şeyini ayarlar.. her çeşit bilimin de amacı budur.. yani yapılan binanın yıkılmayacağını öngörmek, boşa kürek çekmemek için mühendislik okunuyor.. biz ise hala "binayı yapalım, yıkılırsa yıkılan yerini bir daha yıkılmayacak şekilde yaparız, ta ki sağlam olana kadar" diyerek, deneyip yanılarak olayları çözmeye çalışıyoruz..
  • (bkz: türk gibi başlayıp alman gibi bitirmek) deyiminin ilk yarısı. hayatın her alanında bir gazla işe başlayan türk insanı bu sözle yola koyulur. evlilikte, iş kurmada, siyasette, tesisleşmede... hep aynı şey olur. hele bir başlayalım, gerisini sonra düşünürüz zihniyetiyle yola çıkılır. memleketimiz, ölü fikirler müzesidir.
  • uzak doğulu bir düşünürün*; "hazırlanmada başarısız olursanız, başarısız olmaya hazırlanın" sözüyle taban tabana zıt bir atasözümüz.
  • burdaki düzmek, cinsel ilişki ve kervanın ip gibi sıra oluşturması, develerin yük hayvanlarının dizilmesi ile direkt alakalı değildir, kervan düzmek, bir yere, diplomatik taltif/ hediye göndermek, yardım veya ticaret amaçlı gidecek kervanı donatmak hazırlamak demektir. çeyiz dizmekle benzer/aynı anlamdadır. tabi başka bağlamlarda da kullanılabilinir, esnek bir dil önemlidir *(ikna vs. için).
  • yarım kalmış işlerin yolda tamamlanabileceği, önemli olanın yola çıkmak olduğunu anlatan bir söz. tahtakale piyasasında bu anlamda "hamalın sırtında yapışır abi" diye bir deyim kullanılır.
  • plansızlığı meşrulaştırmaya yönelik bir söz.
hesabın var mı? giriş yap