• dedem yıllarca bizi "ehehe keraneci" diye sevdiği için ben yıllarca kerhaneyi güzel birşey sanmıştım. 5. sınıfta ne olduğunu öğrenince hayatımdaki 2. büyük travmamı yaşamıştım.
  • cumhuriyet tarihimiz esnasında pekçok defa siyasi tartışmalara sebep olsa da, hiçbir hükümet tarafından kapatılamamış olan ticarethanelerdir. misal; bir efsaneye göre, 70 lerde dönemin başbakanı süleyman demirel'e bir gazetecimiz tarafından "genelevleri kapatmaya yönelik bir yasa tasarısı düşünüyor musunuz?" sorusu sorulmuş ve akabinde şakacı başbakanımız tarafından yazılmaması koşuluyla "kerhaneleri kapatalım da bizi mi siksinler?" cevabı verilmiştir*.
  • otobüste görüp yazık lan yaşlı diyerek yer vereceğiniz teyzelerin, sakso yirmi lira diye bağırdığı yerdir.
  • yıllardır merak ettiğim karaköy'dekinin avlusuna girdim geçenlerde. evlerin içine girmek yemedi. zaten orayı görmek, kapılardaki kadınların "gelsene bir şey diyeceğim. bak istersen girme. bak ne soracağım. gel bir kıvırcık... o saçlara nasıl bakıyorsun bonus bana da anlatsana" deyişini duymak bile cinsellikten soğutmaya yetti. 2 tanesiyle kısaca sohbet de ettim ama o kadar.
    fiziki gözlemlere gelirsek. girişte polis yerine özel güvenlik vardı. alışveriş merkezine girerken bile daha çok aranırken buradaki sadece "kimlik" dedi. onu da çıkartırken daha görme ihtimali bile olmayan bir yerde "tamam, tamam geç" yanıtıyla içeri girdim. kapının girişinde beni şortla görse üzerime atlayacak pek çok abazan vardı. yaşları çok çeşitli. genç, yaşlı 15-20 civarı kişi bekleyip uzaktan bakınıyordu. girişte sağdaki evler kapalıydı. başka amaçlarla mı kullanılıyorlar yoksa kapatmışlar mı ya da o güne özel olarak mı kapalıydılar bilmiyorum. sağdaki yoldan yürüdüm. yolun sonuna kadar gittim. bu sırada kapıdakiler laf atıp memelerini sallıyor, sigara tüttürüyor, müşteri çekmek için ellerinden geleni yapıyordu. buradaki yaş durumu da giriş kapısındakiler gibiydi. gençler ve yaşlılar, güzeller ve çirkinler, tecrübeliler ve acemiler. kimisi neredeyse sahne kıyafeti denebilecek kadar şatafatlı giyinmiş kim ise yalnızca külot ile duruyordu. pijama ile bekleyen dahi vardı. stilettosunun topuğunu yere vurandan çetiğini düzeltenene kadar çeşitli can var.
    yolun sonuna kadar gidip geri dönerken birisinin çağrısına yanıt verip yanına gittim. tek amacı içeriye almaktı. tokalaşmak için elini uzattığında peşinen söylediğim "öylesine geldim içeri girmeyeceğim" lafı üzerine "içeri gel mi dedim şimdi sana. konuşalım işte güzel güzel" deyip 15-20 saniyelik konuşmanın sonunu nasıl bağladıysa içeri girmeme getirmiş. farkına bile varmadım. elimi alıp geldiğim yoldan seri adımlarla kapıya doğru gittim. o anda sağımda kalan, giriş kapısının solunda olan yoldan da aşağıya indim. farklı bir şey göreceğimi mi sandım bilmiyorum. sanırım hamam gibi bir yerdi yolun sonu. oradan da geri dönerken eşofmanlı bir kadınla muhabbet ettim. oldukça kötü görünüyordu. hayattan bıkmış görüntüsüne tav olup çağırmasına karşılık verdim galiba. bilmiyorum. kendisine o anda üzüldüm. onu hatırlıyorum. yaşımdan, evliliğimden, saçımdan vs konuştuk. ne iş yaptığımı sorduğunda dans eğitmeniyim deyince "ne güzel. ben de isterdim dans etmeyi" demesi belki laf ola bile olsa içimi burktu. "ihtiyacın yok mu" sorusu üzerine tekrar içeri girmek için değil öylesine orada olduğumu söyledim. "girmeyeceksen niye geldin" sitemine "merak ediyordum yıllardır" dediğime de pişman oldum aniden. sanki hayvanat bahçesine izlemeye gitmişim gibi... yazık yahu. görüşmek üzere deyip ayrıldım kapının önünden. çıkış kapısında insanlar yüzüme bakıyordu rahatlamış mıyım diye. siktirin gidin demek istedim. sonra yine ikileme düştüm. kerhane gerekli mi yoksa kapatılmalı mı diye.
    isteğiyle orada duran varsa bir şey diyemem ama zorla orada tutulanlar tez vakitte kurtulur umarım.
  • bunların bazıları vardır ki çıkışta fiş keserler müşteriye...

-kasiyer: sizin ne wardı abi ?
    -müşteri: bi sakso, bi de büyük
    -kasiyer: ...!!.
    .
    .
    diyaloğunun ardından %15 kdv'li fişinizi alıp gidersiniz
  • ülkede zengin veya hatırı sayılır insanların, yarattıkları ekonomik krizden dolayı evlenemeyen gençlerin, kendi karılarına ve kızlarına saldırmaması amacıyla açılan garanti süpabı. bu uğurda harcanan ve harcanacak genç kızların nasıl kötü yola düştüğü ve düşürüleceği konusu, ne kanunda, ne de bu müesseseyi savunan zevatın dilinde yerini bulmaz.
  • nerede bir kerhane kapansa; herkes çıktıktan sonra kepenkleri indiren kişi mutlaka içeri şöyle bir bakar, ve "arkadaş ne sikildi ne sokuldu şu ortamda be" diyerek iç çeker.
  • acayip laf sokuluyo insana bu ortamda. $imdi arkada$la geyigini yapiyorduk o gunleri yad ettik yazayim dedim. 2001 yili kerhane diyalogu.

- ne kadar?
    - 10 milyon $ekerim.
    - ee ama duvarda vizite 7 milyon diyor?
    - o zaman git duvari sik pic kurusu.
  • rumence'de balık lokantası anlamına gelmektedir.

hayır bir gün köstence'ye giderseniz de yol kenarında bir sürü tabela filan gürüseniz diye dedim. atlamayın birden..
  • azeri televizyonlarında şu şekilde haberlere konu olan mekan ismidir: azerbaycan prezidenti aliyev, beraberindeki pezevenklerle* dün yeni bir kerhane açılışına gitti.
hesabın var mı? giriş yap